Obecně se říká, že přímotopy jsou dražší než „akumulačky“, avšak nemusí tomu tak být vždy. Výhodou přímotopů je především snadnější regulace, umožňující pružně reagovat na konkrétní měnící se teplotní podmínky (a tím nevydávat teplo zbytečně), akumulační kamna zase mohou využít levnějšího „nočního proudu“, svou roli hrají také pořizovací náklady… Zkrátka v každém konkrétním případě je nutné se seznámit se situací, provést výpočty tepelných ztrát a navrhnout nejlepší systém, což je pochopitelně práce pro specialistu. Ale aby to nebylo tak jednoduché, co platí dnes, nemusí platit za pět nebo deset let… Nikdo totiž nedokáže říci, jakým směrem se budou ubírat ceny různých druhů energií a jak se budou vyvíjet tarify u elektřiny.
Dobrá, a co takhle přímotop s akumulací? Ne, nejde o protimluv. Taková topidla produkuje například český výrobce Mirava či norská firma NOBO. V těchto případech se nedá říci, že by šlo opravdu o nějaké hybridní vytápění. V zásadě jde o přímotop, který má díky své konstrukci a použitým materiálům mírně vyšší schopnost akumulace elektrické energie než klasické elektrické přímotopy. Takové řešení má několik výhod, přičemž z ekonomického hlediska je asi nejzajímavější fakt, že topidlo může být vypnuto při nejvyšším tarifu a díky akumulační schopnosti není jeho ochlazení tak prudké, takže teplotní výkyvy v místnosti jsou minimální. Totéž platí při krátkodobém výpadku elektřiny. Zařízení nicméně odebírá přímotopnou sazbu. Ke zlepšení tepelné pohody přispívá fakt, že topidlo vyzařuje rovněž sálavé teplo, nejenom konvekční.
Stejně jako obyčejné přímotopy, i tento typ topidel se vyznačuje relativně nízkými pořizovacími náklady, které se například u topných panelů Mirava HTA pohybují od cca 4 tisíc (400 W) po 12 tisíc korun (2 300 W). Cena panelů NOBO je mírně vyšší, pro srovnání: 500 W panel vás vyjde na asi 6 tisíc, zatímco 2 000 W na 14 tisíc. Instalace se pochopitelně obejde bez rozvodů topných médií, odtahů spalin apod., je proto poměrně snadná a rychlá. Nesmíme ovšem zapomenout na ovládání a regulaci, tady cena závisí na sofistikovanosti systému.
Vytápění přímotopy je zpravidla výhodné v pronajatých prostorách (kanceláře i byty), kde je časový horizont našeho působení omezen a nevyplatí se tedy investovat do složitějších systémů s dlouhodobou návratností. Ale jak už bylo řečeno, i z dlouhodobého hlediska se tato topidla osvědčují a dle zkušeností mohou dosahovat dobrých ekonomických parametrů, hlavně u kvalitně zateplených objektů. Avšak jaká bude jejich finanční náročnost v budoucnu, to je opravdu ve hvězdách.
Autor: Michal Hamšík
Foto: archiv firem Mirava, Nobo