Připravili jsme pro Vás modelový příklad – plynový kotel versus tepelné čerpadlo pro běžný rodinný dům.

Kondenzační plynový kotelTepelné čerpadlo země/voda s plošným kolektoremRozdílInvestiční náklady120 000 Kč250 000 Kč130 000 Kč ve prospěch plynového kotleRoční provozní náklady včetně elektřiny46 000 Kč23 000 Kč23 000 Kč ve prospěch tepelného čerpadla

Z tabulky vyplývá, že do tepelného čerpadla sice investujete o 130 000 Kč více než do plynového kotle, ale díky této investici ročně ušetříte na vytápění a ohřevu teplé vody 17,7 %. Pokud byste vložili stejnou částku do banky, získáte na úrocích mnohem méně. A čistý roční výnos 23 000 Kč ukazuje na prostou návratnost investice do tepelného čerpadla za 5,6 roku. 

Pro tepelné čerpadlo hovoří i to, že kromě výrazného snížení nákladů na vytápění přináší také výhodnou sazbu s dobou nízkého tarifu 22 hodin denně, kterou lze využít pro všechny domácí spotřebiče, nejen tepelné čerpadlo.

Tepelné čerpadlo země/voda v novostavbě pana Jiřího

Moderně zařízený rodinný dům si vybudoval také pan Jiří v Praze-Ďáblicích. Měl výhodu, že do realizace promítl své zkušenosti profesionálního stavitele. Vytápění zvolil podlahové, pomocí švédského tepelného čerpadla se systémem země/voda se dvěma 100 m hlubokými vrty. Na podlahy využil německou, italskou a španělskou dlažbu. Dům je bez přívodu plynu, ke svícení a topení se používá elektřina. Technické zázemí včetně kotelny a čerpadla je ukryto ve sklepě. Vše řídí inteligentní počítačový systém a jako uživatelské rozhraní slouží panu Jiřímu tablet.

- PR článek -