Technologický vývoj přináší dnes zcela nové a velmi rychlé možnosti stavby a rekonstrukce komínů. Než však některou z variant zvolíme, poraďme se s odborníky! Existují tabulky, podle nichž odborník přesně určí, jaký průměr komína je vhodný, jak musí být vysoký, zda je možné zvolit jednoprůduchový nebo dvouprůduchový systém, jakou výšku musí mít komínová hlava, zda bude třeba její výšku staticky posoudit atd. Jedině tak je možné zaručit, že bude nový komín tvořit spolu s kamny, krbem či sporákem skutečně harmonický celek.
Vyšší cena - vyšší jistota
Dále je třeba určit výši investice. Špičkoví výrobci s dlouhou tradicí na trhu nabízejí komíny o 15 až 30 procent dráž než ostatní, mají však dlouhodobé zkušenosti s tím, jak jejich komínové systémy obstály v provozu. Rovněž je dobré uvědomit si, že náklady na výstavbu kvalitního komína s třicetiletou životností nepřesahují 2 % celkových nákladů na stavbu nové chaty nebo chalupy. Šetřit na komíně se tedy rozhodně nevyplatí.
Moderní komín by měl bez dalších oprav sloužit desítky let, zaručovat maximální požární bezpečnost a zároveň umožňovat bezproblémový provoz při koupi nového moderního spotřebiče nebo při přechodu na jiný druh vytápění. S vyšší cenou nabízejí špičkoví výrobci i jistotu servisu a technické poradenství. I proto stojí za to si připlatit!
Jedno nebo dvouprůduchový
Pro jednopodlažní chatu nebo chalupu, v nichž se k vytápění používají pevná paliva, zpravidla postačí jednoprůduchový komínový systém o průměru 18 cm a celkové výšce do 7 metrů. Novinkou je jeho zakončení hlavou, jejíž konstrukce vychází z principu komínového systému. Jde o stavebnici, tvořenou betonovými segmenty s povrchem imitujícím cihlovou strukturu. Optimální výška této konstrukce je do 1,5 metru.
Pokud je nutné použít komínovou hlavu vyšší, například proto, aby kouř z komína naší chaty nebo chalupy neobtěžoval sousedy, je vhodné se poradit se statikem. Ten navrhne konstrukci a ukotvení komínové hlavy, aby byla schopna odolávat nárazům větru a sněhové zátěži.
Pokud si chceme v rekreačním stavení postavit otevřený krb, je důležité vědět, že musí být napojen do samostatného komínového průduchu, na který nesmí být připojen žádný jiný spotřebič! Průměr průduchu pak závisí na velikosti ohniště krbu, minimálně však musí mít 20 cm. Zda bude nutné pořídit ve stavení ještě další komín, nebo bude možné využít technickou konstrukci dvouprůduchového komína, to již závisí na samotném stavebním řešení chaty či chalupy.
Plášť, izolace, vložka
Moderní komín je důmyslným konstrukčním celkem, který je tvořen vnějším pláštěm, izolací a vnitřní komínovou vložkou. Pro výstavbu moderního komína si dnes můžeme vybírat minimálně ze tří variant. Za univerzální a nejrozšířenější konstrukci je považován komín, který má plášť z tvárnic a mezi keramickou vložkou a tvárnicí je kvalitní tepelná izolace. Cena takového jednoprůduchového komína, například UNI*** Plus s třicetiletou zárukou, s průměrem vložky 18 cm a celkovou výškou 7 metrů, včetně moderní komínové hlavy z betonových segmentů, se pohybuje okolo 35 000 korun včetně DPH. Dalších 5000 korun pak může stát jeho montáž. (Investice do dvouprůduchového komínového tělesa přijde zhruba na dvojnásobek.)
Druhou variantou je konstrukční řešení komína, který je tvořen pláštěm z oceli, vrstvou izolační minerální hmoty a vložkou z keramiky. Dá se použít jak v interiéru, tak v exteriéru. Cena takového komínového systému s třicetiletou garancí životnosti se pohybuje okolo 50 000 korun. Konstrukce komína spojuje výhodné vlastnosti keramiky pro odvod spalin s lehkým nerezovým pláštěm; umožňuje tak i dodatečnou montáž na stěnu bez základu.
Třetí možností je celonerezový komín. Příkladem může být typ Technostar 3000 s desetiletou zárukou, který přijde orientačně na 42 000 korun.
Vložkování zděného komína
Mnohá rekreační obydlí jsou využívána jen sezonně. Nepravidelné topení a vlhké palivo způsobí velmi často provlhnutí zděného komína, v důsledku čehož se na stěnách chaty začínají objevovat žlutohnědé skvrny. Oddalovat rekonstrukci takového komína je opravdový hazard. Skutečný technický stav komínového tělesa odhalí komínová kamera. Pokud je jeho záchrana možná, měli bychom vědět, že současné technické normy předepisují pro vložkování komínů keramické vložky nebo vložky z nerezové oceli.
Kvalitní keramické komínové vložky o průměru 18 cm a při sedmimetrové délce komína přijdou zhruba na 6 tisíc korun, cena za práci se pohybuje zpravidla okolo 1400 Kč za 1 metr. V případě, že je komín příliš úzký, musíme počítat i s náklady na vyfrézování vnitřního zdiva. Za ně zaplatíme okolo 1000 Kč na 1 metr zděného průduchu. Takto opravený komín má mimořádně dlouhou životnost, keramická vložka slouží bez problémů 30 let. Nedá se ovšem použít u uhýbaných komínů. Zde je nutné sáhnout po ocelové vložce s kratší (desetiletou) životností.
Materiál na vyvložkování sedmimetrového komína s použitím ocelové vložky o průměru 18 cm stojí přibližně 13 500 Kč a dalších 9800 Kč dáme za celkovou montáž.
Užitečné kontakty: www.skcr.cz (Společenstvo kominíků ČR - seznamy revizních techniků, aj.)
JAK POZNÁME PROFESIONÁLY?
Co bychom měli vyžadovat od firmy, které svěříme rekonstrukci nebo stavbu komína?
* Aby rekonstrukce proběhla v souladu s novou komínovou normou (ČSN 73 4201 z listopadu 2002). Na přístupném místě musí firma upevnit identifikační štítek s nezbytnými údaji o vlastnostech komína a také s údaji, kdo a kdy sanaci nebo montáž provedl.
* Aby firma nebo řemeslník předložili prohlášení o shodě ke komínovému systému a svá osvědčení.
* Aby byl ve smlouvě detailně rozepsán objem všech objednaných prací a potřebných materiálů. Obojí musí být zahrnuto v celkové ceně (určitě nepřistupujme na cenu za metr!).
* Aby firma předložila účet s přesnou adresou firmy či řemeslníka, abychom mohli závadnou práci reklamovat či vyžadovat náhradu za způsobenou škodu.
* Aby poskytnutá záruka činila nejméně období pěti let. Kvalitní firmy poskytují záruky i deseti až třiceti let.
Autor: časopis Chatař & chalupář
Foto: archiv redakce a firma Schiedel