Rychlé a příjemné teplo z několika polínek
I ve chvíli, kdy máte doma plynový kotel nebo podlahové vytápění, mají kamna na dřevo svůj smysl. Skvěle se hodí pro vytápění v takzvaném přechodném období. Zkrátka v tom jarním nebo podzimním čase bláta a deště, kdy příroda ještě přesně neví, jak to letos bude se zimou.
Stačí pár polínek a krbovky rázem vydávají příjemné, sálavé teplo. Teplo z radiátorů vás sice také zahřeje, ale atmosféra, kterou umí vytvořit praskání dřeva v kamnech, je neopakovatelná.
Moderní kamna navíc umí vydávat teplo, i když přestanete přikládat. Hřejivý pocit tak na rozdíl třeba od elektrického topení nekončí stisknutím tlačítka. Teplo dobře akumulují kamna s obkladem z přírodního kamene. Z nich má nejlepší vlastnosti přírodní mastek. Do spousty krbových kamen si ale také můžete objednat přídavné akumulační bloky, které stačí vložit do korpusu na určené místo.
Akumulační blok pro krbová kamna ANTIC od společnosti HAAS+SOHN
Jak vybrat krbová kamna
I když by kamna měla v interiéru vypadat dobře, vybírejte nejprve rozumem. První a zásadní je znát potřebný výkon. Teprve pak se vyplatí hledat vhodný design.
Pokud jsou kamna příliš slabá, dochází k jejich přetěžování. Materiály zkrátka dostávají zabrat a na korpusu se mohou objevit praskliny. Předimenzovaná kamna vám zase za několik minut vytvoří doma saunu, kvůli které vám většinou nezbude než uprostřed zimy začít větrat. V „přidušených“ kamnech, která nemohou topit na svůj ideální výkon, se navíc brzy začne tvořit dehet. Poznáte to nejčastěji podle černání dvířek.
Čím více je stavba zateplená, tím musí být výkon kamen nižší. Hlavně u nových staveb může při určení výkonu hrát roli i systém řízeného větrání, rekuperace tepla atp.
Orientačně platí, že v neizolovaném domě ohřeje jeden kW výkonu kamen asi 20 m3 obytného prostoru (plocha krát výška).
Stačí ale ve stejném domě vyměnit okna a rázem stačí stejná kamna i na 30 m3.
U většiny současných novostaveb pak připadá 1 kW výkonu asi na 40 m3.
U novostavby vám s výběrem kamen nejspíše poradí projektant, který přesně určí požadovaný výkon. Topenářská firma se pak postará o instalaci.
I u kamen na chatu ale není dobrý nápad pustit se do zapojování na vlastní pěst.
Poradit se můžete například s kominíkem, který tak jako tak bude muset napojení kamen schválit při pravidelné revizi komína.
Pokud si nevíte rady, zkuste se obrátit přímo na některého z výrobců. Například značka HAAS+SOHN nabízí službu bezplatné poradny i mimo topnou sezonu.
Kamna s výměníkem nebo bez něho
Zvažte, jestli se vám nevyplatí ohřívat teplem z kamen i vodu v radiátorech. Moderní výměníková kamna umí do vody předávat až 70 procent svého výkonu a zvládnou tak vytápět i celý dům. Zde už se bez topenáře opravdu neobejdete. Napojení zdrojů tepla s výměníkem, které mají příkon nad 10 kW totiž musí projít pravidelnou revizí.
Externí přívod vzduchu
Pokud nehledáte kamna vyloženě do dřevěné chatky, snažte se, aby nespalovala vzduch z místnosti, ve které stojí. Externí přívod vzduchu je v podstatě trubka nebo hadice, která může vést třeba do chodby nebo ústit pod terasou. Většina moderních kamen má již připravený výstup pro jeho napojení. V zatepleném domě se bez externího přívodu vzduchu prakticky neobejdete. Kvůli izolaci do domu neproudí potřebný vzduch zvenčí a kamna vám tak bez externího přívodu doslova spálí kyslík k dýchání.
Ideální kamna podle situace
Malá kamna na chatu
Dosloužila vám stará kamna po babičce? Nezoufejte! V současné nabídce existují na trhu s kamny zajímavé alternativy. Například jsou to krbová kamna ARKTIC 12 od značky HAAS+SOHN. Designem se krásně hodí do rustikálního interiéru. Spíše než vzhledem zaujmou svou funkčností. Na plotýnce můžete bez problémů uvařit menší oběd. Abyste mohli dlouho topit bez přikládání, mají kamna z boku druhá dvířka. Jimi můžete přiložit polena o rozměru až 50 centimetrů.
Kamna jako designový doplněk
Hledáte hřejivou ozdobu pro svůj moderní interiér? A co třeba „kachláče“? Moderní kachlová kamna krásně fungují i v novostavbě. Příkladem jsou třeba krbová kamna SKIVE II – C. O nerušený pohled na hru plamenů se tu postarají dvířka s velkou prosklenou plochou.
Kachlová kamna SKIVE II – C v barvě medovníku
Máte raději kachle v klasických odstínech? Žádný problém! Kromě klasických odstínů zelené a hnědé vypadají skvěle i decentní kachle v barvě slonové kosti.
Kachlová kamna TREVISO od společnosti HAAS+SOHN
Ani jednoduchá černá kamna ale nemusí být nudná. Jedním z příkladů jsou třeba krbová kamna SALZBURG. K nim můžete doplnit i stylovou lavici a uvelebit se na ní podobně jako Honza na peci.
Krbová kamna SALZBURG od HAAS+SOHN
- PR článek -