Dřevo je obnovitelným zdrojem energie a u nás patří k nejdostupnějším palivům. Při dodržení správné technologie spalování můžeme dřevo zařadit také mezi paliva ekologická. Dřevěné brikety či pelety mají mimochodech vyšší výhřevnost než často používané hnědé uhlí. Lze doporučit kombinaci tohoto vytápění s dražším, ale mobilnějším vytápěním elektřinou.

Co je to biomasa?

Biomasa je jakási hmota rostlinného původu a tvoří ji dřevní štěpky, sláma, dřevěné brikety, pelety, obilí či kusové dřevo. Pro vytápění a ohřev vody se používá tzv. suchá biomasa. Působením vysokých teplot se z biomasy uvolňují hořlavé plynné složky - takzvaný dřevoplyn. Jestliže je tomuto přítomen vzduch, dochází k prostému spalování biomasy (hoření). Takto známe spalování dřeva v kamnech nebo starších kotlích. Moderní kotle na dřevo ovšem nabízejí jinou konstrukci, která umožňuje daleko efektivnější princip spalování pomocí tzv. pyrolytické destilace.

Konstrukce kotlů na dřevo je dnes navržena tak, aby se biomasa zahřívala bez přístupu vzduchu a teprve vzniklý dřevoplyn se odvádí do spalovacího prostoru, kde se spaluje obdobně jako jiná plynná paliva. Při spalování tedy nedochází ke klasickému hoření dřevní hmoty, nýbrž k pyrolytické destilaci, která zvyšuje účinnost kotle až na 85 procent. Část vzniklého tepla je přitom použita na zplyňování další biomasy. Výhod tohoto systému spalování je přitom hned několik - vyšší účinnost, nižší emise a snadná regulace výkonu. Provoz kotle je zpravidla řízen pomocí elektronického regulátoru v rozmezí od 40 až do 100 % výkonu. Kotel se dá odstavit na dobu až 24 hodin do tzv. tepelné rezervy, kdy topí na minimální výkon a není nutný zásah obsluhy. To je také odpověď všem, kteří se obávali večerního návratu z práce do studeného příbytku a k vyhaslému kotli. Popel stačí vybírat jednou za tři až pět dní.

Pokud vám vrtá hlavou, kde potřebné množství biomasy vzít, odpověď zní – z části na vlastní zahradě (štěpky ze slabých větví nebo drobných kmínků) a z části od výrobců a dodavatelů lisovaných pelet z pilin a dalšího dřevního odpadu.

Argumenty pro dřevoplyn:

♣ obnovitelný zdroj energie,
♣ nízké provozní náklady (6 – 10 000 korun ročně),
♣ snadná dostupnost paliva,
♣ jeho spalováním vzniká jen malé množství škodlivin a minimum popela,
♣ lze používat topná zařízení, která dokáží dřevo efektivně využít,
♣ kombinací topného zařízení s akumulačními nádržemi dosáhnete lepšího komfortu obsluhy a vyšší provozní účinnosti,
♣ u kotle na pelety s podávacím zařízením lze cely provoz zautomatizovat a regulovat podle potřeby tepla.

Foto: archiv firem TTS eko, Rioni, Atmos, GlobalTherm