Nejlevnější a současně komfortní vytápění rodinného domu

Prakticky denně se setkáváme s lidmi, kteří si kladou otázku, čím mají vytápět svůj nový dům. Donedávna to bylo jednoduché, kam byl zaveden zemní plyn, tam se topilo plynem. Kde nebyl, zvolil se propan nebo LTO, v menší míře se využívala přímotopná elektrická energie. Jenže poměry se za posledních pár let hodně změnily.

Málokdo ví, že cena zemního plynu meziročně stoupla o 35%!!! Elektrická energie pro přímotopné vytápění vychází dnes v porovnání s jinými druhy paliv nejdráž.

Topit tuhými palivy (které se navíc zatěžují ekologickou daní) to pro lidi, kteří jsou v zaměstnání není řešením. Peletky – biomasa – to je sice moderní a ekologický způsob, ale musí být prostor pro jejich skladování, automatický kotel s přikládáním je poměrně drahý a peletky nepatří k nejlevnějšímu palivu. Takže jaké topení zvolit, když potřebuji, aby bylo zcela automatické – bezobslužné, nezabíralo mnoho místa a hlavně, aby mělo velmi nízké provozní náklady?

Vše mělo svůj vývoj, vždy bylo něco výhodnější proti jiným systémům, ale dnes   jsme dospěli do stadia, že všechna paliva jsou drahá a jinak to už nebude.

Abyste měli nízké náklady na vytápění, pak si můžete pořídit „nízkoenergetický“ dům. Ten má skutečně nízkou spotřebu energie na topení, ale jeho výstavba je bohužel poměrné drahá.

Jinou – výhodnější – variantou je dům standardně postavený podle současně platných tepelně - technických norem, který vybavíme tepelným čerpadlem. Jako bych vás slyšel: „to ne, tepelné čerpadlo je hrozně drahé a my musíme počítat“. Souhlasím s vámi jen na 50% a to s tím, že musíte počítat. To, že tepelné čerpadlo je hrozně drahé je potřeba posoudit. Ceny tepelných čerpadel se totiž citelně snížily, především proto, že se více instalují systémy vzduch-voda, které proti systémům země-voda nemusí mít náklady na hlubinné vrty nebo provedení zemních prací pro pokládku plošných kolektorů. V tom je dnes velký rozdíl. Kvalitní tepelné čerpadlo systému vzduch-voda, na příklad DIMPLEX pracuje efektivně i při venkovní teplotě mínus 25˚C a to už něco znamená.

Vrátíme-li se k námitce, že tepelná čerpadla jsou drahá, pak vězte, že na příklad ve srovnání s celou instalací dobrého plynového kotle je pro běžný rodinný dům tepelné čerpadlo dražší zhruba o 100 tisíc.

Ano, je dražší než klasický kotel, ale co je důležité, jeho provoz je zhruba o 20 až 25 tisíc levnější, než když se topí plynem. Je to otázka poměrně krátké doby, kdy zvýšené náklady na instalaci tepelného čerpadla se vrátí a pak už se jen topí tím nejlevnějším způsobem a o to jde.

Provoz je plně automatický a bezobslužný, takže splňuje hlavní požadavky uvedené v nadpisu tohoto článku.

Každému lze doporučit instalovat do domu podlahové topení. Správně vyprojektované a provedené je to nejlepší, co pro sebe a tepelné čerpadlo můžete pořídit. Tento způsob vytápění je nejpříjemnější a ve spojení s tepelným čerpadlem dosáhnete nejvyšších úspor za vytápění, které Vám mohou pomoci se splácením   úvěru na Váš nový dům, nebo Vám ušetří na krásnou rodinnou dovolenou.

Zároveň je třeba upozornit na nebezpečí, které Vás může potkat, pokud si pořídíte tepelné čerpadlo, které bude mít hezkou, tedy nízkou, cenu. Často se jedná o výrobky pochybných parametrů a kvality součástek, takže se může stát, že očekávané úsporné vytápění se prodraží, ať již neekonomickým provozem nebo krátkou životností zařízení. Dbejte na to, aby firma, která Vám bude tepelné čerpadlo instalovat to dobře uměla a dala Vám na kompletní dodávku dobrou písemnou garanci.

Pamatujte: čím budou ceny energií vyšší, tím výhodnější bude pro Vás provoz tepelného čerpadla. Věřte, že není jiná lepší volba, než kvalitní tepelné čerpadlo do Vašeho domu.

Nízkoenergetické domy za skvělou cenu

Úvodem pár faktů:

1. Víte, že převážná většina rodinných domů, ale i domů bytových u nás je vytápěná zemním plynem?

2. Víte, že meziročně (2007/2008) stoupla cena zemního plynu u nás o 35%?

3. Víte, že s dodávkami plynu jsme plně závislí na jeho dovozu a to především z Ruska?

4. Víte, že cena zemního plynu v okolních zemích EU je podstatně vyšší než u nás?

Pokud si odpovíte na položené otázky, zarazíte se a zapřemýšlíte o tom, co dělat pro to, aby náklady na vytápění Vašeho domu byly co nejnižší, přičemž Váš dům by měl mít prostor vyhovující Vašim představám, ale zase by neměl být neúnosně drahý. Jak splnit všechny tyto, na první pohled protichůdné požadavky? Na první pohled by se mohlo zdát, že je to nemožné, ale zamysleme se společně s námi nad návrhem, který jsme pro Vás připravili.

Vytápění domů tvoří zpravidla největší položku z jejich provozních nákladů. Postavíme-li si nový dům, často si na něj půjčíme peníze, které bude třeba vrátit a to je obtížnější, když současně musíme platit nemalé částky na provoz domu.

Správná cesta vede k snižování tepelných ztrát, což ve svém důsledku významně snižuje účet za topení. Tomuto účelu vyhovuje „nízkoenergetická“ výstavba domů, která spočívá v tom, že proti normovým standardům na zateplení se používají stavební prvky, konstrukce a materiály, které jsou pro tento druh staveb určeny. Jsou dnes na našem trhu běžně dostupné, ale ta jejích cena!

Nízkoenergetický dům je citelně dražší než běžný, který je proveden v souladu s platnými tepelně - technickými normami. Pokud na investičních nákladech nezáleží, pak je to O.K. Nabízí se však jiná varianta, o které se zatím mnoho neví a proto vznikl projekt, který byl iniciován společností ERLIS, kdy společně s partnerskými firmami vzniklo následující řešení“

V podstatě při výstavbě celého domu budou použity doporučené kvalitní, ale v podstatě standardní materiály a stavební prvky, jejichž nákupní ceny nikterak mimořádně nezatíží rozpočet stavby. Celý dům bude samozřejmě splňovat požadavky všech současně platných norem. Až potud se jedná o tu levnější variantu výstavby, nesrovnatelně levnější než „nízkoenergetická“. Teď si položíte otázku v čem spočívá ta úspora provozních nákladů a zde je odpověď:
Zdrojem tepla pro tento objekt nebude totiž plynový kotel, elektřinu rovněž vyloučíme, protože je dnes nejdražší, propan i topný olej rovněž z cenových důvodů vyloučíme. Topit tuhými palivy už dnes také nebudeme, protože pro sklad paliva je nutný další prostor a kdo by dnes přikládal, když nejsme celý den doma.

Takže už vás nebudeme déle napínat, jak snadno a rychle s minimalizací nákladů uděláme z běžného domu nízkoenergetický. Zdrojem tepla pro vytápění bude tepelné čerpadlo, které z okolního vzduchu bude získávat cca 60% tepelné energie pro vytápění zcela zadarmo!

Těch zbývajících asi 40% musíme tepelnému čerpadlu dodat ve formě elektrické energie pro jeho pohon ve speciální sazbě D 56 (2,60 Kč/kWh po dobu 22 hodin denně pro celou domácnost, proti 4,60 Kč/kWh při topení plynem, olejem....)

Samozřejmě že položíte námitku: „ale tepelné čerpadlo je přece velmi drahé“. Když však seriozně spočítáme, že proti instalaci plynového kotle se vším co s tím souvisí je instalace kvalitního tepelného čerpadla zhruba o 100 tis. dražší, pak se Vám zvýší náklad na celý dům o 100 tis. Kč, ale máte nízkoenergetický dům s nízkými provozními náklady za vůbec nejnižší cenu.

V tom spočívá elegantní řešení vašeho nového, ale třeba i staršího domu.

Nejlevnější vytápění s tepelnými čerpadly

Tepelné čerpadlo je zařízení, které dovede z okolí vytápěného domu posbírat tepelnou energii ze země, vody nebo vzduchu a tu převést na teplotní úroveň, která je použitelná pro vytápění a ohřev vody.

Jen s malým podílem elektrické energie, která je nutná pro pohon tepelného čerpadla, získáme běžně 60 až 70% tepelné energie pro vytápění zcela „zdarma“a proto tento způsob je bezkonkurenčně nejlevnější, při plně automatickém vytápění, bez nutnosti nakupovat palivo, nebo si nechat zavádět do domu zemní plyn.

Využití tepelných čerpadel je jednak ve stávajících objektech, které mají již ústřední vytápění dříve instalované (jen je potřeba ověřit teplotní úroveň topné vody a podle toho zvolit odpovídající typ tepelného čerpadla) nebo u novostaveb zřídit nejvýhodnější podlahový systém, který se velice kamarádí s tepelnými čerpadly a pak energetické úspory jsou největší.

Poslední dobou vzhledem k tomu, že bývají poměrně horká léta, stoupá zájem o chlazení domů, což lze udělat velmi elegantně, pokud je podlahové topení, že se do stejných trubek pouští chladná voda, ochlazená reversibilním tepelným čerpadlem, které dokáže ochladit vodu na potřebnou úroveň a tím snížit vnitřní teplotu v místnostech cca o 5˚C, což je velmi příjemné. Při návrhu systému je však s tím nutno počítat.

Při výstavbě rodinných domů, kde se staví na jedné lokalitě, není pak nutno vůbec zavádět do tohoto prostoru zemní plyn (který je strategickou surovinou a jsme plně závislí na jeho dovozu), a tím snížit náklady na zasíťování území s tím, že všichni stavebníci si místo kotlů nechají instalovat tepelná čerpadla,   která jim zajistí nejnižší provozní náklady na vytápění, přičemž je to velmi dobrá forma, jak

si vylepšit rozpočet, který po dostavbě bývá často zatížen splácením hypoték a různých půjček.

Využití tepelných čerpadel není jen pro rodinné domky, ale i pro bytové domy, administrativní a společenské objekty, školy a pod. Odborné firmy se zkušenostmi to však zvládnou.

V našich klimatických podmínkách se výborně osvědčila tepelná čerpadla DIMPLEX, systému vzduch-voda, která dokáží odebírat tepelnou energii ze vzduchu i při venkovní teplotě mínus 25˚C. Jejich instalace vycházejí cenově nejvýhodněji a lze je bez problému instalovat prakticky kamkoli, bez nutnosti provádění hlubinných vrtů, nebo plošně uložených plastových kolektorů v nezámrzné hloubce.

S ohledem na nezadržitelný růst cen energií není jiná cesta, než se orientovat na využití obnovitelných zdrojů, kde tepelná čerpadla dosahují nejvyšších energetických úspor.

Související články:
Kdy si pořídit tepelné čerpadlo??
Tepelná čerpadla Dimplex opět o krok napřed
Tepelná čerpadla v komerčních objektech

- PR článek -