Jak infratopení funguje?
Intratopení lze charakterizovat jako moderní a přitom přirozený a zdravý způsob vytápění. Podobně jako u kachlových kamen se zde teplo šíří takzvaným sáláním. Konstrukčně nemá infratopení s kachlovými kamny v podstatě nic společného – tvar i princip vytápění je odlišný, ovšem efekt šíření tepla je velmi podobný. Infračervené záření totiž neohřívá vzduch, ale vzduchem prostupuje, nevysušuje ho a ohřívá pouze pevné předměty (stěny, podlahu, strop, nábytek i osoby přítomné v místnosti). Převratné na elektrickém infratopení není samotné šíření tepelných vln, ale způsob jejich vzniku. Vstupní energii dodává elektřina.
Nevýhody standardních elektrických nebo teplovodních radiátorů známe asi všichni. Topné těleso „nasává“ chladný vzduch u podlahy a směrem vzhůru vypouští vzduch ohřátý. Od podlahy jde tedy chlad, zatímco potřebné teplo se drží u stropu. Přestože je většina rodin na tento (takzvaný konvekční) systém vytápění zvyklá, neprospívá našemu fyzickému zdraví, ani duševní pohodě. Tepelné vlny jsou naopak velmi prospěšné pro osoby trpící onemocněním kloubů, dýchacími obtížemi i alergiemi.
Výhody
Kromě zdravotního hlediska je zde také hledisko ekonomické. Přestože elektrická energie není nejlevnější, způsob sálavého vytápění dovoluje, aby teplota vzduchu v místnosti byla o 2 až 4 st. Celsia nižší, než je tomu u konvekčního vytápění. Odpadá totiž teplotní spád (rozdíl mezi teplotou u podlahy a u stropu) a sálavé teplo se akumuluje ve všech pevných tělesech, tedy i v nás samotných. Vzduch se nevysušuje, ba naopak se vlhkost ze stěn spolu s teplem uvolňuje do prostoru, čímž se značně eliminuje také možnost vzniku plísní.
Nespornou výhodou infratopení jsou také téměř nulové tepelné ztráty, ke kterým u většiny ostatních topných systémů dochází při rozvodech tepla. K úsporám lze zcela jistě připočíst také životnost infratopení a minimální náklady na instalaci topných panelů, které se zavěsí na zeď, strop nebo postaví do prostoru.
Design
Pro ty, kteří mají ke vzhledu klasických radiátorů výhrady nebo dokonce odpor, je výborná zpráva, že infratopení může být také zajímavým estetickým doplňkem. Topné panely mohou mít totiž podobu „obrazu“ s přírodním motivem, mramorové desky, sloupu nebo koule. Nezasvěcená návštěva pak vůbec nepozná, že se například v obrazu skrývá topné těleso.
Náklady
Po výčtu všech kladných vlastností a výhod infratopení patrně očekáváte závratné pořizovací náklady jdoucí až do statisíců. Ceny topných panelů jsou vzhledem k jejich účinnosti a dlouhé životnosti poměrně příznivé. Pohybují se od několika tisícovek za menší panely s nízkým výkonem až po zhruba 100 tisíc korun za topný sloup, které pohodlně vytopí místnost o velikosti 200 metrů krychlových.
Foto: archiv firmy Redwell