Popularita rotopedů stoupla natolik, že jsou dnes dostání téměř v každém větším supermarketu. Na první pohled se vzájemně příliš neliší, při bližším prozkoumání však naleznete zcela zásadní rozdíly. Chcete-li se tedy i vy stát pyšným majitelem jednoho z nich, podívejte se, na které části byste měli při jeho výběru zaměřit svou pozornost.

Prvním a důležitým ukazatelem rotopedu je jeho maximální nosnost, přičemž čím vyšší, tím máme i vyšší naději, že nám bude déle sloužit. U většiny rotopedů, jež jsou na trhu běžně k dostání, se pohybuje okolo 100 kilogramů. Sportovci silnější postavy si však mohou pořídit i masivnější stroje s nosností mnohem vyšší.  

Velký vliv na plynulost a kvalitu jízdy má tzv. zátěžové kolo. Jeho hmotnost se u běžných rotopedů pohybuje mezi 5 a 12 kilogramy, přičemž i zde platí přímá úměra - čím těžší, tím lepší a bytelnější.

Neviditelné kopce a náročnost terénu nám simuluje speciální brzdný systém, který zpravidla bývá desetistupňový. U převážné části rotopedů je založen na magnetickém principu, jež umožňuje jejich tichý a pravidelný chod. Starší a levnější modely mohou být ještě vybaveny i jednodušším páskovým systémem, který je nesrovnatelně hlučnější. Doslova mercedesem mezi rotopedy jsou pak ty, co jsou vybaveny indukčním brzdným systémem.

Aby pro nás jízda na rotopedu byla skutečnou radostí, musíme mít pohodlné sedlo. To by nemělo být příliš tvrdé, aby nás během cvičení netlačilo. Nebojte se jej proto vyzkoušet už při nákupu.   Nechcete přeci, aby vás od vašeho sportovního odhodlání odradil takový zbytečný detail. Vedle kvality a pohodlí je však neméně podstatné i správné nastavení jeho výšky. Tu nejlépe poznáme, když se posadíme na rotoped a nohou prošlápneme pedál. Měli bychom na něj bez problémů dosáhnout, přičemž noha musí zůstat natažená. K fixaci takto navolené výšky slouží rychloupínací šroub. Spolu se sedlem musíme nastavit i řídítka a to tak, abychom během cvičení měli rovná záda.

I ten nejlevnější rotoped by měl mít v sobě zabudován měřič času, vzdálenosti, rychlosti, otáček, spálených kalorií a tepové frekvence. Lepší a pochopitelně dražší modely nám navíc umožňují i výběr z přednastavených programů.

Text: Ing. Kateřina Maňasová

Foto: archiv firem Kettler, Olpran