Celou nabídku vypínačů a zásuvek si můžete prohlédnout a případně zakoupit zde. Najdete zde také užitečné rady a tipy, včetně schémat pro zapojení vypínačů.
Pokud nepatříte mezi zkušené řemeslníky, asi vás překvapí, kolik různých vypínačů a zásuvek naleznete v nabídce elektroinstalací.
Jaké existují druhy vypínačů?
Jednopólový vypínač – je to nejjednodušší vypínač v nabídce. Tento vypínač má pouze jeden vstup a jeden výstup, proto s ním můžete ovládat jeden okruh = jedno svítidlo.
Sériový vypínač (lustrový) – umožní vám ovládat dva nezávislé obvody, proto má i dělenou klapku. Používá se na ovládání svítidla se dvěma skupinami paralelně zapojených žárovek.
Střídavý vypínač (schodišťový) – lidově také „schodišťák“. Má jeden společný přívod a dva vývody, ke kterým se tento společný přívod střídavě připojuje, aby se dalo dvojicí vypínačů ovládat jedno svítidlo. Nejčastěji se používá na začátku a na konci schodiště nebo na obou stranách dlouhé chodby.
Křížový přepínač – naleznete u něho několik vstupů i výstupů. Křížový vypínač se typicky používá pro spínání jednoho svítidla ze třetího a dalšího místa. To znamená, že se dá zařadit mezi dvojici střídavých (schodišťových vypínačů).
Tlačítko – po zatlačení na klapku se sepne impuls. Jakmile ruku z tlačítka sundáte, tlačítko se vrátí do původního stavu.
A to není ani zdaleka kompletní výčet všech provedení vypínačů. Kromě funkčnosti se mohou lišit i tvarem a barevností. Pokud musíte vyměnit některý z vypínačů, radši si ho vezměte s sebou do prodejny, abyste se přesvědčili, že si koupíte ten správný.
Náš tip: Chcete regulovat intenzitu světla v místnosti? Nahraďte spínač stmívačem
Zásuvky – použití a funkce
Běžná síťová zásuvka je pevně umístěná na stěně a slouží k opakovanému připojení většiny elektrických spotřebičů do elektrické sítě. Pokud dodržíte veškeré standardy, je používání maximálně bezpečné i pro naprostého laika.
V České republice se používá normalizované napětí 230/400 V, 50 Hz. Ve světě se ale standardy mohou lišit, proto si s sebou cestovatelé musí brát různé redukce a adaptéry. Přestože v Evropě dochází od 20. let 20. století ke sjednocování standardů energetických sítí, k úplnému vyrovnání hladin napětí dodnes nedošlo.
Mezi nejčastěji používané zásuvky patří:
- pod omítku
- základní krytí IP20
- zvýšené krytí IP44
- jednonásobná
- dvojnásobná
Nedílnou součástí zásuvek i vypínačů jsou rámečky, které tvoří krytí pro vnitřní přístroj. Rámečky se nejčastěji vyrábí z různobarevných plastů, ale mohou být i ze skla, porcelánu nebo exotického dřeva. Dle potřeby si můžete vybrat rámečky jednoduché, dvojnásobné, trojnásobné, pětinásobné či šestinásobné. Záleží, kolik vypínačů nebo zásuvek chcete umístit vedle sebe.
Více o zásuvkách si můžete přečíst v našem článku Zásuvky v domácnostech – typy, funkce a využití
- PR článek -