Kdy je klimatizace dobré řešení?
Jsou dva největší faktory, které nám pomohou s rozhodnutím o pořízení klimatizace. Orientace prostoru na světové strany a pocity uživatele daného prostoru.
Orientace na světové strany je zásadní. Pokud je naše bydlení, kancelář, kde pracujeme apod. orientována na stranu jižní, jihozápadní nebo západní je naprosto v pořádku uvažovat o pořízení klimatizačních jednotek. Dalším faktorem, který ovlivní rozhodnutí bývají jednostranně orientované byty. Tedy takové, které nemají jiné místnosti na severní nebo severovýchodní stranu a nedají se tudíž ani dokonaleji provětrat chladnějším vzduchem.
Klimatizace instalovaná v bytě
Ovlivňuje nás i čas, který v dané místnosti zalité vedrem, trávíme. Kanceláře, dílny apod. jsou exponovaným místem přes den, kdy musíme podat co nejvyšší pracovní výkony. Domácnosti, ve kterých trávíme rána, večery a noci zase potřebujeme mít připraveny s příjemným klimatem v tyto časy.
A tady se dostáváme i k tématu druhému, kdo tráví čas v místnosti, ve které klimatizaci řešíme. Všichni se samozřejmě chceme cítit dobře, ale jsou to především skupiny lidí, které musí doma trávit celý den. Dlouhodobě nemocní, postižení nebo senioři. Ti prostě tráví čas doma na 90 %. Nemohou třeba ani takový přehřátý byt opustit. Dokonce je jim v létě meteorology doporučováno nevycházet, nedoporučuje jim to ani předpověď BIO zátěže. Může následovat nadměrná tepelná zátěž organizmu, které může způsobit dehydrataci, hypotermii apod.
V letním období trpí zejména tedy starší lidé a mají vyšší potřebu pořídit si na léto klimatizaci, neboť extrémní vedro je nepřítelem pro jejich srdeční činnost, a tak je klimatizace jedním z nástrojů, jak mít doma příjemněji a předejít kupříkladu srdečním potížím (infarktovým stavům, vysokému tlaku apod.).
V těchto případech je opravdu vhodné vážně o instalaci klimatizace pro eliminaci přehřívání interiéru uvažovat. Klimatizace je v tomto případě řešení.
Pro námitky a diskusi, zda je či není klimatizace zdravá, existuje argument, který zcela otáčí mýty a pochyby. Vývoj klimatizačních jednotek zaznamenal v posledních letech, směrem ke zdraví, velký posun. Některé modely, které společnost CIUR nabízí od značky Panasonic, disponují generátorem hydroxylových částic nanoe™ X, který slouží jako čistička vzduchu a může běžet samostatně, nezávisle na topení nebo chlazení. Generátor pomocí částic narušuje molekuly virů, bakterií, pylů, prachu a jiných mikročástic a tím výrazně zvyšuje čistotu okolního prostředí v místnosti. To může být výhodou zejména pro alergiky, astmatiky, lidi po infarktech, dlouhodobě nemocní nebo také domácnosti, ve kterých se často pohybují chlupatí zvířecí mazlíčci.
Klimatizace umí i topit
Primárně využijeme klimatizaci v létě pro chlazení, což logicky dává smysl. V současnosti technologie velmi pokročily a čím dál častěji se setkáváme se zájmem o klimatizace na vytápění. Vždyť jde vlastně o tepelné čerpadlo vzduch-vzduch, které jako uživatel mohu využít celoročně.
Přečtěte si také článek Ekologické přírodní chladivo do tepelných čerpadel
Pokud bychom chtěli klimatizaci na vytápění, je potřeba si uvědomit, že klimatizace jako taková mi nenahradí primární zdroj vytápění dokonale. V ideálním případě, ji zvolím jako sekundární zdroj např. ke krbovým kamnům. Velmi vhodným modelem pro přitápění najde v oblasti rekreačních objektů, chaty a chalupy kde chceme rychle zatopit a zase rychle chceme daný systém vypnout, případně chceme zajistit temperaci objektu proti vymrznutí. Dále je potřeba zohlednit oblast, ve které se zařízení instaluje a její klimatické podmínky. Jiné parametry budu očekávat od jednotky ve Středních Čechách, v zastavěném městě plných betonových ploch a jiné například v Jizerských horách.
Hlučnost klimatizace
Ke zdravotním rizikům v moderní době 21. stolení řadíme i hlučnost. Jak to je s touto vlastností u klimatizací? Běžně se hlučnost venkovní jednotky klimatizace pohybuje mezi 45-50 dB, na to je potřeba myslet, umisťuji-li jednotku např. na balkón bytového domu, kde se v bezprostřední blízkosti vyskytuje také balkón nebo lodžie či okno našeho souseda. Ohleduplnost k sousedům by z hlediska morálního i toho zdravotního měla být. Hlasitost takových venkovních jednotek se dá přirovnat k něčemu mezi tlumeným hovorem a běžným pouličním ruchem. U vnitřní jednotky se hlučnost liší podle toho, jestli chladíme nebo topíme. Na noc lze zvolit mimořádně tichý chod. Vybrané modely, které společnost CIUR nabízí, disponují extrémně tichým chodem, 19 dB(A). Zákonné požadavky stanovují noční limit na ticho od 30 dB a níže. Takže se jedná o supertiché klimatizace.
Vyberte si klimatizaci, která má v ČR svůj servis!
Primárně je potřeba vybírat ze značek, které zde servisní centrum vlastně mají. Samozřejmě, že jednotka má záruku danou legislativně, ale co budete dělat po dvou letech, kdy se může cokoliv s jednotkou stát? Je potřeba vědět kam a na koho se obrátit. Klimatizace v ideálním případě doporučujeme servisovat 1-2x ročně, dle používání.
Čištění filtrů při pravidelném a častém používání, které po zaškolení zvládne zákazník i sám, pak 1x za měsíc. Pravidelný servis životnost jednotky v dnešní spotřební době může prodloužit až na 15 let.
Společnost CIUR disponuje vlastním servisním střediskem a vlastní montážní partou. CIUR a.s. tedy zajišťuje montáž a servis klimatizací, které prodává.
Zelená linka 800 888 959, webovky www.klimatizace-CIUR.cz.
- PR článek -