Název LED pochází z anglického slovního spojení „Light Emitting Diode“, což znamená „světlo vyzařující dioda“. První LED žárovka byla vynalezena již před 50 lety, ale velkého boomu jsme se dočkali až v posledních letech. Moderní doba si totiž žádá účinnější formy osvětlení, které však budou šetrné k přírodě – a to díky technickému pokroku právě LED žárovky umožňují. V roce 1996 byla kombinací modrého a žlutého světla vyrobena první bílá LED žárovka, což byl velký mezník ve vývoji.
Výzkum a vývoj těchto technologií jde neustále dopředu a nebude tak dlouho trvat, než LED žárovky plně nahradí klasické světelné zdroje. LED dioda je tvořena anodou a katodou, mezi nimiž je tzv. P-N přechod z materiálu Indium Galium Nitrid (InGaN). Jakmile je připojeno napájení, dojde k pohybu elektronů, čímž se vlivem fyzikálních vlastností na P-N přechodu daná energie přemění na světlo. Jde o vysoce efektivní výbojový světelný zdroj, který nabízí ve srovnání s běžně používanými světelnými zdroji, jako jsou žárovky, zářivky nebo výbojky, mnoho výhod.
Výhody LED žárovek:
• Nízká spotřeba – používáním těchto žárovek ušetříte až 90% nákladů na osvětlení, příkony se běžně pohybují pod hranicí 2W.
• Dlouhá životnost – LED žárovky vydrží až 50x déle než žárovky běžné, jejich životnost se pohybuje okolo 50 tisíc hodin a nezkracuje ji ani časté vypínání a zapínání.
• Nízká teplota – ani při dlouhodobém svícení nedochází k extrémnímu zahřívání světelného zdroje
• Vysoká účinnost – světelnost je 10 až 12x větší než u klasických žárovek
K dalším nesporným výhodám patří fakt, že se LED žárovky okamžitě rozsvěcují do plného, tedy optimálního výkonu. Je možné je zapínat a vypínat v krátkých intervalech, nijak to neohrožuje jejich životnost. Oproti klasickým žárovkám jsou také bezpečnější, protože jejich povrch nemůže přivodit popáleniny a jsou odolné proti nárazu a nečistotám, ani při pádu na zem se tak nepoškodí. Takováto odolnost je zvláště ocenitelná při použití žárovek v prostorách, kde se pohybují děti. Navíc nevyzařují ultrafialové ani infračervené světlo a neobsahují žádné toxické látky jako fluorescenční žárovky.
Typy LED žárovek
V současnosti se na trhu setkáme s nejrůznějšími modely a typy LED žárovek a mnohé z nich dnes již plně nahradí klasické či úsporné žárovky. Jejich vývoj jde neustále dopředu a tak je na výběr ze spousty barev světla, úhlů svícení, světelné účinnosti a provedení. LED technologie umožňuje také stmívání nebo změnu barvy světla, což je velmi ceněno především v obchodních a společenských prostorách.
Pokud chcete LED žárovkou nahradit běžné žárovky, pak je nejlepší si vybrat typ s bílým světlem (jako zářivka), nebo teplým bílým světlem (jako klasická žárovka). Jestliže ovšem hledáte nějaké dekorativní osvětlení, můžete si vybrat některou z barevných LED žárovek, které jsou velmi efektivní a dokážou v daném prostoru navodit dle vybrané barvy určitou atmosféru.
Jestliže tedy patříte k lidem, kteří mají rádi hodně světla, ale zároveň se vám nelíbí vysoké účty za elektřinu, měli byste nákup LED žárovek zvážit. Uvedeme si malý příklad – stejná energie, jakou spotřebuje klasická žárovka za 5 hodin svícení, stačí jedné LED žárovce na celé dva dny svícení! S LED žárovkami se už nebudete muset strachovat, jestli jste někde nenechali rozsvíceno, a také už nebudete muset napomínat vaše děti, ať šetří energii a všude za sebou zhasínají.
Jak vybrat LED žárovku?
Na LED žárovkách se uvádí spousta hodnot, které neznalým zákazníkům většinou nic neřeknou. LED žárovky se navíc liší svým světelným výkonem (tokem) uváděným v lumenech (Lm), počtem LED diod, konstrukcí žárovky, umístění diod v barevném spektru, úhlem svitu jednotlivých diod a také světelnou účinností žárovky.
K nejznámějším výrobcům LED žárovek patří EMOS, Edison, OSRAM, Evolve, Phillips, ACME, Cree či Verbatim. Každý výrobce má v nabídce mnoho typů diod, které se mezi sebou odlišují svým provedením. Různé typy pak mají ještě různý světelný tok a světelný výkon, což výběr vhodné žárovky značně komplikuje.
Základem při výběru LED žárovky je tak vědět, jaké světlo požadujete. Jestli se vám hodí prostorové, reflektorové s velkou svítivostí či malou svítivostí. Pokud chcete nahradit starou žárovku, která vám doteď svítila v daném svítidle, potřebujete znát, jakou měla spotřebu, patici či závit, napájení 230VAC či 12V. Všechny tyto hodnoty jsou pro výběr vhodného typu LED žárovky důležité. Než danou LED žárovku koupíte, podívejte se, jak vlastně vypadá - jakým směrem jsou orientovány vestavěné LED diody, jestli má vestavěný reflektor pro odrážení světla, matovanou baňku pro rozptýlení světla do všech směrů nebo jestli jde o typ s vestavěnou čočkou pro rozptýlení světla.
Jedinou nevýhodou LED žárovek je jejich vyšší pořizovací cena, ale investice do LED zdrojů světla má velmi rychlou návratnost a také velký ekonomický přínos. Ve výsledku je tak LED žárovka v podstatě levnější než žárovka klasická. Kolik peněz ušetříte, samozřejmě závisí na průměrné době svícení a tarifu, který máte. Při výměně více žárovek v jedné domácnosti se většinou jedná o tisíce uspořených peněz za rok. Při dnešních cenách energií se tak rozhodně nevyplatí s pořízením LED žárovek otálet. Pokud chcete doma nebo ve firmě svítit opravdu úsporně, nemáte nad čím přemýšlet.
- jap -
Foto: archiv firem