Ale co když bydlíme v paneláku, kde by byla instalace krbu, respektive jeho komína (snad s výjimkou posledního patra) mírně řečeno problematická? Jistou možnost skýtají krby elektrické. Samozřejmě, není to totéž, ale alespoň vizuálně je to zajímavá alternativa. Navíc odpadá potřeba připravovat dřevo, rozdělávat oheň a vynášet popel, což jsou činnosti, které lidem odchovaným paneláky přece jen mohou činit potíže.

Dnes je možno zakoupit elektrické krby, které vypadají úplně jako ty klasické a mají realistický efekt hořícího ohně, některé dokonce akustický doprovod s charakteristickým praskáním. Pro ještě větší věrnost iluze je možné vyrovnat ke krbu pravou zásobu dřeva, u volně stojícího (nevestavěného) zařízení můžeme namontovat také komínovou rouru.

Tím se dostáváme k provedení elektrických krbů. Na trhu se objevují zařízení malá a lehce přenosná, někdy vypadající jen jako hromádka žhavého dřeva, jež si při troše dobré vůle a fyzické zdatnosti můžeme vzít i s sebou třeba na chatu. Pak jsou topidla větší, většinou na kolečkách (mnohdy umně maskovaných), nebo jiná určená pro zastavění do zdi, stejně jako klasický krb. To může být třeba ve zmíněném panelovém bytě problém, pak je vhodné využít krb vymyšlený pro přistavení těsně ke zdi, takže vypadá téměř jako zastavěný. Existují také krby, které se dají pověsit na zeď jako obraz. Možností je zkrátka hodně.

Některé firmy nabízejí k těmto výrobkům také výměnné rámečky, takže můžeme mít stejný krb jednou s efektem hořícího dřeva, jindy se vzhledem žhnoucího uhlí nebo dokonce žhavé lávy.

Elektrické krby mohou mít různý příkon, který se dá většinou regulovat přepínáním mezi 2-3 polohami. Pro jemnější regulaci teploty pak slouží termostat. Některá zařízení mají i funkci umožňující pouze rozsvítit plamen, aniž by bylo v činnosti vlastní topné těleso. To se může hodit při teplejším počasí, nebo když pro vytápění chceme používat něco jiného, například plyn nebo ústřední topení. Ostatně, elektrické krby jsou vzhledem ke svému výkonu většinou určeny spíše k přitápění, nebo k vytápění v přechodném období.

Pochopitelně existují i značné cenové rozdíly. Dle velikosti, provedení, výkonu a výrobce se ceny těchto zařízení pohybují od cca 2500 korun u nejmenších, až po desítky tisíc u nejpropracovanějších typů. Ty mohou mít takové „vychytávky“, jako třeba dálkové ovládání.

Takže, pokud z jakéhokoliv důvodu nechcete nebo nemůžete mít klasický krb, kamna, nebo vložku, ale přitahuje vás kouzlo plamene, elektrické krby jsou možným řešením.

Autor: Michal Hamšík

Foto: archiv firmy KL trade