Základní funkcí osobní váhy je samozřejmě měření tělesné hmotnosti. Ty nejjednodušší a nejlevnější osobní váhy často disponují pouze touto funkcí a lze je pořídit i za 500 korun. S rostoucí cenou stoupá nejen počet funkcí, ale většinou také kvalita výrobku. Pokud si chceme pořídit váhu pouze pro občasnou kontrolu nasbíraných kilogramů, bohatě nám postačí jednoduchá váha, která měří hmotnost s přesností na jedno desetinné místo.
Jaké funkce můžeme očekávat?
Pokud očekáváme od osobní váhy „něco víc“, můžeme se setkat hned s několika užitečnými funkcemi. V prvé řadě je to paměť, která zaznamená hmotnost členů rodiny (většinou čtyř) a při každém dalším vážení je upozorňuje na případnou odchylku od „startovací“ hmotnosti.
Mezi další velmi žádané funkce patří měření tuku, vody a svaloviny v těle. Hodnoty pochopitelně nevznikají nějakým teoretickým propočtem, ale stane se tak díky slabému a bezbolestnému elektrickému mikroimpulsu, který projde tělem při nastoupení bosýma nohama na váhu. Dle hodnot předem zadaných (výška, věk, pohlaví) a naměřených a jejich srovnání s předchozím vážením a měřením dokáže váha určit, zda se naše tělesná kondice zlepšuje či jsme naopak v tréninku polevili. Všichni, kteří se aktivně věnují sportu, formování postavy nebo drží redukční dietu, by si měli osobní váhu s těmito funkcemi opatřit, protože nejen tělesná hmotnost samotná je tím stěžejním ukazatelem kondice, zdraví a pěkné postavy.
Ceny osobních vah s těmito funkcemi se mohou vyšplhat i na 3 tisíce korun.
Materiál a kvalita
Digitální osobní váhy jsou nejčastěji vyrobeny z plastu, nerezu nebo tvrzeného skla. Každý z těchto materiálů má své přednosti i nedostatky. Sklo a nerez působí velmi elegantně, ovšem nášlap na váhu bosou nohou oproti vahám z plastu poněkud studí. Váha by měla být samozřejmě bezpečná, odolná i přizpůsobená fungování ve vlhkém prostředí koupelny. Nepřípustné jsou jakékoliv výčnělky nebo ostré hrany, o které bychom se mohlo zranit. Před vlastním nákupem váhy bychom si měli přístroj nechat v prodejně předvést a prohlédnout si jej. U levných neznačkových přístrojů se občas můžeme setkat při používání s nějakým nedostatkem, jako je například špatně přilepená nožička nebo dokonce nerovnost váhy, která znemožňuje přesné vážení.
Foto: archiv firmy Soehnle