Pravá kachlová kamna někdy působí jako přežitek a někdy také bohužel jako zbytečný luxus. I naši předkové si mohli vybrat z více druhů topidel, ovšem není náhodou, že v kuchyni většiny chalup stála právě kachlová kamna. O léčbě a blahodárném účinku kachlových kamen na lidské zdraví již zmínka byla, výčet však nebyl kompletní. Bezprašným ionizovaným a vlhkým vzduchem pomáhají astmatikům a alergikům, uvolňují stres a navozují nejen duševní pohodu. Zmírňují také revmatické potíže, protože nevytvářejí tepelné zóny.

Ovšem pozor! – zmiňované výhody mají pouze pravá kachlová kamna, která fungují na principu akumulační pece s keramicko-šamotovými stěnami silnými 8 až 18 centimetrů. Vysoká teplota z vnitřního prostoru ohniště se pomalu odvádí přes keramický plášť ve formě sálání tepelného záření do místnosti. Kachlová kamna nemají žádnou kovovou topnou vložku, který by negativně ovlivňovala ionizaci vzduchu v místnosti. Nedostatek záporných iontů, které produkují kachlová kamna, a tedy vdechování kladných iontů způsobuje útlum vyšší nervové soustavy, stres a bolest hlavy .

Některé firmy se věnují výrobě méně náročných druhů kachlových kamen s již hotovým kovovým ohništěm. Kovová pec se potom obloží keramickým materiálem, umělým pískovcem nebo kamennými dekami. Od těchto kamen bohužel nemůžeme očekávat tytéž funkční vlastnosti jako od pravých kachlových kamen.

Umístění kachlových kamen je samozřejmě potřeba řešit již ve fázi projektu, abyste nepodcenili polohu komína, jeho výšku, kvalitu,   velikost komínových průduchů, únosnost podlahy a stropu apod.

Většina firem, které vyrábí a dodávají kachlová kamna, považují jejich vnitřní konstrukci a technologii stavby za své know-know, proto se toho příliš nedozvíte. Každopádně životnost šamotové výstelky kamen je 50 až 100 let. Kachlová kamna jsou tak investicí pro několik generací a jsou v oblibě také pro snadnou obsluhu a údržbu. Účinnost vytápění kamen je kolem 80-90%, což je řadí mezi ekonomicky velmi příznivá topidla. Spotřeba dřeva za den je obvykle 4 až 8 kilogramů. Správný postup vytápění je nabití kamen během 1 až 2 hodin na plný výkon a poté dvířka vzduchotěsně uzavřít a topení přerušit. Těleso kamen poté předává akumulovanou energii do obytného prostoru po dobu 24 hodin i déle. Vysoká teplota spalování zabezpečí vytváření jen malého množství popela, který stačí odstranit jednou za dva měsíce.

Neprojektování kachlových kamen je opravdu věda a vyžaduje výborné odborné znalosti a dlouholeté zkušenosti. Pomocí kamen lze vytopit i 6 místností, poschodí nevyjímaje. Cena kachlových kamen   není až tak závratná, jak by se po sečtení jejich funkčních vlastností mohlo zdát – pohybuje se od 60 tisíc korun. Závisí samozřejmě na kvalitě použité keramiky, druhu glazury, velikosti a členitosti kamen a množství přídavných zařízení.  

Foto: archiv firmy Biofire