Podobně jako v mnoha jiných oblastech, i v sekci střešních oken jde vývoj nezadržitelně dopředu. Již patnáct let stará okna nestíhají držet krok s moderními v mnoha ohledech. Novější výrobní technologie uzpůsobily zasklení vašemu pohodlí. V létě se interiér nepřehřívá, v zimě neuniká zbytečné množství tepla. Postupně se vám tedy investice vrátí i v podobě ušetřených peněz za vytápění.
Důvody pro výměnu
Důvody pro výměnu střešního okna můžou být různé. Mezi ty závažnější patří zatékání, netěsnost a celková nefunkčnost, v neposlední řadě také potřeba šetřit energiemi.
Nová střešní okna standardně zahrnují stínící rolety či žaluzie, někdy síť proti hmyzu, kterou oceníte zejména v letních měsících. Doporučuji nakoupit a instalovat vše najednou, často se dá ušetřit v podobě různých bonusů a slev.
Foto: strechy-okna.cz
Odborníci zvládnou splnit takřka jakékoliv přání. Lze vyměnit menší okno za větší či naopak, nahradit jednou okno dvěma pro více světla a další vymoženosti. Výměna střešního okna není jen o osazení starého okenního rámu novou výplní, je třeba provést kompletní rekonstrukci okenního otvoru, zejména se jedná o správné osazení v konstrukci.
Dva způsoby výměny
Výměna střešního okna je ve své podstatě snadná věc. Jedná se však o zásah do střešního pláště, a proto se doporučuje svěřit výměnu odborníkovi. Nejvýhodnější je měnit okno stejné značky (vzhledem k rozměrům a použitému materiálu). Výměna jednoho střešního okna trvá zhruba hodinu.
Výměnu střešního okna lze provést dvěma způsoby. Prvním je klasická demontáž starého a následné osazení nového okna. Při tomto zásahu je nutné provést kompletní revizi celého okenního otvoru. Jedná se o technicky nejdokonalejší výměnu. Umožní vám odstranit chyby v osazení okna, doplnit tepelnou izolaci či napojit parozábranu. Ostění vyhovuje moderním požadavkům na údržbu. Nejpříjemnější zprávou je, že se jedná o bezprašnou montáž.
Výměna starého okna Velux za nové. Foto: Strechy-okna.cz
Postup výměny střešního okna
Začneme demontáží starého střešního okna. Pokračovat budeme odložením střešních tašek, aby bylo možné vyjmout lemování střešního okna. Odmontujeme úhelníky, které drží rám okna u střešní konstrukce. Pak vyjmeme rám okna. Pokračujeme úpravou parotěsné fólie, kterou musíme důkladně napojit na sádrokartonové ostění, aby plnila svoji funkci. Poté doplníme tepelnou izolaci v místech, kde chybí. Budeme ji chránit další fólií, která zároveň chrání proti zatékání. Následuje usazení nového rámu. Pokud jsou rozměry oken stejné, nemusíme vůbec zasahovat do vnitřního sádrokartonu. V této fázi je třeba si dát pozor na dostatečné kotvení rámu. Použijeme úhelníky, kdy jednu část připevníme na rám okna, druhou do střešní konstrukce. Následuje izolace okna – izolace boční části rámu proti promrzání okna, je nutné tuto izolaci chránit. Firma Velux vyrábí například lisovaný límec, který je k této ochraně vhodný. Posledním krokem je lemování okna. Použijeme nové díly plechu přesně podle profilu tašek střechy tak, aby pěkně ležely. Nasazením nového okna jsme hotovi.
Druhým způsobem je výměna okna například pouze zateplovacím blokem shodného rozměru či renovačním oknem, které je vyrobené přímo na míru původního okna. Nedochází tak k zásahu do ostění a zároveň nejsou opraveny chyby osazení okna v konstrukci. Výměna probíhá zvenčí. Druhou variantu nabízí například firma Roto. Tento druhý způsob bohužel neřeší stávající problémy v okenním rámu. Neumožňuje nám dodělávat tepelnou izolaci či jiné úpravy. I odborníkům se v tomto případě nabízí jen omezené možnosti.
Renovační okno Roto
Kolik zaplatím za nové okno?
Cena střešního okna záleží na velikosti a použitého materiálu. Nejlevnější okna pořídíte již kolem 5 000 korun, nejdražší se pohybují kolem 27 000 korun.
Autor: Martina Gillichová