Efektivní vysoušení bytu po vytopení – tipy, jak minimalizovat škody
Vytopení domu nebo bytu je vždy velmi stresující záležitostí, ať už je jeho příčinou přírodní katastrofa nebo technická závada, například v podobě prasklého potrubí či vadných spotřebičů. V případě, že dojde k zatopení, je klíčová rychlá reakce, která může minimalizovat škody na majetku i na zdraví.
Při zatopení je bezpečnost na prvním místě
Při řešení následků vytopení vždy dbejte na ochranu zdraví. Než vstoupíte do zatopených prostor, ujistěte se, že je odpojená elektřina. Pokud máte pochybnosti, raději kontaktujte odborníka. Před možnými kontaminanty ve vodě, jako jsou bakterie nebo chemikálie, se chraňte pomocí rukavic, holínek a roušky.
Jak by měly vypadat první kroky po vytopení?
Ze všeho nejdříve je důležité odstranit vodu. K odstranění většího množství vody vám můžou posloužit čerpadla. V případě menšího zatopení si vystačíte s vysavačem na mokré čištění. Pokud nemáte přístup k technice, můžete vodu odstranit i za pomoci kýblů, mopů a hadrů. Důležité však je, snažit se vodu odstranit co nejdříve. Pokud bylo zatopení rozsáhlé, například v důsledku povodní, je nezbytné zkontrolovat statiku budovy.
Jak postupovat při zbavování se poškozených věcí
Při vytopení je v řadě případů nezbytná likvidace nenávratně poškozených předmětů, jako jsou například koberce nebo laminátové podlahy nasáklé vodou, promočený a deformovaný nábytek nebo poškozená dřevěná futra. Jak se správně rozhodnout, co vyhodit a co si nechat? Při třídění si položte otázku, jestli bude předmět stále funkční a hygienicky bezpečný i po vysušení. Například předměty z kovu, skla nebo plastu obvykle stačí očistit a dezinfikovat.
Příprava bytu nebo domu na vysušení
Před tím, než se pustíte do vysoušení, je třeba prostor na vysoušení připravit. Jak? V první řadě odstraňte omítky a nátěry vystavené vlhkosti. Snadno totiž nasakují vodu a stávají se ideálním prostředím pro vznik plísní. Ze zaplavené místnosti odstraňte veškeré předměty, které brání proudění vzduchu. Nepoškozené věci důkladně očistěte a uskladněte je na suchém místě. Abyste mohli zahájit vysoušení, zajistěte přívod elektřiny nebo alternativní zdroje elektřiny.
Možností vysoušení je hned několik
Způsobů, jak zatopený prostor vysušit, je více:
● Přirozené větrání – V méně zasažených prostorech, kde není vlhkost příliš vysoká, může být dostačující přirozené větrání okny. Ve vlhkém a chladném počasí je ale účinnost této metody omezená. Proudění vzduchu můžete podpořit použitím ventilátorů, které využijete například i při odvětrávání koupelny, která patří k místnostem s nejvyšší vlhkostí.
● Kondenzační odvlhčovače – Kondenzační odvlhčovače vysušují prostor tím, že nasávají vlhký vzduch a vodní páry mění v kapalinu, která následně odteče do nádržky. Tato metoda je ideální pro prostory s vyšší vlhkostí a její výhodou je, že je efektivní při dlouhodobějším vysoušení.
● Ventilátory a topidla – V místnostech, kde je potřeba rychle snížit povrchovou vlhkost, se osvědčily ventilátory, které zajišťují pohyb vzduchu, a topidla, která zvyšují teplotu, čímž urychlují odpařování vody ze stěn, podlah a dalších povrchů.
● Speciální metody vysoušení – Na vysoušení zatopených prostor se používají také vysokorychlostní ventilátory, infrazářiče nebo technologie využívající mikrovlny k zahřátí a vysušení zdiva.
Obrázek: Elektrické topidlo s ventilátorem Dalap A 2 HF, až 2 kW. Zdroj: ventilatory.cz
Jaké jsou výhody použití ventilátorů při vysoušení?
Ventilátory hrají při vysoušení prostor zásadní roli, zajišťují totiž cirkulaci vzduchu, čímž urychlují odpařování vlhkosti a tedy i celkový proces vysoušení. Důležité je správné umístění ventilátorů tak, aby podporovaly proudění vzduchu přes vlhké povrchy. K vytvoření žádoucího průvanu je například vhodné postavit dva ventilátory naproti sobě u oken nebo u dveří. Výběr vhodného ventilátoru doporučujeme konzultovat s odborníky nebo využít specializované kalkulačky pro výpočet potřebného výkonu ventilátoru.
Další doporučené vybavení při vysoušení prostor
Pro efektivní vysušení bytu nebo domu po vytopení je mnohdy nejlepší kombinovat více metod, jako je například použití ventilátorů společně s odvlhčovači vzduchu. Při výběru odvlhčovače zohledněte velikost místnosti. V případě menších místností do 50 m2 vám skvěle poslouží například odvlhčovač Master DH 720. Pokud řešíte větší škody, sušení obstará třeba profesionální kondenzační sušička Master DH 44, která dokáže vysušit až 41 litrů za den. Odvlhčovače je možné kombinovat i s topidly. Teplý vzduch z topidla totiž napomáhá odpařování vlhkosti z povrchů.
Obrázek: Odvlhčovač vzduchu pro domácnost a kancelář Master DH 720, 150 m3/h, 20 l / 24 h. Zdroj: ventilatory.cz
Důležitá je i desinfekce a prevence plísní
Zásadním krokem po důkladném vysušení prostor zasažených vodou je desinfekce a aplikace protiplísňových prostředků. I po pečlivém vysušení totiž mohou na stavebních materiálech zůstat mikroorganismy, které mohou za vhodných podmínek opět začít růst. Desinfekce a protiplísňové nátěry ničí tyto patogeny, a to včetně plísní, snižují riziko opětovného návratu, ničí nepříjemné pachy a zlepšují celkovou hygienu prostředí.
V případě vytopení domácnosti se hraje o čas. Rychlý a správný postup může zabránit dalším finančně nákladným škodám.