Příjemné teplo z infrazářiče připomíná teplo ze slunečních paprsků
Asi největší výhodou infrazářičů je to, že dokážou vyprodukovat teplo prakticky okamžitě. Toto teplo je navíc specifické tím, že dokáže „najít“ člověka či objekty v prostoru a ty poté přímo ohřívá. Na kůži pak můžete pocítit příjemný pocit, jakoby vám pod ni pronikalo přírodní sluneční světlo během léta nebo prvních jarních dnů. Infračervené světlo má navíc žádané účinky na lidské zdraví, může dokonce sloužit jako prevence či léčba při virových či zánětlivých onemocněních.
U klasických topidel vzduch cirkuluje v místnosti a je zapotřebí nějakou dobu k tomu, než dojde k jejímu vytopení. V jednotlivých zónách navíc není teplo rozděleno rovnoměrně a dochází k víření prachu. Oproti tomu u infrazářičů nedochází k ohřevu vzduchu, ale k ohřevu člověka a dalších objektů a teplo je rovnoměrné.
Infrazářiče mají široké využití, mohou se používat jak v komerčních, venkovních i běžných vnitřních prostorech. Pokud se rozhodnete zvolit tento druh vytápění u sebe doma, měli byste znát základní funkce a způsoby, kam a jak tato topidla umístit. Obvykle se infrazářiče používají tam, kde není třeba topit celý den. Díky tomu, že vydávají teplo okamžitě, je stačí zapnout až ve chvíli, kdy do dané místnosti vstoupíte a nemusíte ji tak předem vyhřívat. I když tato topidla potřebují větší příkon elektrické energie, díky této vlastnosti ji ve výsledku ušetří.
Obvykle se tak infrazářiče používají například v koupelnách, ložnicích, pracovnách nebo technických místnostech - jednoduše řečeno všude tam, kde není potřeba topit nepřetržitě. Co se týče napájení, základ tvoří elektřina, což je asi nejjednodušší a bezúdržbový způsob. Stačí dát infrazářič do zásuvky a je hotovo. Některé infrazářiče však mohou být napájeny zemním plynem či propan-butanem, což ovšem nepatří k těm nejvyužívanějším možnostem.
Přečtěte si také: Zahradní kuchyň. Jaké jsou možnosti vaření na zahradě
Infrazářiče lze připevnit na stěnu nebo postavit do prostoru
Produkce infračerveného světla/tepla probíhá obvykle prostřednictvím skleněné trubice, kde může být dosaženo teploty až 2 200 °C. Do běžných domácích prostor je však lepší zvolit infrazářiče s nižší maximální teplotou. Některé infrazářiče jsou vybaveny termostatem, to znamená, že lze nastavit topení na dobu, kdy se budete například vracet z práce, ze školy apod.
Co se týče konkrétní podoby těchto topidel, obvykle se jedná o menší topná tělesa, která lze připevnit na zeď, na stěnu či jen postavit do prostoru a nasměrovat je libovolným směrem. U volně postavených topidel je výhodou to, že je lze přenášet a různě směrovat, představují však nebezpečí pro malé děti či domácí mazlíčky. Pokud tedy máte malé ratolesti nebo domácí zvířátka, raději volte variantu upevnění na stěnu.
Volit můžete mezi různými variantami infrazářičů určených do interiéru, na trhu jsou v různých designech i provedeních, některé mají termostat i ventilátor a cenově jsou velice příznivé.
Karbonová topidla jsou dražší, ale jejich životnost je velice vysoká
Oproti infrazářičům představují dražší variantu podobného typu karbonové zářiče, které jsou využívány hlavně v domácích saunách, jež dokážou vytopit na vysoké teploty potřebné k saunování. Karbonové zářiče dosahují povrchových teplot mezi 70 až 170 °C a nahřívají se o něco déle, než klasické infrazářiče. Karbonová topidla jsou tvořena z tenkých karbonových pásů a vyznačují se opravdu dlouhou životností.
Jednotliví výrobci uvádějí, že tyto zářiče mohou vydržet při běžném využívání až 90 let, což se projevuje i na vyšší ceně. Pokud si jej však pořídíte, dá se říci, že se jedná o investici na celý život. Krom saun se hodí tento typ topidla rovněž do koupelen a dalších místností, které není třeba vytápět nepřetržitě, oblíbený je také u chatařů a chalupářů.
Autor: Eliška Střelková
Foto: archiv firem