Skvělá volba pro chaty, chalupy i místnosti, které nejsou vytápěny permanentně

Olejové radiátory jsou velice oblíbenou variantou vytápění, obzvláště mezi chataři nebo v bytech, kde je potřeba vytopit jen určité místnosti. Pokud byste se totiž chtěli spolehnout čistě na tyto radiátory, topení by se vám prodražilo, protože se jedná o energeticky náročnější záležitost.

Na druhou stranu je zde možnost volby vysokého a nízkého tarifu, díky němuž můžete ušetřit nejen na vytápění, ale i na výkonu ostatních spotřebičů v domácnosti. Volba je čistě na vás, ale olejové radiátory jsou nejvhodnější volbou tam, kde není třeba topit permanentně. Mají však mnoho výhod, díky kterým jsou tak oblíbené.  

Tato topná zařízení fungují na principu topného oleje, který se nachází uvnitř ocelových žeber radiátoru. Při zapojení do elektřiny se olej zahřeje díky topné spirále a velkým plusem je to, že vydrží horký i dlouho po vypnutí, čímž se ušetří spousta energie a místnost zůstane teplá.

Při koupi byste měli znát rozměry prostor, které potřebujete vytápět

Výkon daného radiátoru se odvíjí od jeho velikosti, počtu žeber i příkonu (ten se obvykle pohybuje mezi 1 500 až 3 000 W) a je tak potřeba vědět, jak velkou místnost potřebujete vytopit. Nejlepší je zeptat se přímo v obchodě, kde vám prodejci poradí, jaký radiátor pro vás bude nejvhodnější. Důležitou otázkou je i stav izolace daných prostor.

Jaký výkon by měl radiátor mít, aby bezpečně vyhřál danou místnost, je možné si orientačně vypočítat. Potřebujeme znát výšku, délku a šířku prostoru, kde bude topné těleso umístěno. Tyto 3 rozměry je třeba mezi sebou vynásobit, čímž získáme objem místnosti. Tento výsledek vynásobíme 50W a dostaneme přibližný výkon radiátoru, který potřebujeme. Například: pokoj o rozměrech 3x4 metry, s výškou stropu 2,60 metru, má objem 31,20 m3. Přibližný výkon radiátoru by měl být min. 1560 W.

Přečtěte si také Retro koupelna – inspirujte se při zařizování vaší koupelny

Pro přehlednost si uveďme největší výhody olejových radiátorů, které by vám mohly pomoci v rozhodování:

1. Dlouhá životnost - Investice do olejových radiátorů se z hlediska životnosti rozhodně bát nemusíte, nejedná se totiž jen o záležitost na pár let. Díky ocelovému plášti a nenáročnému užívání vydrží tyto radiátory opravdu dlouho.

2. Snadné na údržbu - Olejové radiátory jsou bezúdržbové, jediné, co budete muset udělat, je občas setřít prach. Jinak je můžete nechat v klidu vykonávat svou práci.

3. Šetrné k ovzduší - Další velkou výhodou těchto radiátorů je jejich šetrnost k ovzduší u vás doma. Nevíří totiž prach jako jiné elektrické radiátory a přímotopy a nevysušují vzduch. Jsou tak vhodné například pro alergiky nebo do dětských pokojíčků, kde je čerstvý vzduch zapotřebí. Radiátory jsou navíc vybaveny ekologicky šetrným olejem.

4. Tichý provoz - Nemusíte se obávat toho, že by vás olejové radiátory jakkoliv rušily. Jejich provoz je ve většině případů velice tichý.

5. Příznivá cena - Pokud o koupi olejového radiátoru uvažujete, určitě vás potěší, že náklady na jeho pořízení nejsou vůbec vysoké. Ty nejzákladnější radiátory můžete pořídit už od zhruba 700 Kč, ovšem pokud chcete kvalitnější radiátor s užitečnými funkcemi a příslušenstvím, cena se bude pohybovat kolem tisíce Kč a výš. I tak se ale stále jedná o výhodné pořizovací ceny.

6. Snadná manipulace - K zavedení radiátoru nepotřebujete žádné speciální nářadí, dovednosti ani know-how, jednoduše jen strčíte kabel do elektřiny a můžete si užívat tepla. Výhodou je i skladná velikost radiátorů a jejich přenositelnost díky zabudovaným kolečkům. Pokud s radiátorem nechcete hýbat, můžete jej pověsit na stěnu díky speciálním konzolím.

7. Dobré akumulační vlastnosti - Jak už bylo řečeno, pokud zvolíte správný radiátor vzhledem k velikosti prostoru i jeho izolaci, olejový radiátor se vám odvděčí příjemným teplem, které lze regulovat díky termostatu. Radiátor díky rozehřátému oleji dokáže vytápět místnost i dlouho po vypnutí.

8. Možnost volby praktického příslušenství - Pokud se nezdráháte za radiátor trochu připlatit, pak si můžete pořídit takový, který je opatřen ventilátorem pro lepší vedení tepla, digitálním termostatem, ochranou proti přehřátí nebo naopak zamrznutí (pohlídá teplotu v místnosti, aby například na chalupě nezamrzla voda v době mrazů).

Radiátory bývají rovněž vyráběny v elegantním a nenápadném designu, který zapadne do všech prostor, a nemusíte se bát, že by tyto prostory jakkoliv narušoval.

Na trhu jsou dobře hodnocené například radiátory od firmy Sencor. Dobrý poměr mezi cenou a výkonem představuje kupříkladu radiátor Sencor SOH 3011BE, který má zaoblené hrany a díky tomu je bezpečný i pro děti. Radiátor je opatřen termostatem se třemi výkonovými stupni, má zabudovanou ochranu proti přehřátí a dokáže vytopit místnost až o velikosti 35 m2. Pořídit jej můžete už od 1 399 Kč.

Oblíbený je i olejový radiátor od firmy De’longhi - DE'LONGHI TRRS1225. Ten je opatřen pokojovým a bezpečnostním termostatem, ochranou proti námraze a dokáže vytopit pokoje až do 75 m3. Má rovněž zabudovaný systém Real Energy pro zvýšení efektivity topení. Tento radiátor pořídíte od 2 689 Kč.

Pokud uvažujete o koupi olejového radiátoru, na internetu najdete spousty užitečných recenzí i uživatelských zkušeností, které vám mohou pomoci v rozhodování. Vždy se však nejprve poraďte s prodejcem, abyste si mohli být jisti, že je pro vás daný radiátor tou nejlepší volbou.

Autor: Eliška Střelková

Foto: archiv firem