Spotřeba energie

Z úvodního odstavce by mohlo vyplynout, že bychom zde chtěli energetickou spotřebu nějak upozadit. V žádném případě tomu tak není: Spotřeba energie je jedním z nejdůležitějších kritérií výběru (ne-li tím nejdůležitějším). Chladnička je v každé domácnosti v provozu 24 hodin denně, 365 dní v roce, a tak se na celkové spotřebě energie podílí velmi podstatně. Vybírat bychom měli mezi „áčkovými“ chladničkami a spotřebu nezvyšovat ani jejím nevhodným umístěním, chlazením na nejvyšší výkon nebo příliš častým otevíráním.   

Velikost

Objem chladničky se řídí velikostí rodiny i jejími zvyklostmi. Většina rodin nakupuje ve velkém jednou dvakrát týdně a potřebuje nakoupené potraviny někam uskladnit – samozřejmě do velké ledničky. Jiné rodiny zase nakupují potraviny denně a nároky na velikost chladničky jsou daleko nižší. Pokud máme v domě sklep (a cesta do něj není dlouhá 100 metrů) lze například ovoce, zeleninu a brambory uchovávat právě tam.

Standardní výbavou většiny chladniček jsou 2 kompresory nebo vícecestný ventil, který rozvádí chladící médium do chladničky i mrazáku zvlášť. Systém umožňující vypnutí pouze chladničky nebo mrazáku v případě potřeby, je velmi praktický a v podstatě není důvod, proč se tomuto řešení bránit.

Důležité detaily

Při výběru chladničky budou po srovnání velikosti i energetické náročnosti nakonec rozhodovat detaily. Všímat bychom si měli vnitřního uspořádání, variability jednotlivých poliček i použitého materiálu. Nejlépe se udržují police z bezpečnostního skla, které lze bez problémů otřít a v případě nehody není ihned znečištěna celá chladnička.

Užitečným detailem je držák na láhve umísťovaný často pod úplný „strop“ chladničky, kde většinou skladujeme salámy, sýry a jogurty. Vnitřní prostor chladničky je tak skvěle využit, aniž bychom se museli nějaké potraviny vzdát.

Samozřejmostí je dnes již systém automatického odmrazování nebo antibakteriální úprava stěn.

Užitečné vychytávky
♣ rychlozmazovací přihrádka,
♣ zvuková signalizace, která nás upozorní na nedovřené dveře,
♣ nulová zóna – název napovídá, že se jedná o přihrádku s teplotou kolem nuly. Ta může být suchá (určená pro uchovávání uzenin a masa) nebo naopak orosená, kam patří měkké ovoce a zeleniny, zejména saláty,
♣ televize v podobě LCD displeje,
♣ výrobník ledu, ledové tříště nebo zásobník na vodu,
♣ pípa pro čepování piva – tento vynález nabízí pod značkou Home Pub výrobce chladniček firma ARDO.

Foto: archiv firem ARDO, LG