Aby bylo naše bydlení opravdu kvalitní, potřebujeme k tomu dvě hlavní věci a to denní světlo a čerstvý vzduch. Obě si můžeme zajistit právě pomocí světlíků. Díky nim získáme výrazně vyšší komfort zejména v místnostech situovaných uvnitř budovy (čekárny, chodby) nebo v hlubších místnostech, které jsou vybaveny pouze malými fasádními okny. Kromě toho, že získáme více světla a čerstvý vzduch, dokážeme tak uspořit také velké množství energie, kterou bychom jinak vynaložili za umělé osvětlení.
Uvnitř budov, ať už doma nebo v práci, tráví člověk až 90% svého času. Proto je velmi důležité, aby v těchto prostorách byl zajištěn dostatek čerstvého vzduchu a také denního světla. Jak světlo, tak i čerstvý vzduch, má na psychiku i na zdraví člověka poměrně zásadní vliv. Dostatečně prosvětlená místnost by tak měla být neodmyslitelným prvkem moderní architektury. Přesto se neustále setkáváme s tím, že tyto základní dva aspekty jak v kancelářích, veřejných budovách, tak i třeba v mateřských školách, chybí.
Když tvar střechy neumožňuje použití střešního okna, nastupují na řadu světlíky. Světlíky jsou užitečným pomocníkem a je možné je využít v rodinném bydlení jako přirozený zdroj denního světla. Velmi vhod nám přijdou nejen v koupelnách a ložnicích, ale také v kuchyňských koutech orientovaných dále od fasádních oken nebo v předsíních. Světlíky však mohou sloužit nejen k prosvětlení a větrání interiéru, ale také v případě potřeby i k zastínění.
Světlíky pro plochou střechu
V současné době je možné se setkat se světlíky ve dvou provedeních. Finančně méně náročný je neotvíravý světlík. Ten je příznivým řešením pro veškeré prostory, u nichž je díky hloubce dispozice nutné použití horního osvětlení. Druhou variantou jsou pak elektricky otvíravé světlíky, které mimo maximální prosvětlení interiéru přispívají i k účinné výměně vzduchu v místnosti. Pokud se tyto světlíky otevřou společně s fasádními okny, bude docíleno tzv. komínového efektu – teplý a vydýchaný vzduch bude stoupat nahoru a skrze světlík odcházet z místnosti, zatímco čerstvý a svěží vzduch pak vejde přes fasádní okno. Krátké a intenzivní větrání, ke kterému tímto komínovým efektem dochází, je nejúčinnější.
Otvíravé světlíky jsou vybaveny dešťovým senzorem, který je umístěn na rámu okna. V případě dopadu prvních dešťových kapek na světlík dochází k uzavření okna, a proto není třeba se obávat žádných nepříjemných překvapení. Ovládání světlíku není nijak náročné, je zajištěno pomocí bezdrátového dálkového ovladače. K zasklívání světlíku jsou používána izolační dvojskla s tvrzeným venkovním sklem a lepeným vnitřním sklem pro větší bezpečnost. Aby byl zajištěn správný odtok vody, jsou světlíky z horní strany opatřeny akrylátovou nebo polykarbonátovou kopulí.
Energetická úspora a funkčnost
Hlavní konstrukční myšlenkou světlíku je důraz na co nejnižší tepelné ztráty. Toho je možné dosáhnout vhodným výběrem materiálů i konstrukcí světlíku. Ideální je, když je světlík vybaven energeticky úsporným zasklením pod vnější kopulí a izolací uvnitř rámu. Jedině tak je možné získat světlík s dostatečnou energetickou efektivitou. Montáž světlíků je rychlá a jednoduchá. Co se týče montáže, funkčnosti a designu, jsou světlíky výrobky bez kompromisů.
- jpa -
Foto: Velux