Příjemná vůně dokáže vykouzlit jak dokonalou atmosféru interiéru, tak i osvěžit psychiku a navodit uvolňující relaxaci. Hlavní zásadou, kterou je nutné dodržovat, pokud chceme mít voňavý byt, je pravidelně větrat a uklízet. V zimě samozřejmě stačí větrat jen krátce, zato častěji. Nejčastějšími původci nepříjemných zápachů jsou domácí mazlíčci, nevynesené odpadky nebo neumyté nádobí. V dnešní si můžete provonět byt již během úklidu, už dávno se totiž nepoužívají desinfekční prostředky, které šly nepříjemně cítit ještě několik dní poté.
Již staří Egypťané a Řekové získávali aroma z nejrůznějších vonných květin, které se lisovaly nebo přidávaly do koupele. Již tito lidé věděli, že vůně působí blahodárně nejen na čichové buňky, ale také na psychiku a zahání veškeré neduhy. V dnešní době si sice již nesypeme květy do vany, ale dopřáváme si nejrůznější vůně prostřednictvím éterických olejů, které kapeme do aromalamp, ale i prostřednictvím vonných svíček, tyčinek, potpourri, umělých chemických vůní nebo květinových aranžmá.
Chemické osvěžovače vzduchu
Tyto výrobky můžete zakoupit nejčastěji ve formě sprejů, tekutin či gelů. Pomáhají nám docílit voňavého bytu, pozor si však dejte na levnější spreje neznámých značek, které zápach pouze překryjí a navíc působí velmi uměle. Nejlepší je se spolehnout na osvědčené značky jako Brise, Airwick, Oust či Ambipur.
Skvělé jsou osvěžovače pohlcující zápach, jejichž intenzitu je možné si nastavit individuálně podle potřeb každého z nás. Příjemná vůně se tak může vaším bytem linout co 10 minut, půl hodiny nebo ještě méně často. Takovýmto osvěžovačem je například Airwick FreshMatic nebo Brise Sense&Spray, které se prodávají v několika vůních. Velmi lákavá je například povzbuzující směs nakrájené limety a vymačkaného grapefruitu osvěžená nádechem svěžího zázvoru. Na jaře je pak neodolatelná vůně jasmínu a třešňového květu. Některé výrobky jsou dokonce vybaveny senzorem pohybu, takže uvolňují vůni každých 30 minut ve chvíli, kdy zaznamenají pohyb v místnosti. Když z místnosti odejdete, osvěžovač se automaticky vypne a znovu začne osvěžovat vzduch, až když se vrátíte. Vzduch můžete samozřejmě kdykoliv dodatečně osvěžit stisknutím tlačítka. Do těchto osvěžovačů vzduchu je možné dokupovat náhradní náplně.
Řada osvěžovačů se zapíná do elektriky, tyto parfémované oleje dodávají hřejivou a stálou dlouhotrvající vůni. Byt vám tak může vonět například svařeným vínem, bílými květy, mandarinkou, zeleným čajem, levandulí, heřmánkem a spoustou dalších vůní. Pořídit si můžete samozřejmě také sprej, který aplikujete jednoduše, kdy zrovna chcete. Okamžitě zbavuje místnost nepříjemných pachů a osvěžuje prostor. Například spreje Brise Odor Eliminator přímo neutralizují molekuly nepříjemných pachů. Ve vašem domě tak zůstane jen svěží vůně. Je to skvělý způsob, jak se zbavit třeba nepříjemného tabákového kouře.
Na českém trhu jsou také různé absorbéry pachů, které se vyrábějí podle svého určení, mohou být určené do myček, na toalety, do obuvi či speciálně pro chovatele zvířat – zejména koček, psů a hlodavců. Oblíbené jsou také absorbéry určené do ledniček, jde o gel neutralizující v chladničce nepříjemné pachy z masa, ryb, sýrů apod. Oblíbený je například absorbér firmy Electrolux.
Některé osvěžovače působí velmi dekorativně, je tedy možné vybrat si osvěžovač i podle interiéru bytu. Do koupelen a na WC jsou pak určeny například gelové osvěžovače Brise. Většinou se na tyto místnosti používají vůně citrusů, borovice nebo moře. Vůně se uvolňuje postupně a vydrží několik týdnů. Na toaletu či do koupelny se také výborně hodí aerosolový osvěžovač vzduchu, jako je třeba Brise One Touch, jehož jediné stisknutí vystačí k provonění místnosti, má dlouhotrvající svěží vůní.
Při výběru chemických osvěžovačů vzduchu však nezapomínejte na to, že míchání různých vůní vyvolává nepříjemné pocity. Buď tedy kupujte čističe na úklid se stejnou vůní, jakou má osvěžovač vzduchu, nebo vybírejte čisticí prostředky neutrální vůně a na provonění bytu používejte jen osvěžovač vzduchu.
Příroda ve vašem domě
Ne každému vyhovují chemické vůně, zejména astmatiky a alergiky mohou dráždit, proto se stále více lidí obrací k přírodě. Přírodní vůně získáme sušením bylinek, koření, ovoce nebo pěstováním vhodných rostlin. Nejčastěji se suší levandule, která má zklidňující účinky, je tak vhodná pro odpočinek a dobrý spánek. Uklidňující vůni má také mateřídouška, proto je nejčastěji používaná v ložnicích. Z dalších často používaných bylinek můžeme jmenovat mátu nebo citronový tymián. Úžasné jsou rovněž citrusové plody, jejichž nakrájená kolečka můžete dát sušit v miskách kdekoliv po bytě.
Další možností je pořídit si voňavé pokojové rostliny, které se dělí na druhy s vonícími květy a vonícími listy. Náš zrak jistě více potěší barevné květy, ale jejich nevýhodou je to, že nekvetou po celý rok. Mezi nejčastěji pěstované rostliny s vonnými květy patří citrusy, frézie, gardénie, jasmín, lilie, narcis, voskovka a věncovec. K rostlinám s vonnými listy pak patří především myrta, vavřín eukalyptus či pelargonie, které mohou mít eukalyptovou, citronovou, kořenitou, mátovou nebo i borovicovou vůni. Zejména na jaře můžete svůj byt zaplavit vůní konvalinek, hyacintů, narcisů, šeříků nebo růží. Dávejte však pozor, abyste to s vůněmi nepřehnali a nebyly spíše na obtíž.
Voňaví pomocníci
Voňavou pohodu si vykouzlíte také pomocí vonných svíček, které se dnes prodávají v nejrůznějších velikostech, tvarech, barvách a vůních. Jednou z nejoblíbenějších značek vonných svíček je Yankee Candle, která nabízí mnoho typů vůní pro různá roční období.
K nejúčinnějším a nejintenzivnějším vonným prostředkům patří aromalampy, které fungují na principu přídavku vonných éterických olejů do čisté vody. Pod miskou s vodou zapálíte čajovou svíčku, která zahříváním vody uvolňuje do místnosti vůně. K dostání jsou nejrůznější voňavé olejíčky, mnohé z nich mají také antiseptické a antibakteriální účinky.
Nejpřísnějším zdravotním normám odpovídají také katalytické aromalampy, které stylově doplní váš interiér. Esence je totiž ukrytá ve skleněné nádobce, která příjemně voní. Katalytické aromalampy údajně redukují až 85 % škodlivých bakterií a látek ve vzduchu, dokážou tak zabít vysoké množství mikrobů v ovzduší. Lampa funguje na jednoduchém principu. Celý katalyzační proces je odstartován krátkým zapálením a následným uhašením plamene. Lampa pak již pokračuje sama bez hoření, tedy bez vypouštění škodlivin. Katalytické aromalampy vám zajistí dlouhotrvající a efektivní provonění interiéru, zničení bakterií v ovzduší a odstranění nežádoucích pachů.
Jako aromaterapie mohou sloužit také vonné tyčinky připravované z čistě přírodních surovin, jakými jsou sušené květy, byliny, santalové dřevo, kůra exotických stromů a mnoho dalších. Jsou vhodné pro všechny, kdo mají rádi orientální vůně. Působí antistresově, uklidňují naši mysl a také čistí ovzduší od všech různých baktérií a mikrobů. Jsou neodmyslitelným doplňkem každé čajovny, ale pořídit si je můžete samozřejmě také domů. Na trhu dnes najdeme vonné tyčinky mnoha vůní a zemí původu. Na výběr máme většinou z tibetských, himálajských, indických, japonských nebo čínských.
Bytové aroma difuzéry jsou další možností jak příjemně provonět celý byt. Do lahvičky naplněné vůní se zasunou bambusové či ratanové tyčinky. Díky pórovitosti tohoto dřeva do něj vonná esence nasákne a dále vzlíná. Aroma difuzéry jsou absolutně zdravotně nezávadné a vydrží 4 až 6 měsíců. Jsou také skvělým interiérovým doplňkem, jejich cena je však vyšší, většinou od 4 do 6 set korun.
Nápadité jsou rovněž parfémované kameny, které mohou provonět celou domácnost a zároveň být nenápadnou dekorací. Kameny vložíte třeba do misky nebo je jen volně rozmístíte po interiéru. Šíří kolem sebe velmi příjemnou vůni, která vydrží mnohem déle než jiné vůně. Vůni kamenů je možné si vybrat z přírodní a svěží kolekce.
- jap -
Foto: archiv firem