O dveřích již bylo na těchto stránkách napsáno mnohé. Pro většinu těch, kteří staví či rekonstruují svůj domov, je to však velmi aktuální téma. I v kvalitně a zajímavě rekonstruovaném interiéru staré dveře nikam neschováme. Budou stále na očích, ať otevřené či zavřené, a budou také pravděpodobně hyzdit naše dílo.

Vchodové nebo vnitřní dveře? 

Vchodové dveře se liší od těch vnitřních nejen rozměry, ale hlavně odolností. Venkovní dveře, zejména u rodinného domu,   jsou neustále vystaveny povětrnostním vlivům, ultrafialovému záření a někdy bohužel také zlodějům. Důležité jsou také tepelněizolační vlastnosti dveří a soukromí obyvatel domu, tedy neprůhlednost dveří směrem dovnitř. Materiálem, který splňuje všechny uvedené požadavky je zcela jistě masivní dřevo (smrk, dub či exotické dřeviny). Běžná tloušťka dveří je 5 až 7 cm a šířka 80 či 90 cm.   U bezpečnostních dřevěných dveří musíme počítat s cenou od 20 tisíc korun výše.

Levnější variantou, která se využívá hlavně v bytech, jsou vstupní dveře z lamina. Konstrukční základ je i u laminátových dveří tvořen dřevem. Rám je většinou z masivního dřeva, výplň tvoří odlehčené či plné dřevotřískové desky. Ovšem i na vstupní dveře do bytu kladeny jisté bezpečnostní nároky. Výplň i rám jsou proto z obou stran opláštěny speciální vrstvou tvořenou dřevovláknitou deskou v kombinaci s hliníkových plechem.   Teprve povrch dveří je z lamina, což je vlastně jediný rozdíl mezi dýhovanými a laminátovými dveřmi. Laminát se dle tloušťky a odolnosti dělí na dvě kategorie – střednětlaký s tloušťkou kolem 0,2 milimetru a vysokotlaký s tloušťkou okolo 0,7 milimetru. Barva laminátu dokáže buď imitovat dřevo, nebo si lze vybrat z široké škály barev i vzorů. Záleží pouze na vkusu. V běžných obchodech se setkáme s laminem imitujícím buk, dub, břízu, olši, javor, třešeň a samozřejmě s bílým povrchem. Cena laminátových dveří se pohybuje od 2 tisíc nahoru

Rám dýhovaných dveří je ze stejného materiálu jako u laminátových dveří. Dýhované dveře jsou na tuzemském trhu vůbec ty neoblíbenější, protože kombinují příjemný vzhled dřeva s přijatelnou cenou. K povrchové úpravě se používá široká škála dřevin – buk, dub, jasan, javor, olše, bříza, hruška, ořech, mahagon a další. Kvalitně provedená dýha je takřka k nerozeznání od masivního dřeva. Milovníkům originálních variací se nabízí možnost pohrát si s designem a vytvořit na povrchu dveří nejrůznější obrazce. Nikdo pak bohužel nebude pochybovat o tom, že se nejedná o masivní dřevo. Cena dýhovaných dveří začíná podobně jako u lamina okolo 2 tisíc korun, může se však vyšplhat až ke 20 tisícům dle kvality provedení a zvolené dřeviny.

Foto: archiv firmy Sapeli