Radiátory, krbová kamna či plynové kotle poskytují sice dostatek tepla, ale jsou místa, kam zkrátka jejich teplo nedosáhne. V těchto případech tak většinou saháme po přímotopech, které pomohou dotvořit požadovanou tepelnou pohodu. Jenomže provoz přímotopu není zrovna příliš ekonomický. Skvělou alternativou v takových případech mohou být topné koberce.

Co jsou topné koberce?

Topné koberce jsou vrstvou dvou koberců, mezi něž je vložena topná fólie, případně ještě izolační fólie proti vlhkosti nebo úniku tepla do podlahy. Tyto koberce mohou být z různých materiálů, kromě vlněných a příliš silných modelů. Topná folie je vyráběna ve dvou šířkách a o dvou různých výkonech. Folie o šířce 50 cm má výkon 120W/1bm, folie široká 25 cm pak 60W/1bm. Topnou folií je laminátová polyesterová folie, na níž je nanesena grafitová vrstva a vodiče. Obsahuje několik topných proužků, které pracují nezávisle na sobě. Pokud by byl jeden z nich poškozen a přestal hřát, na funkci ostatních to nebude mít vliv. Topná folie je vyráběna v tloušťkách 0,15 až 0,3 mm a přestože je tedy velmi tenká, je dostatečně odolná a není třeba se bát, že se poškodí například chůzí. Topná folie se poté společně s izolační folií vloží mezi dvě vrstvy koberce, po stranách se zajistí proti posouvání a koberce se prošijí.


Topný koberec, Malapa.cz

Přednosti topných koberců

Topné koberce spotřebovávají jen málo energie a dosahují povrchové teploty, která je srovnatelná s teplotou podlahového vytápění. Topné koberce se hodí do vytápěných i nevytápěných prostor a existují i speciální druhy, jež je možné použít i ve vlhkých místnostech. Jejich instalace je možná téměř na všechny podlahové krytiny.

Kam je možné položit topný koberec?

Topné koberce je možné položit téměř všude tam, kde je možnost připojení k elektrické síti. Možná je pokládka i do vlhkých prostor, ale koberec nesmí přijít do přímého styku s vodou - nesmí dojít k jeho namočení. To hrozí zejména v koupelnách, kde může přetéct voda z umyvadla, vany, nebo vytéct pračka apod. V současnosti se vyrábějí speciální topné koberce určené přímo k instalaci do vlhkých prostor. Jsou sice vybaveny protivlhkostními foliemi, ale ani ty nedokážou zamezit přímému styku topné folie s vodou. Nejlépe tedy topné koberce či koberečky využijete například v obývacích pokojích, kde vám mohou zahřívat nohy pod pohovkou, pod pracovním stolem, v kuchyni před kuchyňskou linkou, nebo třeba na nevytápěné toaletě. Své využití najdou v zimním období i v prodejních stáncích, u prodejního pultu, v automobilu a dají se rovněž připevnit i na zeď u postele. S topnými koberci je možné se setkat v různých historických stavbách, například na hradech, zámcích, nebo v kostelích, kde není možné jinak zajistit teplotně příjemnější prostředí.


Elektrická topná rohož METALVATEDINO® pod koberec

Na dřevěnou podlahu pouze s izolací

Topné koberce se dají bez problémů položit na nejrůznější podlahové krytiny, ale výjimkou je dřevěná podlaha, zejména pokud ještě není dostatečně vyschlá. Podlahové dřevo vysychá pozvolně a stejnoměrně. Pokud bychom na takovou podlahu položili topný koberec, vysychala by jedna část podlahy rychleji než druhá, dřevo se napínalo a tak by mohlo dojít ke vzniku mezer. Řešením však může být vložení izolačního materiálu mezi podlahovou krytinu a topný koberec. Izolační folie zamezí rychlému vysychání dřeva a zabrání také úniku tepla do podlahy.

Teplo během chvilky

Topné koberce jsou velmi účinné a dokáží během chvíle vytvořit opravdu příjemný tepelný komfort. Po zapnutí do 5 minut ohřejí povrch podlahové krytiny na celých 30°C a stejně rychle se také ochladí. Součástí přívodního kabelu topného koberce je spínač, kterým se koberec zapíná. Běžně jsou topné koberce určeny pro zapojení do 220V, ale je možné je připojit na střídavý proud 230V/50Hz. Pokud je koberec určen pro vlhké místnosti, zapojuje se na okruh 12V, případně rovněž na střídavý proud 230V/50Hz přes transformátor 230V/12V.

Ekonomický provoz

Každého asi zajímá, jakou mají topné koberce spotřebu. Nejdříve je třeba říct, že spotřeba topného koberce závisí na jeho velikosti. Například topný kobereček o velikosti 40 x 60 cm má výkon 45W, což znamená, že hodina jeho provozu vyjde přibližně na dvacet haléřů. Pokud bude topný kobereček zapojen například osm hodin denně, bude jeho provoz stát zhruba 1,6 Kč. Topný kobereček těchto rozměrů je možné využívat k ohřívání nohou během sezení u počítače či pro vyhřívání obuvi. Větší topné koberce mají samozřejmě spotřebu vyšší, jejich výkon je 260W na metr čtvereční. Hodina provozu takového topného koberce tak vyjde na 1,2 Kč. Za osm hodin provozu spotřebuje 1 metr čtvereční koberce elektrickou energii za cca 10 Kč.

Jsou topné koberce bezpečné?

Topné koberce jsou vybaveny přívodním kabelem a ten může představovat riziko zejména pro děti a domácí zvířata. Je tak třeba zajistit, aby nedošlo ke styku dětí a zvířat s kabelem - ideální je jeho skrytí do elektrolišty. Pokud koberec zrovna nevyužíváte k vytápění, vždy jej odpojte z elektrické sítě. Než koberec následně zapojíte do sítě, zkontrolujte, zda z něj netrčí žádné cizí předměty a rozhodně do nich ani poté nic nezapichujte. Topné koberce se dají snadno čistit. V případě, že máte v úmyslu provést mokré čištění, vypojte je z elektřiny! Topné koberce se nesmí prát a okolí přívodního kabelu by mělo být udržováno v suchu. Po vyčištění je třeba nechat koberec volně uschnout. V žádném případě se nesmí ještě mokrý uvést do provozu! Zakázáno je rovněž sušení v sušičce na prádlo.

- jpa -