Bioodpad z domácnosti řada z nás shromažďuje od ostatního odpadu odděleně. Často jej ukládáme do nádob či obyčejných mikroténových sáčků, v nichž však dochází k zahnívání a tedy i tvorbě zápachu, čímž se vytváří ideální prostředí lákající hmyz. Navíc je takovýto sběr velice nepraktický a nepohodlný, protože plastový kyblík musíte po vysypání na kompost vymýt a vysušit. Sáček je třeba zase vysypat a tak přicházíte s odpadem do přímého kontaktu. Ideálním řešením tohoto problému tak mohou být revoluční kompostovací sáčky či tašky, které zajistí snadné vynášení biokoše.

Už žádný zápach

Sáčky jsou vyráběny ze speciálního plastu Mater-Bi (certifikovaný dle EN 13432) na bázi kukuřičného a bramborového škrobu, tedy z obnovitelných přírodních zdrojů. Jejich výhodou je to, že se v prostředí kompostu rozloží v průběhu pouhých 90 dnů. Původně byly tyto sáčky vyráběny z papíru, ale ten se rozmáčel a celková manipulace s odpadem tak byla složitější. Současné kompostovací sáčky vynikají paropropustností, odvádějí tedy vodní páry. To však neznamená, že z nich teče voda, právě naopak. Díky tomu, že jsou paropropustné, dochází k postupnému odvětrávání a vysoušení bioodpadu. Tím pádem se snižuje riziko zahnívání a tedy i vzniku zápachu. Zároveň s těmito procesy dochází i k úbytku hmotnosti odpadu, za týden se objem zmenší téměř o polovinu.

kompostovací taška a pytel kompostuj.cz
Foto: kompostovací taška a pytel Kompostuj.cz

Hygienické domácí kompostování

Až 40% denního vyprodukovaného odpadu představuje právě bioodpad. Jde o zbytky jídla a přírodních materiálů, jako jsou skořápky, slupky, zeleninové natě či čajové sáčky. Toto všechno nemusí skončit nevyužité na skládce, ale může se vhodně kompostovat. Pokud tedy doma nemáte speciální domácí kompostér, jistě využijete kompostovací sáčky. Jakmile takovýto sáček naplníte, jednoduše jej odnesete a uložíte na kompost, případně do sběrné nádoby na bioodpad – hnědé popelnice (prozatím nejsou ve všech městech ČR). Manipulace se sáčkem je velmi snadná a také 100% hygienická. Už se nemusíte starat o vymývání košů či vysypávání klasických sáčků.

 
Kompotovatelné sáčky využitelné pro uchovávání potravin a následně pro třídění bioodpadu. Foto: Envira

Kam sáčky umístit?

Sáčky, do nichž chceme doma bioodpad střádat, je vhodné umístit do nádoby, která umožní dobré odvětrávání. Pro tyto účely se dnes již vyrábí speciální koše na bioodpad, v nichž sáčky volně visí. Pokud byste kompostovací sáček uložili do klasického odpadkového koše, nedocházelo by k efektivnímu vysoušení odpadků. Začala by se uvolňovat pára a ta by kondenzovala na stěnách a na dně nádoby, což by vedlo ke vzniku tekutého výluhu a tedy i ke vzniku nepříjemného zápachu spojeného s hnitím. Ve výsledku by to mělo stejný efekt, jako byste do koše dali obyčejný polyethylenový sáček. 

Odvětrávané koše jsou tak skvělým řešením, kam umístit kompostovací sáčky. Sáček v koši, který má v sobě dírky, visí a nedotýká se dna. Je tak ze všech stran dobře odvětráván. Možností je pořízení dalšího speciálního koše, který tvoří pouze nosný rám a víko. Tento koš, či spíše držák, může volně stát v kuchyni, nebo se přichytit ke zdi či dvířkům kuchyňské linky. 

Odvětrávaný koš BioMat AirBox® Single 7 litrů
Foto: Odvětrávaný koš BioMat AirBox® Single 7 litrů

Kompostovací sáčky je možné umístit rovněž do keramické nádoby speciálně vyrobené pro sběr kuchyňského bioodpadu. Vzhledem ke svému vysoce estetickému vzhledu může mít své stálé místo na kuchyňské lince. Nádoba je uzavřena víkem s větracími otvory a uvnitř je vybavena pachovým filtrem, který je třeba jednou za půl roku vyměnit.

Keramická nádoba na kuchyňský bioodpad
Foto: Keramická nádoba na kuchyňský bioodpad

100% biologicky rozložitelné

Jak poznáme, že jsou daná taška nebo sáček 100% biologicky rozložitelné? Jsou opatřeny mezinárodním logem OK Compost. Abyste urychlili jejich rozklad, vkládejte je do kompostéru nebo popelnice na bioodpad vždy nezavázané, aby bylo umožněno další provzdušnění odpadu. Sáček, který do kompostéru vložíte, je dobré zakrýt organickým materiálem, aby bylo zajištěno ideální prostředí pro jeho rozklad – tedy dostatek vlhkosti, vzduchu a bakterií. U sáčků, které nemají přístup k dostatku vzduchu, dojde k zastavení procesu kompostování. V případě, že kompostujete pouze odpad v sáčcích a nemáte jiný bioodpad, doporučuje se část odpadu ze sáčku usypat. Jedině tak se materiál k sáčku dostane z obou stran a začne docházet k rozkladu. Pokud se vám sáček podaří neporušený vysypat, můžete jej znovu použít v kuchyni k dalšímu sběru bioodpadu. V kompostéru jej pak zanecháte až při jeho druhém naplnění. Jedna role 15 ks 10 litrových sáčků vyjde na 55 – 60 Kč, 30 ks 7 litrových na 57 Kč, a 25 ks kompostovacích tašek s přepravní hmotností 0,2kg pořídíte za cca 130 Kč. K dostání jsou v mnoha internetových obchodech.

Cílenou separací odpadu do speciálních kompostovacích sáčků zajistíme, že nebude bioodpad v domácnosti obtěžovat zápachem, hnilobou, plísněmi ani dalšími nepříjemnými jevy. Domácí kompostování navíc výrazně přispívá ke snižování obsahu organických hmot v komunálním odpadu. Pokud by se všechen organický odpad zpracovával přímo v domácnostech, nemusely by se města a obce starat o jeho třídění a zpracovávání.

- jap -