V minulosti stačilo zajít do obchodu a vybrat si, jestli chceme klasickou žárovku, zářivku nebo žárovku s mléčným zabarvením. Tím byla nabídka dostupných efektů prakticky vyčerpána. V podstatě jsme měli jeden typ teplého světla, což byly žárovky a jeden typ světla studeného v podobě zářivek. Výhodou tohoto zjednodušeného výběru byl fakt, že jsme u obou typů svítidel věděli, jak bude v interiéru vypadat a jaký navodí pocit z celé místnosti. Světlo zkrátka ovlivňuje atmosféru i vzhled daného interiéru.


LED osvětlení jídelního stolu, Osram

Současná nabídka světel je však poněkud komplikovanější. Pro moderní zdroje světla je charakteristická jejich úspornost a další životnost oproti klasickým žárovkám. Nabízí však také celou škálu světelných barev a efektů, které (když se dobře zvolí a využijí na vhodném místě) dokážou jinak fádnímu prostoru dodat opravdu atraktivní a neotřelý design.

Šetřit nebo svítit?

Díky tomu, že moderní zdroje světla vynikají vyšší energetickou účinností a zároveň mají nižší spotřebu elektrické energie než klasické žárovky, je možné jimi navýšit počet světelných zdrojů v domácnostech. Však se také dnešní trendy v interiérovém osvětlení tímto směrem ubírají. Do místností se instaluje mnohem více světelných zdrojů s nižším příkonem, zejména v místech, kde jsou nejvíce zapotřebí. Pokud tedy jednu klasickou 60W žárovku nahradíte LED světelným zdrojem s příkonem 12W, jednoduše si sami spočítáte, že místo jedné klasické žárovky, můžete využít pět stejně výkonných LED žárovek. Zároveň však nic neušetříte.


Osvětlení poliček LED Cone, Osram

Výhodou moderních světelných zdrojů je tedy zejména nízká spotřeba energie a dlouhá životnost. Jejich používání je navzdory vysoké pořizovací ceně ve výsledku hospodárné. Přesto bychom při použití v domácnosti neměli při zvyšování počtu těchto žárovek zcela ignorovat jejich celkovou energetickou náročnost. Můžete si pochvalovat, jak máte krásně nasvícení interiér, ale jakmile vám přijde účet za elektřinu, zjistíte, že už tak okouzlující není. Krása by tak měla jít ruku v ruce s funkčností, aneb nic by se nemělo přehánět. V dnešní době, kdy je kladen velký důraz na ekologii a šetrný přístup k přírodě, by bylo navyšování světelných zdrojů nelogické. Proto je lepší nahradit centrální nasvětlení celého prostoru raději zónovým svícením tak, kde je to zrovna potřeba.

Rozměry – klasické i miniaturní

V současné době se vyrábějí světelné zdroje nejrůznějších rozměrů, což určuje jejich využití. LED světelné diody mají tvar většiny klasických reflektorových žárovek a to s paticemi E14, E27, GU10 nebo GU5.3. Mají jen omezené prostorové možnosti, proto není možné je využít například k nasvícení polic, nik a vitrín. Samotné LED čipy jsou přitom miniaturní a jsou velké sotva pár milimetrů. Využívají se tak především do hotových svítidel – lépe řečeno, LED světelné zdroje se stávají současně i svítidlem, v němž není nutné měnit světelný zdroj po celou dobu životnosti. Jde o miniaturní svítidla LED Disc, LED Cone či Tresol. Ty není problém vměstnat například pod poličku s knihami, schovat pod hranu zrcadla nebo zakomponovat do soklu kuchyňské linky. Jejich využití je opravdu pestré, můžete je uplatnit pro zajímavé světelné efekty, pokrokové designérské návrhy nebo moderní světelná řešení.


Svítidlo Spock, designed by Couvreur & Devos


Svítidlo Leaf, designed by Couvreur & Devos a LED Cone, Ostram

Hrajte si s barvami

LED svítidla jsou těm klasickým jakoby nadřazeny a je možné je využít rozmanitými způsoby. Prodávají se v široké škále barev a vynikají sytostí. Samozřejmostí je možnost jejich stmívání nebo dálkového ovládání. Jako příklad můžeme uvést ohebné Osram LEDs Decoflex pásky s dynamickými barvami v modelu RGB. Díky jejich barevným světelným akcentům je možné podle nálady měnit osvětlení jakýchkoliv prostor. Nejčastěji se využívají jako doplňkový zdroj světla například v knihovně, na obývací stěně či za televizí, ale je možné jejich využití i coby hlavního zdroje světla. Pomocí dálkového ovládání si pohodlně regulujete a měníte typ i aktuální intenzitu barvy. Nabízí se také možnost pouštět světelné scény.


Náladové osvětlení pomocí LED pásků Osram LEDs DEKO Flex - ohebné pásky se jednoduše přilepí na nábytek

Druhy zdrojů

Každý druh osvětlení se hodí pro jiný typ svítidla. Pokud chceme celkově osvítit prostor, použijeme svítidlo s difuzorem, tedy rozptylným krytem. Pro osvětlení akcentové se zase hodí reflektor. Rozeznat od sebe tato dvě svítidla není problém, horší je to s tím, jaký světelný zdroj má které svítidlo mít, aby vyhovovalo požadavkům. V dnešní době jsou pro běžné osvětlování používány světelné zdroje, které se rozdělují podle způsobu vzniku světelného záření. Zdroje tak mohou být teplotní, výbojové a emitující (LED).

Teplotní zdroje světla jsou nejrozšířenějšími zdroji světla pro použití v domácnostech. Jde o běžné nebo modernější halogenové žárovky. Klasické žárovky se od těch halogenových příliš neliší, pouze halogenové žárovky mají díky principu regenerace vlákna o něco lepší účinnost. Nabízí větší množství světla při stejné spotřebě jakou má obyčejná žárovka. I přesto jsou teplotní zdroje světla na dnešní dobu již málo účinné, proto jsou obyčejné žárovky na území EU stahovány z výroby. Žárovky totiž nejsou vůbec vhodné pro použití tam, kde je požadován vysoký světelný výkon a dlouhá provozní doba. Naprosto nevhodné jsou tak například v centrálním svítidle, které má být jediným osvětlovacím tělesem v místnosti.

Pokud však tuto žárovku použijeme například do svítidla umístěného ve spíži, kde svítíme jen minimálně, na účtu za elektřinu to jistě nepoznáme. Žárovky však mají i své dobré vlastnosti – je to především jejich nízká pořizovací cena. Také svítidla, do nichž žárovky umisťujeme, jsou jednoduchá a levná. K velkým výhodám patří teplá barva světla a výborné podmínky pro rozlišování barev. Halogenové žárovky mají většinou malé rozměry, proto mohou být vybaveny reflektorem. Je možné je tak používat pro akcentové osvětlení.

Správné světlo pro bydlení

Jaké světlo je tedy ideální do obývaných místností? Rozptýlené světlo, které zaplní prostor je ideální pro běžnou činnost, tedy pro většinu prací, které doma provádíme. K jeho nevýhodám patří fakt, že je tzv. bez výrazu, nevyvolává tedy žádné emoce a nevytváří atmosféru. Pokud tedy chceme zdůraznit jistou atmosféru, je třeba počítat se zhoršenými zrakovými podmínkami. Při volbě tzv. dramatického osvětlení získáme výraznější kontrasty světel a stínů. Díky němu se dá vytvářet v místnosti zóny s různou intenzitou osvětlení. Takováto dramatická světla se nejvíce hodí k jídelnímu stolu, posezení se stolkem, k nasvícení obrazu apod. V dětském pokoji nebo v ložnici pak závisí na individuálních požadavcích.

Designově laděná svítidla

Je jasné, že svítidla dnes neplní pouze svou hlavní funkci – tedy osvětlení, ale jsou na ně kladeny i velké estetické nároky. Patří k doplňkům moderních domácností, proto se stále důležitějším kritériem při jejich výběru stává originalita a design. LED svítidla se díky malým rozměrům LED diod dokážou přizpůsobit skutečně minimalistickému interiéru.

- jap -

Foto: archiv firem