Správný výběr okna je velmi důležitý, dané okno totiž bude součástí vašeho života po mnoho let, nebo dokonce po celý život. Proto je třeba tomuto kroku věnovat maximální pozornost. Okna zajišťují optimální výměnu vzduchu, zamezují přístupu nečistot a prachu zvenčí a zvyšují bezpečnost našeho domova. Měla by však také splňovat jistá estetická kritéria. V současné době existuje široká nabídka typů, tvarů, materiálů, tepelných vlastností a také způsobů otevírání oken. Vyznat se v ní je ale mnohdy poměrně náročné.
Co se týče rozměrů oken, ty většinou nijak neovlivníme, jsou dány otvorem ve zdi, u novostaveb pak projektem. Co ovlivnit můžeme, je způsob jejich otevírání – v tomto případě je možné si vybrat z široké nabídky oken, která přinesou více světla do vašeho domova. Záleží tak jen na vaší představivosti, požadavcích a potřebách. Při výběru berte v úvahu celkové rozložení obytné plochy a způsob využití parapetů.
Při výběru okna je nutné zvážit, zda má mít okno jedno, dvě nebo více křídel. Výhodou jednodílných oken je jejich snadná údržba a možnost rychlého účinného větrání. Výhodou těch vícedílných oken je klasický vzhled a množství variant designu.
V současnosti se běžně setkáváme s těmito způsoby otevírání oken:
Okna neotvíravá - s pevným zasklením, jde o okna, jejichž funkcí je pouze prosvětlení daného prostoru, v takovém případě ušetříte za zavírací mechanismus.
Okna sklápěcí - vhodná spíše tam, kde není třeba rychlého intenzivního větrání, ale soustavného odvětrávání.
Okna celootvíravá - vhodná pro často obývané zóny bytu či domu, otevírat je možné dovnitř nebo ven. Otevírání oken na vnější stranu oceňují především milovníci rostlin, kteří mají na vnitřním parapetu umístěny kytky.
Okna otvíravě sklápěcí - vhodná kombinace obou předešlých.
Okna posuvná – velmi estetické řešení s výraznou úsporou místa.
Okna posuvná se zdvihem - umožňují instalaci větších prosklených ploch, dají se však pouze vysouvat, nikoliv sklápět, při otevření se posuvný rám mírně nadzdvihne.
Okna skládací - skládací okna umožňují složit prosklenou část do jedné strany, čímž vznikne větší prostup například na terasu.
Také střešní okna se vyrábějí v různých konstrukcích s různými způsoby otevírání:
Kyvná okna - jsou vhodná tam, kde je okno umístěno tak, že je horní madlo snadno dosažitelné. Výhodou těchto oken je možnost maximálního využití prostoru pod oknem, například pro umístění nábytku. Otevírací mechanismus umožňuje fixovat křídlo v libovolné poloze.
Kyvná střešní okna Velux
Okna výklopně-kyvná - otevírají se směrem ven a jsou vhodná tam, kde je k oknu volný přístup. Skvěle vyřeší požadavek na volný a nerušený výhled. Ideální pro střechy s mírným i s větším sklonem.
Okna se mohou lišit také tím, ze které strany se otevírají:
levé otevírání - panty okenního křídla jsou na levé straně
pravé otevírání – panty okenního křídla jsou na pravé straně
levé výklopné - panty jsou na levé straně a okno lze zároveň použít jaké výklopné, tzv. ventilačka
pravé výklopné – totéž akorát s panty na pravé straně
Kování oken
Vybrat to správné může být někdy pro člověka neznalého opravdu oříšek. Použité kování u oken určuje, do jakých poloh bude možné okno otevírat. Bez něj bychom měli pouze pevný rám se zasklenou plochou, ale nebyl by možný žádný pohyb. Kování je proto důležitou součástí každého okna, zaručuje kontakt mezi rámem a otevíratelnou částí okna. Zajišťuje se jím vyklápění, otevírání a zároveň má i vliv na bezpečnost okna proti vypáčení. Ve střední a východní Evropě je v oblasti stavebních výplní nejvíce rozšířený otevíravě sklopný systém, jehož technologie umožňuje snadné otevření a sklopení okenního křídla pomocí jedné kliky. Kování musíme vybírat takové, které neumožní oknu se otvírat do nechtěných stran, nebo se sklápět více (či méně) než potřebujeme. Až budete kování vybírat, nezapomeňte také na estetiku, je dobré, když vám bude ladit s oknem, ale také jeho nejbližším okolím.
Ventilace
Čerstvý vzduch je nutnou podmínkou zdravého a komfortního bydlení. Výrobci jsou dnes již schopni vyrobit okna s téměř nulovou infiltrací, což je sice z hlediska energetické úspory příznivé, ale z hlediska hygienického to představuje problém. Moderní okna jsou tak až příliš těsná. Aby byl zvýšen komfort bydlení, je třeba myslet i na způsob regulovaného větrání.
Mikroventilace je vhodným způsobem větrání, nejvíce ji oceníme především v chladných měsících. Díky mikroventilaci okno odskočí cca o 1 mm od rámu a touto malinkatou mezerou se vzduch větrá. Jde o bezpečný způsob větrání, kdy se takto otevřené okno nehýbe ani při silném větru. Toto škvírové větrání patří asi k nejrozšířenějším způsobům ventilace a mnoho výrobců přidává tuto mikroventilaci do otevíravě – sklápěcích oken již standardně.
Větrání je možné řešit také tzv. ventilačními mřížkami, které se osazují do rámu okna nebo nahrazují části skla. Na trhu je v současné době k sehnání mnoho takových zařízení, která se odlišují nejen cenou, ale také množstvím vzduchu, který jsou schopny vyměnit. Dále je třeba vybírat podle tepelně a hlukově izolačních vlastností a možností regulace.
V případě plastových oken je větrání možné vícekomorovým systémem. To znamená, že vzduch proniká komorami uvnitř profilu a okno tak laicky řečeno provětrává rámem. Tím je zajištěna akustická pohoda a dochází jen k minimálním ztrátám tepla.
- jap -
Foto: archiv firem Velux, Fenster