Milovníci vína mohou uchovávat lahve a sklenice se vzácným mokem v pohodlí svých domovů v kompaktních chladničkách na víno, které jsou praktickým pomocníkem každé domácnosti. Není nic lepšího, než si vychutnat víno v té nejlepší možné kvalitě.
Vinotéky s prosklenými dvířky, někdy také označované jako lednice na víno, slouží ke krátkodobému nebo dlouhodobému skladování vína. Díky svým malým rozměrům se vejdou takřka kdekoliv, což je skvělá zpráva především pro majitele stísněných prostor panelových bytů. Domácí lednice na víno se odlišují nejen svou velikostí, ale také mnoha dalšími vlastnostmi.
Na trhu najdete jak menší druhy vinoték pro malý počet sklenic, které se pohodlně vejdou pod kuchyňskou linku, tak prostorově objemnější modely o velikosti klasické ledničky pro uskladnění několika desítek lahví. Samozřejmě čím větší velikost vinotéky, tím vyšší investice, ale cena se samozřejmě odvíjí také od počtu funkcí a výrobce produktu. Nejběžnějším typem jsou samostatně stojící domácí vinotéky, nicméně existují také vestavné varianty, jejichž vzhled působí elegantnějším dojmem. Cena lednic na víno se v obchodech pohybuje řádově od několika tisíc korun až po desítky tisíc korun českých za největší dostupné modely.
Vestavná vinotéka Whirlpool ARC 229 je určena pro 32 lahví vína. Svým nerezovým vzhledem se hodí do každé domácnosti. Pro uložení vína máte k dispozici 5 dřevěných polic. Teplotu uvnitř vinotéky je možné nastavit od 6–18°C.
Výhody a nevýhody domácích vinoték
Jako každý domácí spotřebič, také samostatně stojící lednice na víno něco stojí. Nejedná se pouze o výdaje spojené s počátečním nákupem, ale také se samotným provozem, jelikož primárním smyslem vinotéky je udržovat víno v ideálních teplotních a vlhkostních podmínkách, ať se děje cokoliv. Domácí vinotéka vyžaduje vlastní vyhrazený prostor, což může být pro některé zájemce další nevýhodou. Spotřebič musí být umístěn na rovné stabilní podložce, pokud možno s dostatečným odstupem od ostatních zařizovacích předmětů.
Hlavní výhoda lednic na víno je zřejmá. Vinotéky nám pomáhají skladovat víno korektně, esteticky a prakticky. Lahve s vínem se v domácích vinotékách skladují v poloze naležato, aby byla korková zátka nepřetržitě vlhká, jinak by mohlo dojít k oxidaci a znehodnocení vína. Otázka korektního skladování vína spočívá nejen ve vodorovném umístění lahví, ale také ve správných světelných podmínkách. Vínu nejvíce prospívá tma, a proto jsou dvířka malých ledniček vybavena prosklením s UV filtrem. Dvířka zabrání proniknutí sluneční paprsků dovnitř vinotéky, čímž je zachována stejná kvalita nápoje. Lahve jsou v lednici chráněny proti teplotním změnám, zápachu a nadměrné vlhkosti. Antivibrační systém má za úkol eliminovat vibrace, otřesy a hluk.
Dražší modely disponují nastavením teploty pro několik zón vnitřního prostoru najednou, takže je možné v jedné vinotéce nastavit více odlišných teplot pro jednotlivé sektory najednou. Ve vícezónové vinotéce je možné uschovávat různé druhy vína, které ke svému uskladnění potřebují nastavit rozdílnou teplotu. Ve spodní části lednice by se měla skladovat perlivá vína a ve vrchních policích červená vína.
Dvoudvéřová vinotéka HumiBox BU-38 IN Dark v černém provedení. Je vybavena prostorem pro uložení vín a nápojovou zónou. Uvnitř se nachází 7 bukových dřevěných polic. Na každé straně je uvnitř vinotéky umístěn panel s dotykovým ovládáním a displej, na kterém se zobrazí aktuálně nastavená teplota.
Jak správně vybrat domácí vinotéku
Jestliže jste se rozhodli pořídit si prosklenou chladničku na víno do vašeho domu nebo bytu, je dobré mít na paměti několik jednoduchých zásad, kterými se můžete řídit při výběru vinotéky přesně podle vašich představ. V prvé řadě je nutné zohlednit velikost kupované vinotéky. Pečlivě si přeměřte místo, kam chcete chladničku na víno umístit, a nezapomeňte připočíst také několik centimetrů navíc pro odvod tepla.
Dalším parametrem vhodným ke zvážení je kapacita lednice, tedy kolik lahví je v ní možné maximálně skladovat. Pokud jste omezeni prostorem, bohužel se musíte smířit s menším spotřebičem, v opačném případě si můžete vyskakovat a zakoupit si rozměrnější produkt s většími skladovacími možnostmi. Zde však neplatí zdánlivě jasné pravidlo, že větší vinotéka musí nutně znamenat dražší provoz.
Domácí vinotéka nemusí být umístěna pouze na zemi, lze ji postavit i na jiné zařizovací předměty. V tomto ohledu se musíte poohlédnout po takovém kousku, který bude hmotnostně splňovat vaše nároky. Obecně se doporučuje vinotéku postavit do místnosti, kde je teplota vzduchu mezi 10 a 22 °C.
Design je další charakteristikou, která může při rozhodování sehrát podstatnou roli. Volba vzhledu samozřejmě záleží pouze na vás a vašem vkusu, vždy však dbejte na zpracování nejen z vnější strany, ale také uvnitř lednice. Vhodný výběr materiálů může zásadním způsobem ovlivnit nejen vzezření celého interiéru, ale také vám může ulehčit práci při pravidelné údržbě. Příkladem mohou být police vinotéky, pro něž se standardně využívá drátěný chromovaný program, který je sice praktický, nicméně může působit okoukaně a lacině. Jiným dostupným řešením jsou police ze dřeva, jež vypadají mnohem luxusněji než obyčejné drátěné poličky a dokonce napomáhají uvnitř lednice lépe udržovat optimální vlhkost pro skladování vína.
U nákupu si všímejte mimo jiné i dalších vlastností, kterými domácí vinotéka disponuje. Novodobé kvalitní vinotéky mohou být uzpůsobeny k uchování otevřených lahví s vínem, případně vysokých skleněných dekantačních nádob na víno zvaných karafy. Nejvybavenější vinotéky jsou doplněny o další užitečné funkce, které zákazníkovi přináší ještě vyšší uživatelský komfort. Příkladem může být zámek dveří, ovládání prostřednictvím dotykového displeje, antibakteriální ochrana uvnitř vinotéky, efektní osvětlení interiéru nebo technologie urychleného chlazení.
Malá vinotéka Hyundai VIN12A v energetické třídě A s objemem 33 l se svým malým rozměrem vejde nejen do obýváku, ale i do kuchyně. Vinotéka je určena pro 12 lahví vína, které můžete umístit do 4 kovových drátěných polic.
Kompresorové a termoelektrické vinotéky
Většina zmíněných parametrů se doposud týkala pouze vzhledu. Nesmíme však zapomenout na nejdůležitější klíčovou vlastnost a tou je druh chlazení, neboť žádná domácí vinotéka by nemohla adekvátně fungovat bez zdroje chlazení. Způsob chlazení významně ovlivňuje výslednou cenu vinotéky i náklady na její další provoz.
Rozeznáváme dva základní druhy chlazení – kompresorové a termoelektrické. Kompresorové chlazení se používá u většiny dnešních chladniček a mrazáků. Jeho princip spočívá ve stlačování freonů v kompresoru, které jsou vyvedeny do kondenzátoru. Páry chladiva zde zkondenzují a následně se vstřikují do výparníku, kde se vlivem prudkého snížení teploty přemění z kapalné podoby opět do plynného skupenství. Mezi pozitiva kompresorových domácích vinoték patří velice výkonný chladicí systém, který dokáže prostor lednice vychladit za několik minut. Na druhou stranu je kompresorová konstrukce chlazení poměrně složitá a citlivější na transport. Bohužel je také o něco dražší než termoelektrický článek, nicméně díky nízké spotřebě se vám investice brzy vrátí zpět.
Termoelektrické modely mají technologii založenou na průchodu stejnosměrného proudu dvěma kovovými vodiči s odlišnými vlastnostmi, přičemž jeden materiál se ochlazuje a druhý se zahřívá. Termočlánky nejsou vybaveny chladivem, a tudíž jsou na tom z hlediska ekologického zpracování mnohem lépe než zmíněný kompresorový typ chlazení. Jak již bylo řečeno, toto řešení je cenově přijatelnější. Dalšími pozitivními vlastnostmi jsou nízká hlučnost, bezporuchovost a nulové vibrace.
Ať už si vyberete jakýkoliv typ domácí vinotéky, vězte, že správná péče a zacházení s lahvemi vína se vám vrátí zpět při jeho vychutnávání s každou degustací.
Dvouzónová vinotéka Hyundai VIN 12 DZ pro 12 lahví vína. Vnitřní prostor o objemu 33 l je rozdělen na 2 teplotní zóny, takže ho můžete přizpůsobit vloženým lahvím.
Autor: Olga Kolková
Foto: archiv firem