Právě okno je slabým článkem každé budovy, pokud není řádně zabezpečeno, stává se alternativním vchodem pro nezvané hosty. Pachatelé krádeží jsou čím dál drzejší a často navštěvují i domy, v nichž jejich majitelé jsou a třeba klidně spí. Někdy však za zničením okna nemusí být ani touha z objektu něco ukrást, okna jsou často terčem vandalů, kteří se řinčením skla jednoduše baví.
Folie do oken
Pořízení bezpečnostních folií do oken je jednou z metod, jak zajistit náš dům, firmu či jakýkoliv objekt před násilným vniknutím. Okno opatřené bezpečnostní folií se v případě vloupání stává těžko překonatelnou překážkou. Pro pachatele má tak stejně odrazující vliv jako třeba mříže. Navíc folie zamezují prohození cizích předmětů, jako jsou kameny, dlažební kostky nebo zápalné látky.
Bezpečnostní folie se skvěle hodí do oken přízemních bytů, oken a prosklených dveří rodinných domů, na balkonové dveře a okna nebo do výloh obchodů. Instalací takovéto folie se zpevní celá prosklená plocha, která lépe odolává pokusům o rozbití i tlakovým vlnám (např. výbuch). Osoby jsou navíc chráněny před úlomky skla. Po úderu do skleněné tabule opatřené bezpečnostní fólií se sice objeví praskliny, ale sklo zůstane nalepeno na folii a nevysype se. K dalším výhodám folií patří vysoká odolnost proti teplu a tzv. samozhášecí efekt – výrazně se díky nim zpomaluje šíření požáru.
Foto: Autosklo Holešovice
Bezpečnostní folie jsou čiré, většinou 0,3 mm silné a mají schopnost zachycovat škodlivé UV záření (až 99%). Tento fakt ocení zejména prodejci, kterým ve výlohách blednou látky, oděvy a další zboží. V domácnostech mohou být samozřejmě podobně postiženy koberce nebo nábytek. Použitím bezpečnostní folie si zajistíte mnohem větší stabilitu barev v interiéru. Instalace folie se provádí na vnitřní stranu prosklení, pokud je instalace provedena kvalitně, není folie na skle téměř viditelná. Propustnost světla se pohybuje kolem 90 %.
Bezpečnostní mříže
Mříže jsou jedním z nejstarších způsobů, jakým si lidé zabezpečují své domovy. Instalací mříží je zlodějům značně ztížen vstup do objektu, který tak získá spolehlivou ochranu. Mříže ocení zejména chataři a chalupáři, kteří své objekty často opouští na mnoho dní. Mnohdy se pak po návratu nestačí divit, co zloději za tu dobu napáchali za škody. Hodit se však budou také obyvatelům přízemních bytů, ať už s balkonem nebo bez něj. Dnes už nejsou mříže jen obyčejným kusem železa, plní nejen bezpečnostní, ale také estetickou funkci. Jsou k sehnání v různých vzorech a typech. Při jejich výběru ovšem nezapomínejte na to, že se přes ně budete dívat ven a určitě chcete, aby byl výhled co nejpříjemnější. V opačném případě byste si ve vlastním domě mohli připadat jako ve vězení. Okenní mříže mohou být pevné i pohyblivé.
Foto: Kavan s.r.o.
Pevné okenní mříže jsou vždy pevně spojeny s budovou tak, aby vniknutí do ní bylo co možná nejsložitější. Zaručují spolehlivé zabezpečení například menších postranních oken budovy, jsou vhodné pro použití jak v přízemích, tak i ve vyšších patrech. Mohou být kovány i tak, aby bylo možné za ně umístit květiny a truhlíky. Pohyblivé mříže je možné rozdělit na nůžkové, otvírací a rolovací. Nůžkové mříže jsou velmi žádané pro svou pevnost a subtilní vzhled, jsou vybaveny dvoubodovým rozvorovým zámkem CISA ovládaným zámkovou vložkou. Otvírací mříž je tvořena pevným rámem, který je napevno zasazen do stavebního otvoru. V tomto rámu je v pantech zavěšen otvírací rám vybavený rozvorovým systémem. Vytvoří se tak jakési pohyblivé křídlo. Rolovací mříže je možné kromě oken instalovat také na vstupy do budov, do garáží apod. Otevírají se po otevření zámku jednoduchým vyrolováním nahoru.
Bezpečnostní okenice
V současné době se setkáte také s širokou nabídkou bezpečnostních okenic, které mohou být rovněž i estetickým prvkem domu. Dokonale zabezpečují objekt a zároveň umožňují ventilaci. Rám i s okenicemi se do stavebního otvoru zasazuje přímo, nebo s pomocí kontrazárubně. Okenice mohou být jednokřídlé i vícekřídlé. Bezpečnostní okenice jsou vhodné nejen pro okna, ale také pro balkónové dveře. Bývají vybaveny hned několika bezpečnostními prvky, jako je oboustranný zámek, čepy měnitelné podle výšky, samoblokující bezpečnostní zařízení a disponují několika místy uzavření. Okenice jsou vyráběny převážně z borovicového a dubového dřeva, které se díky své houževnatosti a maximální odolnosti fyzickému poškození skvěle hodí pro exteriér.
Foto: firma Voïvo
Žaluzie a rolety
Žaluzie a rolety nemusí být pouze účinnou ochranou proti slunci a povětrnostním vlivům, jsou také dobrou ochranou proti vniknutí osob do objektu. Lamely u bezpečnostních žaluzií jsou vyráběny především s ohledem na odolnost proti zlomení, jejich okraj je profilován pro utlumení dorazu. Mezi lamelami chybí viditelné spojovací prvky. Lamely jsou pevné a dokonale tak zabezpečují objekty proti vloupání. Ovládání je možné pomocí kliky nebo elektromotorem.
Foto: Minirol
Stále oblíbenější jsou především u majitelů rodinných domů venkovní hliníkové rolety. Roleta se skládá z roletového pancíře, boxu a vodících lišt. Pancíř je soubor lamel, které jsou většinou hliníkové a vyplněné polyuretanovou pěnou. Rolety tak mají hned několik výhod – nabízejí nejen vynikající protisluneční ochranu, ale také ochranu proti hluku a úniku tepla. V neposlední řadě jsou také skvělou ochranou proti vloupání, proti nadzvednutí jsou chráněny speciální pružinou. Mají variabilní provedení a tak je možné použití hliníkových rolet do všech typů okenních otvorů. Pro mnoho majitelů novostaveb jsou neodmyslitelnou součástí oken.
Okenní zámky, kliky a panty
Okna je možné dále zabezpečit ještě dalšími přídavnými prvky, jako jsou zámky, rozvorové kliky, okenní závory nebo panty. Jedná se o mechanické zabezpečení oken proti jejich vysazení a vytlačení. Pro okna, která se otevírají dovnitř, je vhodný rozvorový zámek. Ovládání okna se provádí uzamykatelnou klikou, která se uzamkne stlačením zámkové vložky do těla kliky. Odemknutí kliky je možné pouze s pomocí klíče. Efektní je také klika se závorou, která se instaluje místo původní kliky. Stejně jako u rozvorového zámku se zavření a uzamknutí okna provádí otočením kliky. Totální uzamknutí kliky se provádí stlačením zámkové vložky do kliky. K odemknutí je potřeba klíč.
Dále existují nejrůznější okenní zámky, které se instalují buď na otevíranou stranu okna nebo na pantovou stranu. Zámky je možné montovat na dřevo, plast i hliník. Po stlačení okno uzamkne ocelová závora. Mnohé zámky jsou vybaveny světelnou signalizací, červené světlo znamená zamknuto, zelené odemknuto. Některé další okenní zámky fungují zase na principu číselného kódu. Existují také speciální zámky pro okna se středovým sloupkem. Okno můžeme vybavit i teleskopickou tyčí, jejíž uzamykání se provádí stlačením vložky zámku a odemykání klíčem. Je skvělým zabezpečením okna proti vytlačení.
Zabezpečovací systémy
Skvělým hlídačem, který vás bude informovat o tom, zda se někdo pokusil dveřmi nebo oknem vstoupit do vašeho domu, je zabezpečovací systém. Ten neustále aktivně hlídá váš domov a v případě, že došlo k neoprávněnému vniknutí do objektu, okamžitě tuto skutečnost nahlásí. Spustí se hlasitá siréna, která zloděje odradí, dojde k napojení na policii nebo bude přivolána bezpečnostní služba. Mnohé bezpečnostní systémy zasílají majitelům dané nemovitosti sms zprávu a ten se pak může prostřednictvím videokamer přesvědčit, jestli je u něj doma něco v nepořádku.
Tyto systémy samozřejmě mohou fungovat i v případě, že se doma nacházíte. Je možné si určit jen jednotlivé zóny, u nichž chcete, aby byly chráněny. Takže pokud uleháte ke spánku, můžete dům zabezpečit pouze pro vnější část – kontrolovány tedy budou pouze okna a dveře. Nebo je možné zabezpečit například celé přízemí pohybovými senzory, které vás budou informovat o tom, jestli za vámi v noci nepřišla neohlášená návštěva. Zabezpečovací systémy se od sebe liší, záleží tak jen na vás, jaký si necháte ve svém domě nainstalovat.
- jap -