Ideální teplota
Pro příjemný pobyt v jednotlivých místnostech v průběhu dne je nejvhodnější teplota mezi 20 a 21 stupni. Mluvíme o pokojích, kde sledujete televizi, kde si děti hrají i kde pracujete, tedy o obývacím pokoji, dětském pokoji a pracovně. V ložnici je pro kvalitní spánek potřeba teplota o celých pět stupňů nižší. Myslete na to i v dětském pokoji, kde si budete muset s teplotou v jednotlivých částech dne trošku více pohrát. Přes den děti potřebují tepleji na hraní a na spaní je pak vhodné zchladit místnost ideálně na šestnáct až osmnáct stupňů. Příliš vytápět není potřeba ani kuchyň. Ta se totiž přirozeně zahřívá při vaření, vystačíte si v ní s teplotou kolem osmnácti stupňů. Na chodbě, pokud není využívána jako hala a netrávíte tam čas při posezení s přáteli, můžete vypnout kohoutek topení úplně. V opačném případě, nebo je-li chodba velká a studený vzduch by ochlazoval teplotu v okolních místnostech, pak držte teplotu na příjemných šestnácti až osmnácti stupních. Teplotu kolem 21 stupňů budete potřebovat také v koupelně, tedy hlavně máte-li malé děti. Dospělým bude vyhovovat docela určitě 18 stupňů. Naučte se topení při delší nepřítomnosti stáhnout na minimum. Ale nepřestávejte topit úplně, v místnostech by se mohla začít držet vlhkost a následně vznikat i plíseň.
Nepodceňujte správnou vlhkost
Nejen teplota ovlivňuje naše zdraví a spokojený život. Velmi důležitým faktorem je také vlhkost vzduchu. K tomu, abychom dobře posoudili vlhkost vzduchu v našem okolí, slouží veličina s názvem relativní vlhkost vzduchu. Udává se v procentech, přičemž 0 procent představuje absolutně suchý vzduch a 100 procent vlhkosti pak dokonale vlhký vzduch prosycený párou. Naše tělo reaguje na vlhkost vzduchu odpařováním vody z pokožky a regulací celkové teploty těla. Pokud je vlhkost vzduchu nízká, pak naše tělo a především pak zdraví trpí. Dochází k vysychání sliznic horních cest dýchacích a z toho pramenících zánětů nosohltanu, onemocnění horních i dolních cest dýchacích, u dětí se objevuje velmi často laryngitida. Nepříznivý vliv suchého vzduchu pocítíte také na pokožce, ta se vysušuje, rty praskají, mohou vás pálit oči. Velmi častým projevem nízké vlhkosti vzduchu je také pocit únavy. Proto je nutné udržovat relativní vlhkost ve správné hodnotě, ta je v zimních měsících 45 až 65 %, letním pak od 40 do 55%. Ač se to nezdá příliš, v mnoha našich domácnostech se v zimních měsících pohybuje relativní vlhkost kolem pouhých dvaceti procent. Nejste-li si jisti, jakou vlhkost doma máte, můžete si pořídit teploměry s vlhkoměrem, nebo samostatné vlhkoměry. Správnou relativní vlhkost nezapomínejte udržovat i v kancelářích. Jestliže se vám vlhkost nedaří udržet v příslušných hodnotách, pak vězte, že na trhu je celá řada kvalitních zvlhčovačů vzduchu, ať už parních nebo ultrazvukových. Parní zvlhčují vzduch párou ochlazenou na optimální teplotu, v zimě mohou vzduch i příjemně ohřívat. Ultrazvukové fungují na principu vysokofrekvenčního ultrazvukového oscilátoru, který vytváří malé mikrokapičky. Ty vychází z přístroje ve formě viditelné jemné mlhy. Vyznačují se téměř bezhlučností a malou spotřebou elektrické energie.
Ušetřete za vytápění
Správnou teplotou vzduchu i jeho relativní vlhkosti docílíte nejen příjemného klima ve vašem domově, ale také podstatné úspory nákladů na vytápění. Věděli jste, že každý stupínek na teploměru nás stojí na nákladech na teplo navýšení o téměř neuvěřitelných 6%? A to už není ve výsledném efektu zanedbatelné číslo, zvláště pak, vezmeme-li v úvahu, že často topíme i více jak půl roku. Ale jak ušetřit na nákladech a mít doma ideální teplotu? Předně je velmi důležité zateplení domu. Zvláště staré domy bývají často bez kvalitního zateplení, těsnících oken i dveří a izolace vysoce nákladové. I když si zateplení domu nemůžete z finančních nebo jiných důvodů dovolit, ušetřit můžete i investicí do nových oken a dveří. A ušetříte nemalou částku, odborníci hovoří až o deseti procentech z celkových nákladů na vytápění. Máte zateplení, kvalitní okna i dveře a přesto stále nemůžete snížit náklady? Pak se porozhlédněte, jak máte rozmístěný nábytek. Topná tělesa by jím neměla být zakryta, nábytek v jejich těsné blízkosti totiž brání proudění teplého vzduchu do místnosti a vy zbytečně otáčíte regulačním ventilem na maximum bez výsledného efektu, to platí i o těžkých závěsech a dlouhých záclonách. Velmi často, zvláště ve starých bytových zástavbách nelze regulovat teplotu, nechejte si proto nainstalovat nové ventily.
Zkontrolujte také těsnění dveří, v rodinných domech pak i těsnění garážových vrat, sklepních dveří i oken. Leckdy si vystačíte pouze s přídavným gumovým či pěnovým těsněním, jindy s vyšším prahem. Na okna se osvědčily také novinky ve formě tepelně izolačních fólií. Nepřehánějte to s větráním. I v zimních měsících musíte pravidelně větrat, ale mělo by jít o větrání krátké a intenzivní. Zdlouhavé vám zbytečně ochladí celý dům či byt, vy musíte o to více a intenzivněji topit a tím znovu zvedáte náklady na vytápění. K úspoře tepla využívejte moderní technologie, kterými bezesporu jsou termostatické hlavice ventilů, které se při zvýšení teploty v místnosti třeba při vaření nebo slunečném dni samy vypnou. Stejně tak fungují i termostaty, které lze umístit do každého pokoje a regulovat v nich teplotu podle potřeby. Vyzkoušet můžete mimo jiné i odrazové fólie za radiátory.
Připravila: Petra Martišková
Foto: archiv firem Korado, Zepter