Menším dětem slouží celý prostor pokoje ke hrám, proto by měl být dobře prosvětlen celkovým osvětlením. Nejčastěji to je stropní svítidlo s menším jasem nebo dobře cloněné proti přímému pohledu do zdroje. Větší děti už daleko víc užijí místní osvětlení u pracovního stolu a u postele. Většinou to jsou nastavitelná svítidla, nejlépe nástěnná, u stolu také stolní, vhodná spíš pro starší školáky.

Měli byste vybírat svítidla odolná proti méně šetrnému zacházení a nárazu, s jednoduchým a bezpečným ovládáním. I v dětských pokojích dobře působí dekorativní osvětlení, nabízejí se i svítidla na police s hračkami, stěny ozdobené plakátem, ale i květiny nebo akvária.

Světlo do postele

Osvětlení lůžka by mělo být takové, aby dovolovalo déletrvající čtení vleže i vsedě. Tomu musí odpovídat poloha a směrování světla. Převažující tok světla má přicházet zezadu shora, a to buď ze strany nebo z takové výšky, aby si děti nestínily hlavou. Neměly by mít svítidlo v zorném poli nebo se dívat přímo do zdroje s vysokým jasem. Spí-li děti na samostatných postelích, nemá svítidlo z jednoho lůžka oslňovat nebo rušit dítě na druhém. Pokud se potomek ve tmě bojí nebo k němu často vstáváte třeba při nemoci, je dobré pořídit si kromě intenzivního osvětlení také malé orientační - s nízkým příkonem a rozptylným krytem.

Nemžourat u stolu

Čím rozložitější má vaše ratolest stůl, tím větší plochu musí lampa dostatečně osvětlit. Nejvhodnější jsou přímá svítidla (90 až 100 % světelného toku plyne dolů na pracovní plochu) s měnitelnou polohou. Délka ramene by měla být taková, aby obsloužila celý stůl. Pokud potřebuje mít dítě osvětlené jen předměty velikosti sešitu, měla by být celá tato plocha intenzivně nasvícená, zbytek stolu může mít menší osvětlení. Nároky se samozřejmě změní, pokud bude muset budoucí student časem na stole rýsovat.

Ať si dítko vybere

Dítě by si mělo svítidlo vybrat samo, samozřejmě po poradě s rodiči a s jejich tolerantním souhlasem. Děti předškolního věku dávají zpravidla přednost teplým a jasným až nápadným odstínům - oranžové, červené, žluté nebo třeba jasně modré. Odmítají studené tóny a nepestré barvy - černou a šedou. Školáci už jsou přístupní nejrůznějšímu pojetí.

Sviťte bez nehod

Osvětlení v dětských pokojích má dávat dostatek jasu, ale být méně kontrastní.
Umístěno by mělo být tak, aby nebylo vhodným terčem při dětských hrách. Proto se nedoporučují svítidla stojanová. Živějším dětem vyberte místo stolních lamp raději nástěnné. Snažte se, aby dobře vymezily pracoviště.
Svítidla z plastů jsou atraktivní nejen proto, že se nerozbijí. Na rozdíl od skla mají větší možnost tvarování a více barevných odstínů.

Text: Šárka Drbohlavová, časopis Domov

Foto: archiv firmy Massive