Mnozí z vás už si ani léto bez ochlazovacích přístrojů nedokážou představit. Mobilní klimatizace oceníte v práci i doma, zkrátka všude, kde není před vedrem kam uniknout. Jsou ideálním řešením pro nárazové ochlazování místnosti. Skvěle je využijete v panelákových bytech, kde by byla instalace stacionární jednotky příliš náročná a je možné je instalovat i do historických či pronajatých budov, uvnitř kterých není dovoleno dělat stavební úpravy. Pro užívání mobilních klimatizací totiž není nutné rozbourávat celou místnost.

Instalace mobilních klimatizačních jednotek je nenáročná – jednoduše se zapojí do zásuvky a z pootevřeného okna se vysune ústí trubice, kudy bude odváděn ohřátý vzduch. Bez složité instalace je tak možné ochlazovat prostor o velikosti až 50 metrů krychlových. Tato kompaktní zařízení jsou vybavena pojízdnými kolečky, díky kterým se s nimi snadno manipuluje. Dají se tak rychle a efektivně přemisťovat z jedné místnosti do druhé, podle toho, kde jsou zrovna potřeba. Zpříjemníte si díky nim jak celodenní pobyt v pracovně, tak i následný spánek, který během tropických nocí bývá velmi neklidný.

Možná se rozhodujete, jestli si místo klimatizace nepořídit raději ventilátor? Ano, některé ventilátory v porovnání s mobilní klimatizací sice spotřebovávají méně energie, ale vzduch v místnosti nijak neochlazují, pouze jej víří. Naproti tomu mobilní klimatizace místnosti ochlazují a často nechybí ani funkce zvlhčování, autoochrany, funkce doby zapnutí a vypnutí,
nebo mají zabudovanou samostatnou funkci ventilátoru. Umožňují udržovat v místnosti stálou teplotu, která by měla být maximálně o 5 stupňů nižší, než je teplota venkovní.


Jednoduchý a cenově dostupný mobilní ochlazovač vzduchu Tristar AC 5491 pracuje na principu přeměny vody na vodní páry a tím ochlazuje vzduch místnosti.

Mobilní klimatizace vynikají moderním designem a hodí se do kanceláře, do bytu i třeba do ložnice. Některé modely je možné používat jak v interiéru, tak i exteriéru. V dnešní době má již většina mobilních klimatizací digitální termostat, LCD display, praktický ovládají panel i dálkové ovládání. Samozřejmostí je tichý chod i šetrnost k životnímu prostředí. V případě, že si vyberete některý z energeticky úsporných druhů, výrazně tím ušetříte na spotřebě elektrické energie.


Mobilní klimatizace DeLonghi s funkcí odvlhčování a větrání, dálkovým ovládače a časovačem.

Při výběru mobilní klimatizace se zaměřte na údaje na štítku. Chladicí výkon je u starších modelů udáván v anglické soustavě BTU (Steam Table British Thermal Unit), u nás se dnes však již častěji setkáváme s označením v kilowattech, tedy SI soustavě. Například 12 000 BTU odpovídá chladícímu výkonu 3,5 kW, slabších 9000 BTU pak 2,5 kW. V paneláku nám úplně postačí slabší verze, ale rozdíl v ceně mezi těmito modely není až tak markantní, proto si klidně pořiďte klimatizaci se silnějším výkonem.

U všech typů mobilních klimatizací je nutné vyvádět teplý vzduch ven, mimo klimatizovanou místnost. To je umožněno hadicí dlouhou až 2 metry. Některé typy mobilních klimatizací mají v základním příslušenství přiloženou navíc také zúženou koncovku hadice, aby bylo možné teplý vzduch snadněji vyvádět pootevřeným oknem. U některých starších modelů je také nutné pravidelně vyprazdňovat nádržku s vodou, která vzniká ochlazováním nasátého vzduchu a následnou kondenzací vzdušných par. Novější typy mobilních klimatizací řeší tento problém automatickým odpařováním. Výparník si sám zajišťuje odpaření kondenzátu, který tak není třeba vylévat.

Každá mobilní klimatizace vyžaduje pravidelnou údržbu. Přístroje se doporučuje minimálně dvakrát za rok, ideálně na jaře a na podzim, důkladně vyčistit. Naprosto postačí otření vlhkým hadříkem. Někdy je dobré také vyměnit filtry. U klimatizace všeobecně je pak třeba dbát na její správné nastavení, aby nebyla více ke škodě než k užitku. Obecně je doporučováno nastavovat teplotu maximálně o 5 stupňů nižší, než jakou má venkovní teplota. Také není dobré vysedávat delší dobu přímo u vývodu klimatizace, kde se tvoří průvan. I když je později v místnosti chladněji, nezapomínejte na dostatečný příjem tekutin.

Výhody mobilních klimatizací:
- ihned provozuschopné
- použitelné pro více místností
- zajímavé funkce
- automatická regulace výkonu podle požadované teploty
- digitální ukazatel teploty a času
- kompaktní rozměry
- snadná instalace i manipulace

Ještě doporučení na závěr – mobilní klimatizaci nikdy neumisťujte do stísněného prostoru. Kolem přístroje nechejte dostatek místa, aby přes filtr umístěný (většinou na zadní stěně) mohl proudit vzduch dovnitř. Mnoho lidí dělá také tu chybu, že hadici, která vyvádí horký vzduch ven, příliš natahuje. To je nevhodné, protože se tím výrazně zhoršuje proudění vzduchu a někdy to může vést až ke zničení kompresoru.

- jap -

Foto: archiv firem