Jak žárovky fungují?

V klasické žárovce vznikalo světlo rozzářením rozžhaveného vlákna. U úsporných žárovek je tomu jinak, světlo vzniká na zcela odlišném principu. Zde září ionty plynu, jež odevzdávají část energie, kterou jim dodal průchod elektrického proudu. Tenký vodič se tedy zahřívá elektrickým proudem, který jím prochází. I když byl tento způsob vzniku světla známý již v polovině 19. století, teprve v posledních 20 letech došlo ke snížení rozměrů elektrických zařízení nutných k provozu zářivky a tak mohla vzniknout první úsporná žárovka. Cesta úsporných zářivek do dnešní podoby však byla dosti trnitá, musely projít ještě řadou technických zdokonalení. Odstraněno bylo nepříjemné blikání, prodloužila se doba jejich životnosti a také počet cyklů vypnout/zapnout citelně vzrostl.

Šetřím, šetříš, šetříme - obliba „úsporek“ roste

V současnosti jsou již kompaktní zářivky velmi žádaným produktem. Lidé totiž přišli na to, že mají nízkou energetickou náročnost, dlouhou životnost a také kvalitní provedení. Navíc jsou vhodné pro použití do všech typů svítidel, které podle objímky umožňují jejich zapojení. Je možné je proto použít nejen v interiéru, ale i v exteriéru.

Nízká energetická náročnost znamená, že nabízí stejnou světelnost jako klasické žárovky, ale pouze při pětinové spotřebě energie. Ve výsledku spotřebují o 80% méně energie než žárovky klasické. Úsporné žárovky jsou tak jednoznačně nejúspornějším řešením osvětlení. Jejich životnost se pak podle typu a výrobce pohybuje od 4 000 až do 20 000 hodin (klasická žárovka má životnost pouze tisíc hodin). Pokud byste tedy doma svítili v průměru 2,7 hodin denně, vydržely by vám úctyhodných 20 let!

I přes vyšší pořizovací náklady se používání úsporných žárovek rozhodně vyplatí, jde o ekonomicky rychle návratnou investici. Jelikož ceny energií v nejbližší době klesat nebudou, spíše naopak, není nad čím přemýšlet. Nainstalovat byste je měli všude tam, kde pravidelně a po delší dobu svítíte. Brzy se to projeví na účtech za elektřinu a vy budete naprosto spokojeni. Čím dříve úsporkami začnete svítit, tím více ušetříte.

Najdou se nějaké nevýhody?

První nevýhoda, na kterou přijdete už v obchodě, jsou vyšší pořizovací náklady – úsporné žárovky stojí okolo 200 korun, zatímco klasická 100W žárovka vyšla na nějakých 12 Kč. I když to z počátku vypadá jako nevýhoda, dnes již víme, že pořízení úsporných zářivek je z ekonomického hlediska velmi výhodné a ve výsledku peníze ušetříme. Kdysi se tradovalo, že úsporky není možné stmívat, ale to dnes již neplatí – pokud jde o kvalitní výrobky. Regulace se pohybuje od 100 do 7%, je však potřeba mít vhodný stmívač. Dále byl za nevýhodu považován fakt, že tento typ zářivek není možné často zapínat a vypínat. Ano, časté zapínání a vypínání sice zkracuje životnost standardních úsporných zářivek, ale kvalitní výrobky jsou testovány až na 500 tisíc sepnutí. Pokud byste si pořídili například zářivku OSRAM Dulux Inteligent Facility, která byla speciálně vyvinuta pro tyto účely, můžete ji spínat neomezeně.

Mnoha uživatelům také vadí, že některým modelům dlouho trvá, než se plně rozsvítí. Mají tedy pomalejší náběh světelného výkonu a často jim trvá třeba i dvě minuty, než mají plný výkon. Dnes se však těchto výrobků můžete vyvarovat koupí kvalitní úsporné zářivky. Ty využívají technologii Quick Light, díky které dochází k náběhu světla velmi rychle.

Na co je třeba si dát pozor?

V současné době je na českém trhu nepřeberné množství různých tvarů a velikostí těchto zářivek. Vždy si tak můžete vybrat takové, které se hodí do konkrétního lustru či lampy. Většinou je třeba počítat s tím, že jsou úsporné zářivky o něco větší než ty klasické. Rozmanité tvary je možné využít pro oživení interiéru. Musíte však dobře vybrat typ zářivky, některé totiž mohou být určeny pouze do otevřených svítidel. Dále je třeba věnovat pozornost rozměrům, tvaru i patici, aby zářivka do daného svítidla seděla.

Vyhnout byste se měli nákupu levných úsporek, v kvalitě zářivek totiž existují značné rozdíly. Zatímco nekvalitní levné zářivky mají počet cyklů zapnout / vypnout pouze kolem 10 tisíc, kvalitní výrobky renomovaných značek vydrží až zmiňovaných 500 tisíc cyklů. Při pořízení neznačkové žárovky se vám může stát (a pravděpodobně se i stane), že ji budete muset vyměnit již po pár měsících. Životnost zářivky (počet hodin svícení) by měla být vždy uvedena na obalu výrobku. Při výběru zářivky je dobré věnovat pozornost také správné náhradě příkonu daného světelného zdroje. Například klasickou 100W žárovku se doporučuje nahradit 23W úspornou zářivkou.

Šetříme přírodu

Svícení úspornými žárovkami je důležité také z ekologického hlediska. Když šetříme své peníze, šetříme tím i životní prostředí. Na každou spotřebovanou kilowatthodinu se musí spálit asi 1 kilogram uhlí, což má za následek uvolnění více než 1 kilogramu skleníkového plynu oxidu uhličitého (CO2) do ovzduší. Zavedením úsporných žárovek i do veřejného osvětlení by se tak během několika následujících let výrazně snížila produkce tohoto plynu.

Pokud byste se chtěli dozvědět o kvalitních úsporných zářivkách více informací, navštivte internetové stránky www.uspornespotrebice.cz, kde naleznete mimo jiné seznam nejúspornějších kompaktních zářivek, jež jsou dostupné na našem trhu a splňují vysoká kvalitativní kritéria.

- jap -

Foto: Main House