Suché dřevo je základ

Každá kamna se postupem času zanesou, je tak třeba počítat s tím, že budeme muset krbovou vložku sem tam vyčistit. Ulpívání sazí na skle vašeho krbu je možné zabránit již při spalovacím procesu. Docílíte toho jednoduše – používáním suchého dřeva, jehož vlhkost nebude přesahovat 18-20%. Nedostatečně vysušené dřevo má podíl na zvýšené kouřivosti. Jak zjistíte, že je dřevo dostatečně suché? Pokud jsou na obou koncích polena již prasklinky a při poklepání dvou polen o sebe vydávají suchý zvuk, je již dřevo dostatečně vyschlé. K tomu, aby bylo dosaženo vlhkosti pod 20%, je nutné mít dřevo uskladněno v suchu alespoň jeden rok, ideální jsou však roky dva. Dobré je mít dřevo uloženo pod nepromokavou střechou tak, aby k němu byl zajištěn přístup vzduchu. Den předtím, než budete chtít polínka používat, si je doneste do domu.

Zásadní chybou, kterou dělá celá řada majitelů krbů je, že kamna často „dusí“, aby prodloužili délku hoření dřeva. To však vede k usazování sazí nejen na skle, ale také v kouřovodech a v komíně. Měli byste se spíše zaměřit na správnou velikost polen, která by měla být malá, o průměru asi 8 – 10 cm. Nejhorším nečistotám umí zabránit také systém "omývání" skla vzduchem, kterým jsou vybaveny mnohé moderní krby.

Čištění skla

I když máte krbové sklo vzorně očištěno, po celodenním hoření na něm zase půjde vidět jemný hnědý povlak. Toho se můžeme jednoduše zbavit nejen speciálními přípravky, ale také mechanicky novinami, které se dále použijí na podpal. Na navlhčené noviny nachytáte popel a tím poté setřete ze skla saze. Čištění jemným popelem je opravdu osvědčené. Vše dokončíte setřením skla suchým papírovým ubrouskem.

Dalším, taktéž jednoduchým řešením je použití ekologického odstraňovače sazí, který se nanáší na studené sklo, nechá se několik minut působit a poté se setře. Těchto čistících přípravků existuje celá řada, některé ve formě spreje, jiné se aplikují jako gely. Výhodou gelu je, že nestéká ze svislých povrchů. Přípravek nesmí přijít do kontaktu s lakovaným povrchem krbových vložek a kamen, hliník a jiné barevné kovy by mohly po zásahu změnit barvu. Přípravek je tak třeba předem odzkoušet na skrytém místě.

Pokud však vaše sklo již nebylo dlouho udržováno a nese známky zapečených nečistot, je třeba jim věnovat více času. U některých krbů jdou skla jednoduše vyjmout, v tom případě je položte do horizontální polohy, postříkejte čističem a ten nechejte déle působit, případně činnost opakujte. V žádném případě se nedoporučuje používat na čištění skla krbů přípravky s písky, protože by sklo poškrábaly.

Co s popelem?

Dalším skvělým pomocníkem, který nám umožní udržet si krb a jeho okolí čisté je krbový vysavač. Je vhodný k vysávání popela a nečistot z krbových, kamnových a grilovacích ohnišť, ale také jiných hrubých nečistot v domácnosti, dílně a na zahradě. Práce je čistá a rychlá, snadno se tak zbavíte nepořádku, který vzniká spalováním dřeva. Koupit si můžete buď celý elektrický krbový vysavač, nebo jen přídavné zařízení, které se připevní k domácímu vysavači. To zabraňuje silnému a rychlému znečištění filtrů domácího vysavače separací nečistot do oddělené nádoby. Výkon tohoto přídavného zařízení závisí na použitém sacím vysavači. Takovým pomocníkem je například Kominíček, který pojme zrnitost až 30 mm odpovídající hmotnosti a zaručuje trojnásobnou filtraci nečistot před vstupem do vlastního vysavače. Důležité je, aby byl vysávaný popel už studený, jinak by mohlo dojít k poškození vysavače.


K čištění krbu můžeme použít také centrální vysavač. Foto: Beam

- jap -