LED je zkratka z angličtiny Light Emitting Diode (světlo vyzařující dioda). Světlo v LED vzniká při průchodu proudu polovodičovým přechodem, takže pokud mluvíme o LED žárovkách, tak slovo žárovka je zde míněno v přeneseném slova smyslu. LED nemají, kromě toho že svítí, s žárovkou nebo zářivkou nic společného.

Tento prvek v osvětlování zaznamenal v poslední době obrovský technický pokrok. Současné LED diody jsou značně flexibilní a dá se předpokládat, že vývoj půjde i dále rychle dopředu. Už nyní nabízejí široký výběr úhlů, barev vyzařovacího světla a světelné účinnosti. S rozvojem technologie výkonových LED nastala už doba, kdy je možné s výhodou používat LED jako stavební prvek především pro osvětlení. Účinnost současných LED diod již předčí běžné zářivky či halogeny.

Klíčové vlastnosti

V porovnání s kompaktními zářivkami má LED osvětlení řadu výhod. Světelné zdroje vyráběné LED technologií mají stále vyšší účinnost, takže při použití čipů s vysokým výkonem se přibližují úsporným žárovkám. Navíc vynikají zanedbatelnou spotřebou (příkony se pohybují pod 1W, běžně pod hranicí 2W) a extrémní životností. Uvádí se, že vlastní životnost LED je za ideálních podmínek nejméně 100 tisíc hodin. Životnost se však zkracuje vyšší provozní teplotou a teplota LED čipu je závislá na výkonu.

Čím výkonnější LED, tím je vyšší teplota čipu a nižší životnost a také při vyšší teplotě klesá svítivost. To se dá kompenzovat pouze kvalitním chlazením a také kvalitním napájecím zdrojem, protože polovodičový přechod mění s teplotou své elektrické vlastnosti. Pokud však napájecí zdroj neumí tyto změny kompenzovat, dojde ke zničení LED. Reálná životnost LED svítidel se tedy pohybuje v rozmezí 10 až 50 tisíc hodin. LED čipy je nutné účinně chladit, což je velkým nedostatkem levných LED žárovek od některých asijských výrobců. V kombinaci se špatně navrženým napájecím zdrojem, jehož správná konstrukce je pro LED velmi důležitá, je pak životnost takové žárovky výrazně kratší. 

Možnost častého vypínání a zapínání, vysoká odolnost vůči nárazům i chladu, žádné infračervené a ultrafialové záření, téměř žádné vyzařované teplo a nulová údržba představují podstatné výhody tohoto světelného zdroje. Proto se nabízí použití LED diodových zdrojů coby dekoračních nasvícení termolabilních materiálů (potraviny, rostliny, kosmetické přípravky atd.), ale mohou najít i využití z bezpečnostních důvodů - například k zamezení popálení zvídavých dětských rukou. Nezapomínejme na šetrnost k životnímu prostřední, protože nepřicházejí v úvahu žádné jedovaté složky či plyny ani skleněné střepy.

Interiérové možnosti použití

Instalovat je lze samostatně do podlahy, schodišťových stupňů, stěny či stropu, časté využití nalézají v podhledových nikách, působivé jsou za čirými či průsvitnými materiály. LED světelné diody ve tvaru klasických reflektorových žárovek vydávají zcela specifické světlo. Jsou vhodné pro citlivé bodové osvětlení obrazů a rostlin, protože neobsahují žádný podíl UV záření a zároveň jsou šetrné k osvětlovaným objektům a plochám, protože vyvíjejí malé množství tepla. Využití reflektorové LED PARATHOM® se nabízí například pro reprezentativní světelná řešení. Obzvlášť vynikají a dotvářejí efektní osvětlení například v prostorách recepcí hotelů. Jako bodové osvětlení jsou nejen atraktivní, ale zároveň hospodárné. Světelný zdroj DRAGONSTAR® je vhodný pro svítidla montovaná v stropních podhledech, které označují chodby nebo osvětlují vchodové dveře. Svým příkonem od 1,5 až 2,8 W a výrazně delší životností zastiňují halogenové žárovky nejen hospodárností, ale nabízejí také rafinovaný způsob, jak docílit zajímavého barevného světelného řešení.

Věčně hledáte své věci po hmatu, když vstáváte do tmy? Společnost OSRAM pro takovéto situace vyvinula nový druh svítidla, které efektivně osvětlí jenom ta místa, kde to potřebují. S novinkou LEDBUG® už určitě nebudete muset své věci hledat poslepu. Nového pomocníka uvítají i děti, které si potřebují občas posvítit na své poklady. Svítidlo oceníte zejména v zimě – s rychlejším stmíváním a minimem slunečního světla. Po jeho instalaci se světlo zapne automaticky, pouhým otevřením dvířek nebo povytáhnutím zásuvky. Časový spínač nastavený na 30 vteřin sám zajistí, že nebudete svítit příliš dlouho a ušetříte energii.

Je všeobecně známým faktem, že bez světla jsme rychleji unaveni a míváme sklon zvyšovat si hladinu endorfinu sladkostmi. Vliv světla na hladinu hormonů, které ovlivňují stav našich nálad, vědci prokázali už dávno. Originálním řešením na apatii, hluboké splíny a deprese může být náladová lampa. Vyzkoušet můžete třeba novinku společnosti OSRAM – Mood LightTM Bowl nebo Mood LightTM Egg, vyrobené z ručně foukaného skla ParnaterraTM. Je jen na vás, jakou barvu světýlka si vyberete. Nabízí se celá škála kombinací tří základních barev – červené, modré a zelné a 9 různých světelných sekvencí, které si navolíte infračerveným ovladačem.

A co takhle stolní svítidlo od návrháře osvětlení Ingo Mauera? Toto exkluzivní svítidlo využívá revoluční organickou diodu LED (OLED). Svítidlo je známé pod označením „Early Future“ a je ukázkou významného potenciálu OLED v rámci budoucího využití pro vývoj netradičních osvětlovacích a designových prvků. Ingo Maurer, který udává trend v oblasti osvětlení již celou řadu let, použil při tvorbě svého dílka neobvyklého designu folie o rozměrech 132 x 33 mm.

 

OLED nabízejí všechny výhody LED technologie, tedy vysokou energetickou účinnost, nízké napětí a výrobu bez rtuti. Světelným zdrojem už není soustava jednotlivých svítících bodů, ale jednolitý svítící povrch. Díky vrstvené struktuře je možné získat svítidla z OLED, která budou nejen velice tenká, ale také mohou mít různou velikost. V budoucnosti lze využívat OLED jako flexibilní nebo průhledné zdroje světla. Průhledná folie OLED zasazená ve střešním okně bude moci propouštět přes den přirozené denní světlo a v noci zajistí velice netradiční osvětlení.

Vývoj je neudržitelný

Prvotní investice je sice stále značně vyšší než u kompaktních zářivek a o běžných žárovkách ani nemluvě, ale vzhledem k výrazně delší životnosti a nižší spotřebě energie je tato investice návratná a jak porostou ceny energií, bude se doba návratnosti stále zkracovat. Výzkumníci z Kalifornie už ale přišli s novou technologií, která by mohla již během následujících několika let konkurovat v současné době stále populárnějším LED diodám. Jedná se o hybridní technologii LEC (light emitting electrochemical cells - světlo vyzařující elektrochemické články). V budoucnu by se tak dalo uvažovat o jejich nasazení v oblasti HD televizí, plochých displejů, ale třeba i osvětlení. Jejich výhodou proti LED je údajně ještě nižší spotřeba.

Autor: Alexandra Rohanová

Foto: archiv firmy Osram