Vodní kámen vzniká uvolňováním vápenatých a hořčíkových solí z vody, které po usazení vytváří tenký, ale pevný povlak. Jeho tvorba je závislá na tvrdosti vody, přičemž s rostoucí tvrdostí se v přímé úměře zvyšuje i výskyt vodního kamene. Veškeré informace o kvalitě i tvrdosti naší vody získáme na místních vodárnách a podle toho bychom měli zvolit ten nejvhodnější postup při boji s vodním kamenem.
Chemie dokáže zázraky
Chemické prostředky patří k nejčastěji používaným metodám k odstranění vodního kamene. Na trhu jich je celá řada a reklamy se doslova předhánějí v doporučení toho zaručeně nejúčinnějšího. Mezi nejznámější patří Cif, WC Net, Domestos, z nichž většina obsahuje kyselinu chlorovodíkovou, která vodní kámen účinně rozkládá. Při jejich použití je proto nezbytně nutné použít alespoň ochranné rukavice, neboť tato látka dráždí naši pokožku. Do myček se pak používá speciální sůl, která vodu změkčuje a tím snižuje tvorbu vodního kamene. Obdobně i většina pracích prášků obsahuje přísady na změkčování vody.
Odstraňovače vodního kamene vás zbaví starostí
Účinné metody, při kterých nepoužíváme žádné chemikálie, si postupně nachází své místo i v českých domácnostech. Mezi nejběžnější patří elektronické odstraňovače vodního kamene. Ty se připevňují přímo na vodovodní trubky (ideálně hned za vodoměr) a pomocí magnetického pole mění tvar minerálů, které se pak nemají tendenci usazovat a vyplavují se z celého systému ven. Ačkoliv jsou tyto přístroje napájeny ze síťového zdroje, nemusíme se obávat velké spotřeby elektřiny. Při nízkém příkonu, který se pohybuje okolo 2W, nepřesáhne naše měsíční spotřeba 1,5 kWh.
Několik babských rad na závěr
Mezi nejúčinější prostředky patří obyčejný octový roztok. Vodní kámen z varné konve odstraníme nejlépe tak, že do vroucí vody přidáme 2 dcl octa a necháme jej určitou dobu působit. Po jejím uplynutí takto vzniklý roztok vylijme do toalety a než spláchneme, nechme jej chvilku působit i tam. Ocet nám pomůže ochránit i pračku. Při praní prádla použijme 1-2 dcl namísto aviváže. Ušetříme tak za drahé prací prostředky a prádlo navíc nezašedne a neztratí nic ze své barvy.
Pokud nám vadí octový zápach, můžeme jej nahradit potravinářskou kyselinou citronovou, kyselinou solnou, či klasickou sodou.
Autor: Ing. Kateřina Maňasová
Foto: archiv firmy Oras