Výkon především

Kdo to zažil, určitě si vzpomene. Se starým vysavačem, který neměl ten správný tah, se i úklid, jež by mohl být záležitostí několika minut, protáhl na dlouhé hodiny. Nemluvě o nechuti a vzteku, se kterým jsme sbírali každý drobeček, který i přes naše nesporné úsilí zůstal na zemi. Chcete-li se podobných scénářů vyvarovat, pořiďte si vysavač, jehož sací výkon se bude pohybovat minimálně od 350 do 475 wattů.

Filtr aneb čistota půl zdraví

Princip, na kterým funguje vysavač je poměrně jednoduchý. Na jedné straně se nasává vzduch, který se na opačném konci vrací zpět do místnosti. Veškeré nečistoty se přitom zachytí na filtrech, umístěných uvnitř těla přístroje. A zatímco starší vysavače jej proženou pouze přes papírový sáček na prach, u novějších typů probíhá filtrace přes mikrofiltry. Mezi nejúčinnější patří takzvané Hepa filtry, které zachytí nečistoty o velikosti až 0,3 mm. Avšak ani ty nejlepší vysavače nezajistí dokonalou čistotu vzduchu. Proto pokud máte doma alergika není od věci zvážit pořízení centrálního vysavače. Jedná se o poměrně nákladnou investici, kterou lze realizovat spíše v novostavbách či při rozsáhlých rekonstrukcích. Na druhou stranu budete mít jistotu, že veškeré nečistoty jsou odvedeny mimo místnost. Další předností je také omezení hlučnosti na minimum, a tak při vysávání můžete sledovat i oblíbený pořad v televizi.  

Sáček nebo plast

Veškeré vysáté nečistoty se zachycují ve sběrném sáčku, který je nutné pravidelně vyměňovat. Přitom se nevyhneme určitému kontaktu s roztoči a všelijakými bakteriemi. Na trhu jsou však k dostání i takové vysavače, kde se prach plní přímo do plastové nádoby. Ta se pak vysype přímo do popelnice. Nádoba je upravena tak, že při jejím vynášení člověk s prachem nepřijde vůbec do kontaktu.

Komfort

Mezi nezbytné doplňky dnešních vysavačů patří i speciální hubice na luxování topení, polštářů či sedaček, které umožní vysát i taková místa, kam bychom se jinak těžko dostávali. Pro usnadnění luxování slouží i různé turbokartáče, které ocení zvláště ti, co mají doma chlupaté mazlíčky. Vysavače vyšších cenových kategorií jsou navíc multifunkční, a vedle běžného luxování umožňují i hloubkové čištění koberců či vysávání vody.

Text: Ing. Kateřina Maňasová

Foto: archiv firem Dyson, Solac