Kdo by nechtěl mít dům plný světla, který dokáže navodit prosklená stavba s okenními tabulemi sahajícími až k zemi tzv. francouzskými okny?   Toto stavební řešení s sebou však nese podstatně vyšší tepelné ztráty než dobře izolované obvodové stěny. Boj se studenými proudy vzduchu určitě pomůže zvládnout podlahový konvektor.

 

Konvektory jsou speciální tělesa, u nichž je teplo převáděno do vytápěné místnosti prouděním – konvekcí. Široká škála provedení a výkonů umožňuje jejich umístění do jakéhokoliv typu prostor, aniž by se tím narušila celistvost interiéru. Přední místo na poli výrobců konvektorů na českém trhu zaujímá společnost MINIB, s. r. o., která se vývojem podlahových, nástěnných a samostojných otopných konvektorů zabývá už od roku 1999.

Z původního záměru pomocného vytápění se zásluhou moderních technologií přenesly konvektory, které vyrábí pražská firma MINIB, až na pozici plnohodnotných otopných těles.

Technicky jsou konvektorová tělesa určena například pro velkoplošné interiérové zasklení typické pro francouzská okna, zimní zahrady nebo před vstupy na balkóny a terasy. Díky napětí 12 V jsou konvektory bezpečné i pro aplikace v mokrých prostorách. Rozhodně lze ocenit jejich přínos například v bazénových halách, kde je předpoklad vlhkého prostředí.  

 

Jak funguje FAN-COIL?
Topné konvektory jsou vytápěcí tělesa určená pro zabudování do interiéru (podlaha, parapety, sokly). Tělesy FAN-COIL je možné vytápět případně efektivně dochlazovat interiér rodinných domů, bazénů, ale i administrativních budov.

Fan-coily společnosti MINIB obsahují ventilátory, které ofukují celou délku výměníku. Jejich motory se vyznačují velmi malou elektrickou spotřebou. Spuštěním ventilátoru dochází k okamžité výměně tepla mezi otopnou vodou a vzduchem. Ohřátý vzduch stoupá po celé délce topného tělesa, které je umístěno přímo pod okenními či dveřními plochami, které dosahují až k podlaze. Pod nimi vytváří tepelnou clonu a částečně obtéká stěny místnosti. Tím dochází k odstranění pocitu chladu od prosklených ploch výloh, balkonových dveří, francouzských oken apod.

A právě tento druh konvekčního proudění je principem vytápění podlahovými konvektory. Tělesa jsou buď s přirozenou konvekcí, bez ventilátoru a s menším výkonem, nebo s vynucenou konvekcí, s ventilátorem, s vyšším a regulovatelným výkonem.

Novinka – konvektor PTG
MINIB v současné době vyvinula novinku - konvektor PTG, který může být samostojný nebo nástěnný. Tento konvektor má autonomní napájení ofukovacího ventilátoru. Ve srovnání s rozměrově shodnými konvektory bez ventilátoru mají konvektory s ofukovacími ventilátory podstatně vyšší výkon.

Výkon konvektorů s PTG je v podstatě řízen teplotou topné vody. Konvektor je standardně doplněn o termoregulační hlavici. Pro konvektory s PTG je připravována bezdrátová regulace s bezdrátovým termostatem, která řídí nejen otáčky ofukovacího ventilátoru, ale také přívod topné vody. Použití konvektorů s PTG v kombinaci s bezdrátovou regulací umožní dosažení vysoce efektivního provozu topného systému.

Nevýhodou běžných konvektorů s ventilátorem je nutnost přivedení elektrického proudu pro motory ventilátoru. V takovém případě je nutné použít vhodný napájecí zdroj. Tento zdroj však v topné sezóně zpravidla trvale spotřebovává elektrickou energii nutnou k pokrytí ztrát napájecího zdroje, což může být 3 až 5   % jmenovitého příkonu zdroje. Je nutné také počítat s náklady na pořízení takového zdroje a dále s náklady spojené s elektroinstalací.

Počáteční vyšší pořizovací náklady konvektoru s PTG jsou tak významnou měrou kompenzovány úsporou nákladů na elektroinstalaci, včetně napájecího zdroje a úsporou elektrické energie během užívání. Konvektor s PTG tedy nahradí stávající konvektory bez ofukovacích ventilátorů tam, kde je kladen důraz na nízkou spotřebu elektrické energie, kde je třeba rychlého topného efektu a kde je nutné sětřit místem.

Konvektory mají standardní parametry, ale není problém přizpůsobit nejen jejich rozměry, ale i tvar a design zvláštním požadavkům daného interiéru. Díky moderním výrobním technologiím existují už konvektory obloukové či úhlově propojené. Jednoduchý přístup k výměníku tepla umožňuje jeho snadné čištění. Krycí mřížky mohou být vyrobeny z různých materiálů, ať už jde o dřevo (dub, buk, javor) nebo z přírodně eloxovaného hliníku (tmavý bronz, světlý bronz, stříbrný elox).

- PR článek -