A právě uchovávání vína je velmi důležitým prvkem celého řetězce, od výroby ke konzumaci, neboť i sebekvalitnější víno při nevhodném skladování ztrácí své pozitivní vlastnosti. Tím spíše to platí, jestliže chceme víno delší dobu archivovat a jeho chuť nechat vyzrát.

K tomuto účelu je samozřejmě ideální tradiční vinný sklep. Ovšem i když na jižní Moravě má vinný sklep téměř každý, v jiných částech republiky to neplatí. Vybudování a údržba sklepa není levná ani jednoduchá záležitost a mnohdy to z různých důvodů prostě není možné.

Řešení tu nicméně je – speciální chladicí skříně na víno. Zatím se s nimi setkáváme hlavně v restauracích a vinárnách, kde slouží nejen k uchovávání vína, ale zároveň i k jeho důstojné prezentaci. Tyto vysoké skříně se skleněnými dveřmi určitě všichni znáte.

Postupně si však nacházejí cestu i do domácností, ke znalcům a milovníkům vína. Hlavním úkolem chladicí skříně je, jak již název napovídá, udržovat optimální a zejména konstantní teplotu. Ale to samo o sobě nestačí, pro správné zrání jsou důležité i další faktory. Jedním z nich je vhodná vlhkost, tím dalším vibrace, respektive jejich nepřítomnost. Určitě znáte staré ledničky, které při zapnutí kompresoru vibrovaly a třepaly se. U nových chladniček jsou sice vibrace omezeny, ovšem u chladicích skříní pro víno musí, nebo by alespoň měly být, zcela eliminovány. Druhotnou výhodou těchto skříní je to, že uvnitř uzavřené víno nemůže absorbovat žádné nežádoucí pachy z okolí, což třeba ve sklepě někdy nejde zcela vyloučit. U prosklených dveří je důležité, aby zabraňovaly pronikání UV záření a tím možné degradaci vína na světle.  

Jak tedy chladicí skříň správně vybrat?
Kromě tichého kompresoru bez vibrací je především důležité, kolik lahví hodláme skladovat, a z toho plynoucí velikost skříně. Na trhu se vyskytují zařízení pro 8, ale třeba i 200 lahví, přičemž pro domácí použití většinou stačí spíše méně. Důležité jsou pochopitelně i vzhled a provedení, obzvláště pokud bude skříň tvořit viditelnou součást interiéru (např. v obývacím pokoji). Z hlediska funkce se zaměřme na teplotní zóny. Jelikož různé druhy vín – červená, bílá, příp. sekty – mají různé doporučené skladovací teploty, skříně mívají více teplotních zón. Některé mají kromě skladovacích zón i poličky, sloužící k temperaci vína před jeho spotřebou (neboť teplota podávání vína je, jak známo, odlišná od teploty skladovací). V takovém případě stačí určitou dobu před konzumací přendat víno ze skladovacího oddělení do části temperovací. Co se týče vnitřního uspořádání, také je vhodné zjistit si možnosti přestavování poliček, podívat se na případné ukládání lahví nestandardních rozměrů a velikostí apod.

I když v restauracích bývají interiéry skříní často osvětlené, pro jakost vína je lepší, zůstane-li ve tmě. Doma si proto raději osvětlení odpustíme, ačkoliv to může vypadat efektně. Nám však nejde o to předvádět se návštěvám, ale o kvalitu, nebo ne?

Na škodu nejsou ani další praktické drobnosti, jako třeba možnost skříň uzamknout (např. před dětmi) apod. Samozřejmostí by měla být nízká spotřeba elektrické energie – vždyť zařízení pojede nepřetržitě možná řadu let – a dobrá tepelná izolace, aby v případě kratšího výpadku nedošlo ke změnám teploty uvnitř skříně.

Autor: Michal Hamšík

Foto: archív firem Baumatic, Liebherr