Slunce přímo do zásuvky

Proces ve fotovoltaických panelech probíhá trochu jinak než u známějších solárních panelů. Rozdíl je v tom, že solární panely energii kumulují a pak ji postupně vydávají zpět formou tepla. Fotovoltaický systém pracuje na principu vzájemného působení slunečního záření a hmoty. Vlivem fyzikálních pochodů dochází k pohlcování fotonů a uvolňování elektronů a důsledkem toho vznikají v polovodiči volné elektrické náboje známé jako „elektron díra“. Tak se světlo dopadající na povrch panelu změní na elektřinu, která je ze solárního článku přes měnič přiváděna do akumulátoru nebo ke spotřebiči.

Tam kam nevedou dráty

První variantou využití fotovoltaických systémů je takzvaná „Síťová verze“. Ta je určena spíše pro větší objekty nebo obce, kdy je do sítě dodávána elektřina získaná z fotovoltaických panelů. Při tomto zapojení je stejnosměrné napětí přeměněno pomocí měniče na napětí střídavé, které je dále distribuováno ke spotřebičům.

Druhou možností pro odlehlé objekty je  „Ostrovní systém“. Vyrobená energie je soustředěna do akumulátorů, ze kterých je elektrická energie dle potřeby distribuována ke koncovým spotřebičům. Oproti síťové verzi tento vyžaduje systém navíc solární baterie, které uchovají vyrobenou energii na dobu, kdy není dostatek slunečního svitu (například v noci).

Využití fotovoltaického systému najde uplatnění všude, kde není možnost se napojit na přípojku elektrické energie nebo tam, kde by se vybudování elektrické přípojky nesmírně prodražilo. Chataři, chalupáři, karavanisté, pro ně jsou fotovoltaické systémy možným řešením.

Energie ze střechy nebo okna

Základní podmínkou pro instalaci  fotovoltaického systému je celodenní sluneční svit bez stínících překážek a orientace plochy směrem na jih, s desetistupňovým vychýlením na západ. Velmi vhodná je sedlová střecha, díky níž se dá ušetřit část nákladů na konstrukci potřebné k polohování panelu do 45 stupňů. Kladem montáže na střechu je přirozená ochrana přede zcizením a minimálním zásahu do střešní konstrukce. Proti hovoří složitější instalace, údržba a omezený prostor pro montáž větších výkonů.

Fotovoltaické panely lze zaintegrovat přímo do stavby, buď formou hydroizolačních fólií nebo montáží střešních oken.  Instalování slunečních článků na fasádu objektu působí velmi esteticky a zvláště v letních měsících stavbu chrání před přehřátím.

Sníh sníží účinnost panelů

Po celých třicet let, na kolik se odhaduje doba jejich životnosti, fotovoltaický systém vyžaduje minimální údržbu. Pouze v zimním období, kdy klesá intenzita slunečního svitu, úměrně klesne i účinnost fotovoltaického systému. Pokud jsou solární panely instalovány s menším sklonem (malý úhel vzhledem k horizontální rovině), pak je nutné během provozu elektrárny odklízet z povrchu solárních panelů. Jinak během roku se panely čistit nemusí, protože déšť se o očistu postará sám.

Elektřina vyrobená fotovoltaickým systémem je absolutně nejčistší energie bez vedlejších zplodin, kouře a hluku.  Podle odborných výpočtů metr čtvereční fotovoltaické plochy vyrobí ročně přibližně 135 kWh elektrické energie, což představuje přibližně dva a půl metráku uhlí. A to už je v rozpočtu i ovzduší pořádně znát. 

Autor: Irena Forejtová

Foto: archiv firem Ecosystem, Poulek Solar