Tato prastará a dříve běžná součást mnoha domů zažívá v současnosti renesanci, byť často v poněkud modernější podobě. A není divu, krb se už dávno stal synonymem rodinné pohody i pohodlí a v dnešním technickém světě představuje tak trochu skrytý návrat do minulosti, k našim předkům, životně závislým na ohni.
Bohužel je faktem, že krb nemůžete mít kdekoliv, zejména v paneláku je to problém, pokud nechcete krb elektrický. Ale ve starším činžovním domě už to mnohdy jde, o rodinném domku nemluvě. Základem je mít k dispozici průchodný komín v dobrém stavu a odpovídajících parametrů. Pokud komín máte, ale nejste si jisti, zda vyhovuje pro napojení krbu, poraďte se s kominíkem. Ten by měl tak jako tak váš kouřovod pravidelně (jednou za rok) kontrolovat. A když komín nemáte, můžete jej postavit. Ovšem pozor, mnoho kominíků vám bude tvrdit, že je nezbytně nutné komín vyvložkovat – z důvodů bezpečnostních, kvůli možnému prosakování spalin a vzniku skvrn na omítkách atd. Pochopitelně, je to pro ně kšeft, nerezová vložka a její instalace nejsou zadarmo. Zkušenost však ukazuje, že při topení pouze dřevem a kvalitně provedeném klasickém komínu není vložka nutná a ke vzniku skvrn nedochází. Nakonec, naši předkové se také bez vložkování obešli…
Ale vraťme se k samotnému krbu. V tomto směru existuje řada možností, lišících se náročností, cenou i účinností. Klasický krb si můžete vybudovat sami, ale jestliže nemáte znalosti nebo zkušenosti, je lepší svěřit tuto práci specializované firmě. Výsledek by se měl stát nejen praktickým, ale – a to především – estetickým doplňkem interiéru, dodávajícím místnosti tu správnou atmosféru. Na krbovou římsu si můžete instalovat suvenýry z cest, ke krbu postavit stylový stojánek s krbovým nářadím a v zimě si pak užívat kouzla otevřeného ohně. Počítejte však s tím, že takový otevřený krb vám zdaleka celý byt nevytopí a bude sloužit jen jako doplněk hlavního otopného systému. Jeho účinnost totiž není valná, dosahuje v ideálním případě sotva 20%, většinou ještě méně. Také je zde riziko přeskočení jiskry a vylétávání žhavých uhlíků na podlahu, s čímž se musí počítat.
Podstatně vyšší účinnosti, bezpečnosti i čistoty dosáhnete s krbovou vložkou. Vše ostatní může být stejné, včetně oblíbené krbové římsy, jen oheň je oddělen sklem. Krbovou vložku můžete instalovat také do starého otevřeného krbu. Teď už se dá mluvit nejen o estetickém doplňku, ale také o skutečném topném tělese s účinností až 80%. Ke krbové vložce se navíc dá napojit rozvod horkého vzduchu do dalších místností, nebo si můžete pořídit verzi s výměníkem a napojit ji na ústřední teplovodní vytápění. Ceny krbů a krbových vložek se velmi liší a závisejí na dodavateli, provedení, výkonu atd., obecně však počítejte s částkou v řádu desítek tisíc korun.
Obdobně fungují krbová kamna. Od krbové vložky se liší tím, že nejsou zastavěná, ale stojí samostatně. Znamená to menší investici (už od zhruba třech tisíc) a méně práce s instalací, zatímco stále budete moci pozorovat mihotající plameny a využívat vysoké účinnosti spalování, přičemž samotná kamna rovněž zpravidla působí vzhledově velmi příjemně.
Všimněte si, že jak u krbových kamen, tak u vložek, není vždy velikost přímo úměrná výkonu. Výkon totiž závisí nejen na velikosti ohniště, ale především na účinnosti tzv. sekundárního spalování, která je dána propracovaností konstrukce (přívod sekundárního vzduchu atd.). Přesto bývá větší ohniště výhodnější z jednoho prostého důvodu – můžete dřevo řezat na větší kousky, což dá méně práce… Kromě toho nemusíte tak často přikládat a v neposlední řadě, větší „obrazovka“ s ohněm lépe vypadá.
Nezapomeňte, že krby, krbové vložky i kamna jsou určeny pro topení dřevem – tedy ne uhlím, a už vůbec ne odpadky, plasty apod. Při zvyšujících se cenách energií bude takové zařízení nejen pěkným doplňkem interiéru, ale ještě můžete ušetřit na vytápění, a pak si dát spokojeně kávu ve světle plamenů.
Autor: Michal Hamšík
Foto: archiv firem IBSolution, Romotop