Pouze zlomek českých domácností se obrací při potřebě úklidu domu a bytu na úklidové firmy. Z části je to dáno neznalostí nabídek a cen úklidových firem, z části snahou zbytečně nevyhazovat peníze. Mnoho lidí má také problém s vpuštěním cizích osob do bytu, byť to jsou profesionálové. Většina práce v domácnosti tak zůstává na rodinách samotných, respektive na ženách.
Na trhu neustále roste nabídka speciálních přípravků k čištění čehokoliv – skla, odsavačů par, obkladů v kuchyni i koupelně, podlah, sklokeramických desek. Důsledná hospodyňka by tak měla mít doma v komoře desítky čistících prostředků. Paradoxně také přibývá výrobců, kteří nabízejí výrobky s takzvanou protišpinivou úpravou. Jedná se zejména o sedací soupravy, bytový textil, ale také podlahy, vodovodní baterie, obklady, dlažby apod. Na čistění takových výrobků poté postačí pouze vlhký hadřík. Za vývojem výrobků s protišpinivou úpravou stojí jednak snaha zredukovat užívání chemikálií v domácnostech, a odlehčit tak také životnímu prostředí, a samozřejmě marketing. Kdo by nechtěl sedací soupravu, které neublíží ani nehoda s červeným vínem?
Čistá kuchyň
V kuchyni se pořádku chtiví vyřádí patrně nejvíce. Vaření, smažení a pečení je zdrojem nestálém nepořádku a mastnoty na všem v okruhu jednoho metru. Na vodorovné a hlavně svislé povrchy je nejvhodnější použít přípravek v rozprašovači nebo sprej a dodržet stanovenou dobu působení. Poté je nutné povrch důkladně omýt čistou vodou a vytřít do sucha, aby na něm nezůstaly stopy po kapkách. Při čištění trouby nám práci usnadní nejrůznější systémy samočištění jako je pyrolýza apod. Pro čištění čehokoliv v kuchyni používejte raději krémy, gely a tekuté čistící prostředky. Písky mohou povrch poškrábat a docela špatně se také omývají. Užitečná rada zní – pokud můžete špínu a mastnotu odstranit hned, nečekejte až zaschne.
K desinfekci zejména kolem odpadkového koše se nejčastěji používají přípravky s obsahem chlóru, například dobře známé savo.
Koupelna
V koupelně chce mít všichni čisto už proto, že koupelna sama slouží k tělesné a duševní očistě. Bohužel je zde také mnoho úskalí, které vedou k trvalému poškození smaltu nebo vodovodní baterie. Na smaltované povrchy, tedy vany a některá umyvadla, bychom neměli používat savo ani jiná „bělidla“. Tyto agresivní prostředky většinou trvale naruší vrstvu smaltu a zanechají na ní nepřehlédnutelné stopy. Podobný problém nastává také s vodovodními bateriemi a přípravky proti vodnímu kameni, které udělají ze zašlé mince novou. Takové přípravky jsou skvělé pokud je chromovaný povrch baterie zcela neporušen. Stačí ale mikroskopická prasklina, ve které se přípravek usadí a začne povrch pomalu ničit. Na pravidelnou údržbu baterie opravdu postačí vlhký hadřík a vytření případných kapek vody dosucha. Existují také speciální utěrky doporučené výrobci.
Na čištění toalet existuje také spousta speciálních přípravků s uzávěrem, který zasuneme až pod okraj záchodové mísy. Vhodnější je kupovat přípravky gelové, které ihned nestečou, ale působí co nejdéle.
Oslnivě čistá okna
Jaro ve všech domácnostech začínalo mytím oken. I v této oblasti se událo několik podstatných změn. Nejdůležitější změna je asi přítomnost tensidů popřípadě nanočástic v čistících prostředcích na okna. Způsobují to, že okna zůstanou čistá i po dešti, protože na skle nevznikají kapky, ale voda po skle stéká v tenké souvislé vrstvě.
V příští díle se podrobněji podíváme na prach, podlahy, keramické obklady a pomůcky, která nám práci ulehčují – hadry, mopy, smetáky.