Při výběru osvětlení do obývacího pokoje nám nejde jen o jeho funkčnost, ale velký důraz je kladen také na estetický dojem a design světelných doplňků. Dekorativnost svítidel spočívá jak v jejich tvaru, tak i ve způsobu nasvícení. Svítidla výrazných a originálních tvarů v prostoru dokonale vyniknou a stanou se jeho dominantním prvkem. Naopak svítidla jednoduchých tvarů nebo svítidla zapuštěná podporují plasticitu prostoru, aniž by upozorňovala sama na sebe.
Výběr vhodných světel do obývacího pokoje je sice čistě individuální záležitost, protože se řídíme svým vkusem a tím, co se nám líbí, ale měli bychom pamatovat na to, že správnou volbou osvětlení můžeme krásně oživit a doladit daný prostor a dodat mu na útulnosti. Důležité je především to, aby osvětlení v obývacím pokoji nebylo nijak narušující, vytvářelo příjemnou světlenou atmosféru a jednotlivá svítidla ladila se stylem místnosti.
Světlo pro každou příležitost
Většina lidí vyřeší osvětlení obýváku nákupem dominantního lustru a tím považuje problematiku osvětlení místnosti za uzavřenou, což je velká chyba. Vždyť intenzita světla zcela změní naše vnímání interiéru. Jedno hlavní světlo nedokáže navodit například intimní či relaxační atmosféru. Z toho důvodu by se osvětlení obývacího pokoje nemělo soustředit do jednoho bodu, ale doplňková světla by se měla nacházet v různých částech místnosti. Pokud chystáte pro partnera romantickou večeři, pravděpodobně nechcete, aby na vás při jídle svítila zářivka ze stropního světla, ale vyžadujete spíše tlumené světlo. Stejně tak oceníte menší lampičku se slabým světlem při sledování televize. Jestliže si v obýváku rádi čtete, nebo třeba šijete, bude se vám hodit menší přímé světlo přicházející zleva (min. 200 luxů). Velmi praktická jsou osvětlení vybavená tzv. ztlumovačem, kterým je možné regulovat požadovanou intenzitu světla.
Centrální osvětlení místnosti
Jako první většinou v místnosti řešíme centrální osvětlení. To nám umožní se po místnosti bez problému pohybovat, protože ji ozáří podobně jako přímé denní světlo. Zvolit můžeme stropní bodová světla, stropní přisazená svítidla, nebo si můžeme vybrat nějaký designový lustr. Ten se hodí zejména v případě, že máme vysoké stropy, nebo se uprostřed pokoje nachází stůl.
Foto: Ikea
Doplňková světla pro dokonalou atmosféru
Tím, že v obývacím pokoji nasvítíme více zdrojů, nejenže mu dodáme atmosféru, kterou potřebujeme, ale také rozdělíme místnost do sekcí a tím ji opticky rozčleníme. Doplňkovým osvětlením může být stojací lampa ideálně se stmívačem, menší klasická stolní lampa se stínítkem, osvětlení za televizi a vhodné je také nepřímé osvětlení pomocí nástěnných svítidel nebo světelných říms.
Foto: Halla
Jak levně změnit atmosféru místnosti
Pokud se vám nechce utrácet nové osvětlení, kterým byste navodili zcela jinou atmosféru v místnosti, můžete to zkusit i s osvětlením, které již máte doma. Ke stolní lampičce můžete pořídit různě barevná stínítka, která budete střídat podle toho, jakou atmosféru chcete vytvořit – intimní, relaxační, pro sledování televize apod. Do jednotlivých typů osvětlení, které již v obývacím pokoji máte, dejte spořivé žárovky či zářivky různé intenzity. Pokud se nebojíte experimentovat, zkuste použít také barevné žárovky. Máte stojací lampu? Zkuste její stínítko otočit směrem vzhůru – okolní stěny dostanou zcela jinou barvu a stejně tak i celá místnost bude mít jinou atmosféru.
Vizualizace: Halla
Aby vše hezky ladilo
Jak již bylo řečeno, je obývací pokoj reprezentativní místností, proto chceme, aby vypadal co nejlépe a vše v něm do puntíku ladilo. Design světelných doplňků je proto velmi důležitý, protože jimi dokážeme zvýšit, nebo naopak snížit hodnotu daného interiéru. Při výběru světel je vhodné respektovat styl, ve kterém je obývák zařízen. Světla tedy musí ladit se stylem místnosti, jejím nábytkem a dalšími doplňky. Do obývacího pokoje zařízeného v klasickém stylu se jistě nebudou hodit bodová svítidla a naopak do moderně zařízeného obýváku zase nebude pasovat starodávný lustr.
• Obývací pokoj klasického designu – mnoho lidí má své obývací pokoje zařízeny v jednoduchém klasickém stylu, bez jakýchkoliv moderních výstřelků. Do těchto místností se nejlépe hodí standardní řešení v podobě lustru, který je možné doplnit klasickými lampičkami se stínítkem. Do blízkosti křesla či pohovky je pak možno přidat vysokou štíhlou lampu se stínítkem, která vytvoří příjemnou světelnou pohodu pro čtení či ruční práce.
• Obývací pokoj moderního designu – do minimalistického obývacího pokoje skvěle zapadne osvětlení spíše nenápadného a technického vzhledu. Vhodným materiálem je například hliník a praktická jsou rovněž bodová světla, která lze dle potřeby natáčet různými směry.
Důležité však je sladit nejen styl místnosti se světly, ale také jednotlivá světla mezi sebou. Ideální je proto, pokud v obchodě narazíte na tzv. světelnou soustavu, která může být složená ze dvou, tří a více světel. Ušetříte tak čas, který byste vynaložili při shánění doplňkových světel, které by ladily např. k lustru či lampě a s největší pravděpodobností také peníze. Tyto sety bývají výhodnější, než kdybyste pořizovali každé světlo zvlášť. Navíc výsledný vizuální efekt takové soustavy bývá vynikající.
Foto: Bonami
Umístění svítidel
Velmi důležité je světla nejen správně vybrat, ale také rozmístit tak, aby odpovídala účelům jednotlivých částí obývacího pokoje. Zde platí několik zásad:
- závěsná svítidla by měla být alespoň 1 metr od stropu
- závěsná svítidla by neměla být příliš nízko z důvodu rovnoměrnosti osvětlení
- nástěnná svítidla není vhodné instalovat těsně nad zem ani pod strop
A co o svítidlech v obývacím pokoji říká feng-šuej?
Podle čínské nauky feng-šuej existují jistá pravidla, která bychom měli nejen při výběru, ale také při rozmístění světel v obývacím pokoji dodržovat. To, jak máme daný prostor osvětlen, totiž údajně ovlivňuje náš život, zejména pak náladu a energii. Aby bylo vše v harmonii a v místnosti proudila jen pozitivní energie, je třeba se zaměřit na:
Tvar svítidla – vyhýbejte se svítidlům s ostrými hranami, pokud už je máte, neměly by ostré hrany směřovat přímo na vás. Vhodnější jsou oblejší tvary.
Velikost svítidla – velikost lustru je třeba přizpůsobit velikosti místnosti, aby nedocházelo k disharmonii. Do nižších místností jsou vhodná spíše nenápadná přisazená stropní světla, ve vysokých místnostech skvěle vypadá závěsný lustr.
Materiál – ideální je křišťál, protože představuje čistou pozitivní energii a dodává pocit tepla. Stabilizuje energie a rozzáří i tmavší místnosti. Má zklidňující účinky.
Žárovky – vybírejte žárovky, které dávají teplé světlo. Světlo by mělo být vždy příjemné na oči a měkké. Žárovky by také neměly být obnažené.
Umístění světel – lustr by měl být ve čtvercovém a obdélníkovém obýváku umístěn ve středu, aby došlo k harmonickému rozložení energií. Ideální je lustr s pěti žárovkami, pětka totiž posiluje centrální energie. Lustr nikdy nezavěšujte nad sedačku, zvláště ne ten, který je velký a těžký. Pod mohutným lustrem by měl být vždy volný prostor, aby neohrožoval obyvatele bytu. Světlo stojací lampy by mělo směřovat vždy ke stropu, případně na ostré rohy, trámy či šikminy – sníží se tak jejich negativní vliv. Podle nauky feng-šuej působí světla směřující k zemi jako negativní světelná sprcha.
- jpa -