Energie používané na vytápění budou zřejmě čím dál tím dražší, a tak se vyplatí chvilka přemýšlení. Klasické radiátory teplo vyzařují a sálají jej do okolí tělesa – využívají kondukci. Teplý vzduch se však nedostane do vzdálenějších koutů a bezprostředně u radiátorů bývá přetopeno. V klasických radiátorech se navíc voda ohřívá velmi dlouho, zkrátka - jejich provoz výrazněji nezlevníme.
Konvektory jsou založeny na principu konvekce, kde samovolné tepelné proudění stoupá vzhůru a pohybem vzduchu dochází k promíchání jeho částí s odlišnou teplotou. Konvektory tak nabízejí rovnoměrnější rozptýlení tepla v místnosti, dokážou spolehlivě vyhřívat i sousední prostory. Tlak architektů a uživatelů v poslední době zatlačuje otopná radiátory do pozadí. Klasický radiátor je těleso považované za nutné zlo, které hyzdí interiér vytápěného prostoru. Proto ke slovu stále více přicházejí otopná tělesa, která prakticky nejsou vidět.
Kam a z čeho?
Topné konvektory jsou vytápěcí tělesa určená pro zabudování do interiéru, ať už v podlaze, jako parapet či sokl. Při výběru konvektoru hraje zásadní roli rozhodnutí, kam jej umístíme. Třeba nástěnný konvektor nelze umístit ve všech prostorách. Vhodným typem může být například podlahové topení, otopná lavice či další jiné možnosti dekoračních výhřevných systémů. Je také možné je vzájemně kombinovat i s jinými druhy teplovodních radiátorů.
Konvektory na sebe mohou vzít celou řadu podob – od podlahových přes lavicové, nástěnné až po samotné otopné registry, které lze zakrýt téměř jakýmkoliv materiálem. Nástěnná tělesa můžete díky jejich nízké hmotnosti bez obav zavěsit na stěny ze sádrokartonu a snadno se s nimi dá manipulovat také při přepravě či montáži. Výrobci jsou připraveni vyhovět nejrůznějším přáním. Například český výrobce topných konvektorů Minib dodává již několik let na domácí i zahraniční trh vysoce kvalitní topná tělesa - konvektory , určené pro zabudování do interiéru, které mají lamelový výměník tepla na horkou vodu umístěný v nerezovém žlabu.
Volba materiálu, tvaru a způsobu vytápění závisí hlavně na fantazii a citu pro detail. Pokud chcete spočinout na vyhřáté lavičce, můžete zvolit třeba konvektor s vrchní deskou ze dřeva či kamene, na které můžete jen tak posedět nebo se na ní můžete pohodlně obout. Třeba otopné lavice Licon OL najdou své uplatnění v místech se sníženým parapetem nebo u prosklených ploch.
Podlahové konvektory
Protikladem k designovým konvektorům jsou podlahové, které mohou být očím úplně skryty. Do prostor s velkými tepelnými ztrátami odborníci doporučují jako zdroj tepla podlahový konvektor s tangenciálním ventilátorem. Rychlost otáček ventilátoru lze měnit v závislosti na okamžité teplotě místnosti a pružně tak reagovat na požadavky na teplotu. Čtyř-trubkové výměníky tepla slouží jak pro vytápění, tak i chlazení místnosti. Konvektor je vhodný pro připojení do 4-trubkového systému s topným i chladicím okruhem a nemusí se pak řešit změna topného média na chladicí a naopak.
Podlahové konvektory patří mezi účelně umístěná otopná tělesa, která dokážou kompenzovat ztráty a vytváří clonu zlepšující tepelnou pohodu interiéru. Vhodným způsobem zajišťují vytápění prostor s prosklenou plochou, ve veřejných i občanských stavbách, kde nelze použít běžná otopná tělesa. Stále častější uplatnění nacházejí při vytápění půdních prostor, reprezentačních a památkově chráněných budov. V posledním období zaznamenaly větší zájem a popularitu pro svou prostorovou nenáročnost, jednoduchost a estetičnost. Konvektory zapuštěné do podlahy jsou vhodné zvláště tam, kde nelze volit vyšší otopná tělesa – například u francouzských oken, u vstupů do hal či zimních zahrad.
Soklové konvektory
Hlavními přednostmi soklových konvektorů jsou především dostatečný výkon, výdech tepla v přízemní vrstvě interiéru a široká možnost rozmanitého umístění včetně dlouhé životnosti. Mimo běžnou montáž v občanské zástavbě se používají hlavně pro půdní vestavby, zimní zahrady, v předsunutých arkýřích rodinných domků, pro výstavní síně a památkově chráněné objekty.
V poslední době tyto tělesa nacházejí široké uplatnění při temperování větších objektů např. kostelů. Tělesa jsou určena pro jednotrubkové a dvoutrubkové otopné soustavy s nuceným oběhem. Malý objem vody v systému vytváří minimální setrvačnost a umožňuje pružnou regulaci celé topné sestavy.
Nová řešení
Narůstající oblíbenost kachlových kamen nutí výrobce reagovat i na tento staronový trend, a tak se na českém trhu objevují kromě již zmíněných klasických konvektorů také topná tělesa s opláštěním z keramických kachlů. První vlaštovkou v této oblasti je Licon Ceramic určený do prostor, kde je kladen vysoký důraz na originální, netradiční design.
Flexibilní konvektory mají v dnešní době široké možnosti. Některé typy mohou vytápět i chladit, některé umožňují napojení na centrální systém vytápění, který jde řídit počítače nebo mobilním telefonem. Moderní konvektory dokážou být plně kompatibilní s koncepcí digitálního domu.
Jednoduše řečeno – tepelná pohoda je hlavním kritériem. Pokud bude celý dům vybaven konvektory, je v topném systému velmi málo vody a v místnostech ucítíte přednosti zmíněného principu proudění, oproti sálání, jak je tomu u běžných radiátorů. Zdravý vzduch cirkuluje po místnosti a teplotní rozdíly jsou minimální. Teplo se dodává pouze tehdy, pokud je to nutné, a vnitřní teplota zůstává konstantní.
Autor: Alexandra Rohanová
Foto: archiv firem Univenta, Proterm, Minib