Vysavač je snad ten nejběžnější domácí spotřebič, který má doma opravdu každý. Segment podlahových vysavačů je rozdělen na dvě základní skupiny – vysavače sáčkové a bezsáčkové. U sáčkových vysavačů jsou veškeré nečistoty (prach, drobné částečky, zvířecí chlupy, vlasy) zachytávány do textilního nebo papírového sáčku, následně proud vzduchu s mikročástečkami prochází přes několik filtrů a je vyfukován zpět do místnosti. Za výhodu sáčkových vysavačů lze považovat hygienickou manipulaci s plným sáčkem, který se jednoduše vyjme z vysavače a vyhodí do popelnice. Ostatní parametry sáčkových vysavačů, jako výkon, účinnost a kvalita filtrace závisí na konkrétním produktu i způsobu, jakým vysavače používáme.

První problém se sáčkovými vysavači je právě v sáčku, ve kterém jsou již zachycené nečistoty a prach. I když si pořídíme vysavač s velmi kvalitní filtrací a investujeme do originálních sáčků, vysavač bude hygienicky čistý jen do prvního vysávání. Poté v sáčku začíná život a to doslova. Nikdy se nám nepodaří sáček hermeticky uzavřít a tak se roztoči uvnitř množí a vylézají mimo sáček. Ve chvíli, kdy sáček vyměníme za nový a vyměníme také filtry, bude pár dnů opět čistý, než jej naplníme další živnou půdou pro bakterie a roztoče. A ruku na srdce – jak často měníte sáček ve vysavači? Většinou až je plný, což v některé domácnosti trvá několik týdnů, někde i půl roku.

Dalším problémem sáčkových vysavačů je jejich proměnlivá účinnost. Výkon a účinnost vysavače uvádějí výrobci při prázdném sáčku. Se zaplněností sáčku klesá pochopitelně i účinnost vysávání.

Tak trochu zavádějící údaj je také energetická třída, která je zpravidla výrobcem udávána jako spotřeba energie při nejnižším výkonu (pokud má vysavač regulaci výkonu). Na maximální výkon už spotřebič tak úsporný nebude.

Jak pracují cyklonové vysavače?

 Cyklonové vysavače patří do skupiny bezsáčkových vysavačů. Vzduch včetně nečistot a prachu je nasáván do vysavače. Díky silné odstředivé síle jsou nečistoty odděleny od vzduchu a zůstávají ve speciální nádobě. Vzduch bez hrubých nečistot je dále filtrován a vypouštěn zpět do místnosti.

Z principu, na jakém pracují cyklonové vysavače, vyplývá několik podstatných výhod:

- účinnost vysavače je stabilní - neklesá s naplněností sáčku,

- na dosažení optimálního sacího výkonu je potřeba nižší příkon = nižší spotřeba energie,

- nádobu s nečistotami můžete jednoduše vysypat po každém použití – vysavač je tak stále hygienicky čistý,

- filtry jsou umyvatelné a ždímatelné,

- vysavače jsou vhodné i pro alergiky,

- odpadá nákup sáčků a tedy další náklady na provoz (přibližně 5x ročně balení sáčků v hodnotě 200 – 400 Kč).

A cenově jsou cyklonové vysavače naprosto srovnatelné se sáčkovými.

Náš tip:

Podlahový bezsáčkový vysavač Taurus DYNAMIC ECO TURBO

Úsporný a přitom výkonný cyklonový vysavač se systémem Turbocyclone System pro trvanlivou filtraci.

Koupíte zde https://www.teshop.cz/taurus-dynamic-eco-turbo/ za cenu 2 999 Kč a dopravou ZDARMA.

Tyčový vysavač Taurus INEDIT 29 LITHIUM

Velmi praktický akumulátorový vysavač s cyklonovým systémem sběru nečistot a turbokartáčem. Vysavač má sklopné madlo pro snadné uložení, oddělitelný ruční vysavač, který využijete např. při úklidu sedačky, auta apod. Baterie vydrží až 55 minut na jedno nabití.

 

Koupíte zde https://www.teshop.cz/taurus-inedit-29-lithium/ za cenu 3 999 Kč a dopravou ZDARMA.

- PR článek -