Moderní akumulační kamna dokážou rychle reagovat na měnící se potřebu tepla v jednotlivých místnostech. Jejich výhodou je možnost vytápění každé místnosti samostatně a díky možnostem regulace vždy zajistí požadovaný tepelný komfort. Představují tak osvědčený způsob vytápění jak v domech a bytech, tak i v chatách, chalupách či provozovnách.

Pro koho se „akumulačky“ hodí?

Tento systém vytápění je určen zejména do objektů, kde není dostatečná kapacita rozvodné sítě a není tak možné nainstalovat přímotopný systém. Dále se hodí rovněž do starších objektů, které mají nevyhovující tepelně-izolační vlastnosti. Akumulační kamna lze do objektu budovat postupně, což oceníte zejména u přístaveb či půdních nástaveb. S akumulačními kamny není nutné zavádět plyn ani rozšiřovat topný systém. Jsou tak ideální pro lokální vytápění či temperování obývaných objektů.


Akumulační kamna Stiebel Eltron

Jak akumulační kamna fungují?

Akumulační kamna zvládají díky speciálním akumulačním cihlám, izolaci, regulačnímu materiálu a topným tělesům hromadit tepelnou energii v době nadbytku elektrické energie, tzv. nízkého tarifu, kdy je levnější elektřina. Tento 8 hodinový „noční proud“ je speciální, cenově zvýhodněnou sazbou za elektrickou energii a poskytují jej všichni dodavatelé elektřiny. Energie, která byla v tuto dobu načerpána, tedy naakumulována, je převedena na teplo a uložena v akumulačním jádře. Z něj je pak teplo postupně uvolňováno a prostřednictvím kamen následně přirozeným sáláním předáváno do okolí a tím je ohříván vzduch v místnosti. Je tak možné jej čerpat i v době, kdy už nadbytek elektrické energie není a elektrická energie je již dražší. Nabíjení kamen, tedy spotřeba energie, probíhá v jinou dobu, než výdej energie, tedy vytápění. Díky akumulačním kamnům tak šetříme peníze, protože vytápějí místnosti levně získaným teplem v době, kdy už je sazba zase vysoká.

Co je akumulační jádro?

Akumulační jádro, v němž je teplo „uskladňováno“, je tvořeno speciálními cihlami, které obklopují topné tyče. Kolem akumulační vyzdívky je tepelná izolace, jež maximálně zabraňuje, aby nedocházelo k samovolnému úniku tepla z kamen prostřednictvím pláště spotřebiče. Jakmile je nabíjecí cyklus kamen ukončen, disponují akumulační kamna velkým teplotním potenciálem, který může být během dne využíván k postupnému vytápění místnosti.


Akumulační kamna Dimplex

Jaká kamna zvolit?

Pokud jsou akumulační kamna správně navržena, mohou v průběhu celého dne uvolňovat levně získané naakumulované teplo. Jak velká kamna a s jakým příkonem si pořídit? Akumulační kamna je třeba vybírat s ohledem na tepelné ztráty místnosti, kterou chceme vytápět. Pro usnadnění výběru je dobré se řídit informací, že 1 kW výkonu akumulačních kamen vytopí 15 m3 prostoru. Jelikož však izolace objektů nebývá vždy nejkvalitnější, je dobré vybírat kamna, která budou mít výkon o 1kW vyšší. Elektrické připojení kamen musí odpovídat podmínkám získání akumulační sazby za elektřinu. Aby mohlo docházet k nabíjení kamen pouze během nízkého tarifu, je silový třífázový přívod veden do podružného rozvaděče přes stykač ovládaný povelem HDO, tedy hromadného dálkového ovládání.

Dynamická akumulační kamna

Dynamická akumulační kamna jsou vybavena ventilátorem a hodí se tak jakožto hlavní zdroj vytápění při osmihodinové akumulační sazbě. K výdeji tepla dochází pomocí tichého radiálního ventilátoru a ovládání kamen je možné digitálním programovatelným termostatem. Měnit teplotu v místnosti je tak možné bez zásahu obsluhy. Dynamická akumulační kamna jsou ideálním topidlem pro objekty, které využívají akumulační sazbu.

Statická akumulační kamna

Statická akumulační kamna nejsou vybavena ventilátorem a jsou tak jednodušší a levnější variantou dynamických kamen. Kamna jsou vybavena dvěma termostaty – jedním lze omezovat nabití, tedy teplotu akumulačního jádra, druhý pak pomocí klapek udržuje v místnosti nastavenou teplotu. Statická akumulační kamna jsou vhodná do objektů, kde nejsou kladeny přílišné nároky na přesnost regulace. Je však možné je používat také jako přímotopné konvektory s akumulací, které v době vysokého tarifu hřejí z akumulačního jádra.

Jaké jsou tedy výhody a nevýhody akumulačních kamen?

Výhody:
- levný provoz díky nabíjení v době levného tarifu (o třetinu nižší spotřeba než u přímotopného vytápění)
- jednoduchá instalace (možnost montáže na podlahu či na stěnu)
- tichý, čistý a téměř bezúdržbový provoz
- neznečišťují ovzduší

Nevýhody:
- vyšší pořizovací náklady (v porovnání s přímotopy)
- velké rozměry a vysoká hmotnost (45 – 360 kg)
- vyšší nároky na příkon
- nepružnost předávání tepla, nutnost nabíjení s předstihem

- jpa -