inVENTer - no.1 v oblasti decentrálního větrání s rekuperací

9.11.2009

Stále lepší izolační materiály a kvalitnější okenní výplně pomáhají šetřit náklady na vytápění. Tyto skutečnosti však zamezí prostupu vlhkosti skrze obvodovou stěnu a ta zůstává uvnitř objektu. Na vlhkých stěnách se usazuje prach a je jen otázkou času, kdy se začne objevovat plíseň.

inVENTer - no.1 v oblasti decentrálního větrání s rekuperací

Vlhkost postupem času znehodnocuje stavbu a plísně ohrožují zdraví člověka.

Odborníci se shodují, že větrání okny není řešení, jelikož je prakticky nereálné a hlavně neekonomické. Díky zateplovacím systémům je snaha ušetřit náklady na vytápění a při větrání okny odchází 100% tepla pryč. U moderních nízkoenergetických domů představuje ztráta větráním okny 50% z celkových tepelných ztrát!!! Jediným řešením je řízené (nucené) větrání se zpětným ziskem tepla – rekuperace. V některých Evropských státech, jako je Francie, Švédsko či Dánsko, je řízené větrání v novostavbách povinné.

Decentrální větrání s rekuperací inVENTer

Systém, který vám chceme představit, plně nahradí  běžné centrální (potrubní) systémy. Jedná se o několikanásobně oceněný a zkušebním ústavem ověřený decentrální systém s rekuperací - inVENTer. Tento systém nabízí proti centrálním jednotkám hned několik významných výhod (nízké provozní náklady 2-3 W, vysokou účinnost až 91% při 5°C venkovní teploty a velmi tichý chod).

Další předností je snadná instalace bez potrubních rozvodů, což se projeví již při montáži a následně při hygienické údržbě systému. Během několika minut demontujete jednotky, vyperete keramický výměník (např. v myčce na nádobí) a po vyschnutí osadíte zpět.

Větrání systému inVENTer probíhá na bázi kříže. To znamená, že jedna jednotka odvádí vydýchaný teplý vzduch z místnosti a druhá jednotka přivádí venkovní čerstvý vzduch. Po 70 vteřinách se změní směr otáček a odsávající jednotka přivádí vzduch a jednotka, která přiváděla, odvádí vydýchaný vzduch. Z toho důvodu se jednotky   doporučují osazovat v párech (do počtu 4ks).

V letních měsících pracuje tento systém jako „pasivní chlazení“, to znamená, že horký vzduch zůstává venku.   V chladnějších nočních hodinách mohou být místnosti větrány s vyloučením rekuperace a následným zajištěním příjemného klimatu (princip stálého větrání).   Systém pracuje spolehlivě i při velmi nízkých teplotách a nezamrzne ani při -20°C venkovní teploty.

Pro případ, že stavebník o systému vážně uvažuje a jeho rozpočet je na „hraně“, nabízí výrobce tzv. přípravný set. V tomto případě si stavebník pořídí průchodku s venkovním krytem i polystyrenovými záslepkami. Při elektroinstalaci připraví elektrorozvod a po dokončení stavby si v případě zbývajících finančních prostředků dokoupí kompletační set (keramický výměník s ventilátorem a vnitřní kryt).

 

Systém je zapsán v programu ZELENÁ ÚSPORÁM a díky vysoké účinnosti zpětného zisku tepla – rekuperace sníží významně energetickou náročnost budovy. Výsledkem pro stavebníka je (ve většině případů), vyšší dotace v rámci tohoto programu.

- PR článek -