I přesto si můžete užívat pohledu do ohně. Jednu podmínku to ale má – přívod plynu. Ano, mluvíme o krbech na plyn. Dnes se vyrábějí tak, že na pohled do značné míry připomínají krby klasické. Jistě, je to iluze, ovšem téměř dokonalá. Plynový plamen totiž prohořívá mezi rozžhavenými keramickými „poleny“ a pozorujeme jej skrze prosklená „dvířka“.

Takže třeba přijdete unavení večer domů, sednete si, zmáčknete tlačítko a... krb se rozhoří, během chvilky je příjemně teplo a večeři vám zpříjemňují mihotající plamínky v pozadí. Nebo do vaší firmy nečekaně přijede vzácná návštěva, tak ji usadíte do zasedací místnosti a nenápadně zapálíte tenký krb ve zdi.

Ano, skalní romantici a vyznavači tradic takový výrobek pravděpodobně ihned zavrhnou, ale pro někoho bude ideální. Plynový krb má řadu výhod a rozhodně není jen stylovým doplňkem bytu, skutečně slouží i k vytápění. Oproti krbu na dřevo se dá teplota přesně regulovat a dokonce můžete celé zařízení dálkově ovládat ze své pohovky. Pochopitelně odpadá nutnost přikládání, stejně jako nošení dřeva a přípravy topeniště, zatopení i rozhoření je velmi rychlé. Stejně tak nemusíte nic čistit, což nejen ušetří čas, ale také sníží prašnost v interiéru.

Co se týče instalace, některé typy se dají namontovat i do existujících krbů na dřevo. Odtah spalin je možno řešit přes zeď, u jiných modelů do komína (obvykle se dá využít stávající komín). Plynové krby jsou z hlediska provozu poměrně ekonomické a jejich účinnost se pohybuje až kolem 85%. To vše samozřejmě při vysoké bezpečnosti a splnění všech předpisů a norem. Prostor pro hoření je od interiéru dokonale oddělen, takže se nemusíte bát, že by plyn pronikal do místnosti a byl cítit. Stejně tak požární bezpečnost je vysoká.

A cena?

Liší se podle výrobce, typu, provedení, výkonu (ten bývá obvykle 5 až 15 kW) a dalších parametrů. Počítejte ale s tím, že plynové krby nejsou zrovna za hubičku, ceny nejlevnějších modelů začínají někde kolem 20 tisíc, mohou se však vyšplhat i desetkrát výše. Sortiment je široký, na trhu najdeme např. plynové krby od tradičního českého výrobce Karma, ale i různé produkty zahraniční - Bellfires, Bodart&Gonay, Napoleon.

Je tedy zřejmé, že plynový krb se nestane levnou alternativou vytápění, ale spíše zajímavým, stylovým a přitom plně funkčním doplňkem luxusnějších bytů a domů.

Autor: Michal Hamšík

Foto: archiv firem Semaco, Victoria, Top-el