Abychom hned v úvodu vnesli jasno do problematiky krbových vložek, měli bychom si připomenout pár základních informací. Krbové vložky lze dělit na 3 základní typy: teplovzdušné, teplovodní a vložky akumulační.
Teplovzdušné krbové vložky využívají konvekční vytápění a fungují tak, že vzduch z místnosti je nasáván spodní mřížkou, ohřívá se v obestavbě o krbovou vložku a horní mřížkou v obestavbě opět vystupuje zpět do místnosti. U dvouplášťových vložek, které jsou vybaveny takzvaným teplovzdušným výměníkem, lze napojit také rozvody teplého vzduchu do dalších místností. Teplovzdušné vložky mají nejnižší pořizovací náklady a jsou využívány zejména jako doplňkový zdroj tepla a příjemné atmosféry.
Teplovodní krbová vložka, kterou už lze jako součást otopné soustavy použít pro celoroční vytápění celého domu, vytápí prostor dvěma způsoby zároveň - vytápí místnost, ve které je vložka umístěna (nejčastěji obývací pokoj) zářením tepla přes sklo krbové vložky, a dále předává podstatnou část tepla „do vody“ a jejím prostřednictvím následně do otopné soustavy domu.
Třetí druh vložek, který je v poslední době velmi populární, jsou vložky do sálavé (nebo akumulační) obestavby. Krbová vložka je uzavřena v obestavbě ze speciálního akumulačního materiálu a na rozdíl od klasických teplovzdušných (konvekčních) krbových vložek nemá odvětrávací mřížky. Teplo vytvořené krbovou vložkou se akumuluje do materiálu obestavby, postupně jí prostupuje směrem ven a sálá do místnosti. Oproti konvekčnímu způsobu vytápění je sálavé teplo zdravější, šíří se pomocí tepelného záření, které ohřívá nikoliv vzduch ale přímo předměty v místnosti, a nedochází k víření prachu.
Obestavby pro tento typ vložek mohou být buď akumulační (akumulují teplo a následně sálají) nebo sálavé (neakumulují, ale pouze sálají). Množství akumulovaného tepla a doba jeho vydávání do místnosti závisí na množství a druhu použitého akumulačního materiálu.
A nyní se konečně dostáváme k odpovědi na úvodní otázku, jaké krbové vložky jsou vhodné pro nízkoenergetické a pasivní domy. U nízkoenergetických a pasivních domů jsou tepelné ztráty domu natolik nízké, že příliš velký výkon krbové vložky je spíše nežádoucí. Kupovat si do pasivního domu vložku s výkonem přes 5 kW je jednoduše nesmysl, protože v domě bude přetopeno. Naopak do nízkoenergetického a pasivního domu potřebujeme vložku s výkonem co nejnižším. Díky propracovanému systému FLAMenergy, který kombinuje krbové vložky českého výrobce FLAMEN s vybranými akumulačními materiály pro obestavbu, lze dosáhnout celkového výkonu krbové vložky i méně než 2 kW. To vyhovuje parametrům všech nízkoenergetických i pasivních domů a při topení v krbu nevzniká neúnosně vysoká teplota v místnosti. Pozitivně se to projeví pochopitelně také na nákladech na vytápění.
Topení v krbových vložkách s akumulační obestavbou
V akumulačních krbech se topí jinak než, jak jsme zvyklí u klasických krbových vložek. Nejprve zhruba 2,5 hodiny přikládáme a během této doby se teplo akumuluje do materiálu obestavby. Dále již dřevo nepřikládáme a akumulační obestavba začíná sálat naakumulované teplo do místnosti. Doba sálání závisí na typu a množství použitého materiálu obestavby, může to být obvykle 5, ale také až 24 hodin.
ZETA AKU 60H F - čelní krbová vložka s výkonem 2 – 5 kW, vhodná do akumulačních obestaveb a do nízkoenergetických domů, splňuje Blower Door test. Se systémem FLAMclean pro dokonale čisté sklo. Záruka 10 let na těleso krbu – nejdelší záruka v Evropě.
BETA AKU 50H L - rohová krbová vložka s výkonem 2 – 8 kW, vhodná jak pro konvekční tak pro sálavé a akumulační obestavby.
Přečtěte si také
Druhy krbových vložek a jejich výhody aneb jak vybrat krbovou vložku?
Krbové vložky do akumulační a sálavé obestavby
- PR článek -