Okna nemají pouze estetickou funkci, ale ovlivňují také komfort a kvalitu bydlení. Myslete proto na víc než jen moderní design a styl. Materiál, izolační vlastnosti, životnost a pevnost jsou jen jedněmi z mála vlastností, na které není třeba zapomínat.
Materiál jako prvotní faktor
Plastová, dřevěná a hliníková okna nabízí výborné izolační vlastnosti. Lidé volí také plast-hliníkové nebo dřevo-hliníkové typy. Záleží na vašich preferencích, který materiál upřednostňujete.
Luxusní hliníková okna
Nejdražší volbou jsou hliníková okna. Působí chladněji, no využívají se v moderních a elegantních stavbách.
Jsou pevné, mají úzký profil a hodí se na velké skleněné plochy. Vyznačují se vysokou odolností, dlouhou životností a poradí si také s nešetrným zacházením. Nevyžadují téměř žádnou údržbu.
Útulné dřevo
Pokud upřednostňujete přírodní materiály a nepřekáží vám ani zvýšená péče, dřevěná okna vytvářejí dokonale příjemnou atmosféru.
Jedná se o klasické řešení, při kterém je důležitá zejména povrchová úprava oken. I když se odhaduje maximální životnost dřevěných rámů do 100 let, a jsou levnější než hliníková okna, o jejich povrch je třeba pečovat minimálně každých 5 až 10 let.
Jinou možností jsou dřevo-hliníková okna, kde dřevo chrání hliníkové opláštění. Jedná se o jedno z nejkvalitnějších řešení, při kterém potřebná údržba povrchu téměř opadá.
Efektivní řešení v podobě plastových oken
Péče o plastová okna je jednoduchá, jsou dostupná v mnoha provedeních a jejich cena je o více než třetinu nižší v porovnání s dřevěnými okny.
Největší výhodou plastových oken je nejlepší poměr jejich ceny a výkonu. Proto patří k nejoblíbenějším a nejprodávanějším řešením, která nevyžadují téměř žádnou údržbu.
TIP: Vyměníte-li starší okna za nová plastová, dokážete ušetřit i 40 % energie na vytápění.
Porovnání cen dle materiálu
Plastová okna jsou nejlevnější v porovnání s ostatními typy oken.
Porovnáme-li například dvojkřídlové okno z různých materiálů, ale ve srovnatelné úrovni tepelné izolace, potom to na cenové stupnici bude vypadat přibližně takto:
- bílé plastové okno je nejlevnější;
- o 20 % více zaplatíte za plastové okno, zvenčí laminované v dekóru dřeva;
- dřevěné okno bude od bílého plastového okna dražší o 30 až 40 %;
- plastové okno s obojstrannou laminací v dekóru dřeva je o 35 až 45 % dražší než bílé plastové okno;
- plast-hliníkové okno vás vyjde o 50 % více než bílé plastové okno;
- hliníkové okno je cenou srovnatelné s dřevo-hliníkovým oknem a vůči bílému plastovému oknu můžete v obou případech zaplatit 3x, nebo dokonce až téměř 4x více.
Izolační vlastnosti oken
Základem oken je okenní profil – často nazýván také rám okna. I když se při výběru oken setkáte s různými třídami kvality, měli byste se zaměřit na konkrétní parametry profilu – stavební hloubku a míru tepelných ztrát.
Stavební hloubka profilu = tloušťka okenního rámu
Stavební hloubka se udává v milimetrech. Čím je okenní rám tlustší (stavební hloubka je větší), tím jsou tepelněizolační vlastnosti obvykle lepší. Do takového rámu lze vložit silnější a lepší izolační sklo.
Schopnost okenního rámu tepelně izolovat je vyjádřena součinitelem přechodu tepla přes rám okna Uf. Udává se ve W/(m2K) a spolu s izolačním sklem ovlivňuje nejdůležitější parametr okna z hlediska tepelné izolace okna – Uw.
Právě součinitel Uw vyjadřuje tepelně-izolační vlastnosti celého okna. Udává se ve W/(m2K) a vyjadřuje, kolik tepla unikne přes 1 m2 plochy celého okna při změně teploty o 1 °C.
Abyste ušetřili na nákladech na topení a zabránili rosení oken, je důležité, aby byla nejen hodnota Uw co nejnižší, ale aby byl použitý i teplý distanční rámeček.
Geometrie a počet komor
Komory jsou dutiny v rámu nebo v křídle okna, jejichž geometrie má vliv na pevnost a stabilitu profilu a tvarovou stálost. Okna mají od 3 až po 8 komor.
Mnoho lidí se mylně domnívá, že s vyšším počtem komor se zlepšují tepelněizolační vlastnosti oken. Důležitějším parametrem je však stavební hloubka profilu a zmíněné hodnoty tepelné izolace.
Setkáte-li se se dvěma okny, přičemž jedno z nich bude mít 5 komor a stavební hloubku 82 mm, a druhé bude mít sice 6 komor, ale stavební hloubku jen 70 mm, vyberte si první okno. Bude mít velmi pravděpodobně lepší tepelněizolační vlastnosti.
TIP: Plastové okno Slovaktual PASIV je vhodné do nízkoenergetických budov, disponuje stavební hloubkou 85 mm, šesti komorami a izolačním trojsklem.
Druhy izolačních skel
Sklo tvoří největší plochu okna a ve velké míře ovlivňuje jeho výsledné vlastnosti. V nabídce je:
- dvojsklo,
- trojsklo,
- čtyřsklo.
Přestože v minulosti se využívala zejména dvojskla, v současnosti jsou ve většině případů nezbytností trojskla.
S vhodným distančním rámečkem nabízí výrazně lepší izolační vlastnosti, minimální kondenzaci vody na spodním okraji zasklení a snížení studeného sálání od okna.
Nevyplatí se však sázet trojskla do levnějších, užších okenních rámů se stavební hloubkou 70 mm a bez středového těsnění. Při větší stavební hloubce doporučujeme volit trojsklo.
Tepelně-izolační vlastností různých skel dokážete porovnatpřes součinitel přechodu tepla přes sklo – Ug.Udává se ve W/(m2K) a vyjadřuje, kolik tepla unikne přes 1 m2 plochy izolačního skla při změně teploty o 1 °C. Čím je hodnota Ug nižší, tím lépe dané okenní sklo izoluje.
Nejlepším řešením je vypracovat celkový projekt domu včetně energetické bilance a podle toho zvolit typ profilu a zasklení. Může se stát, že různé části domu budou vyžadovat různé typy zasklení.
Rozdíl ceny mezi dvojsklem a trojsklem není výrazný, avšak úspora energie je citelná.
Trojsklo je nevyhnutné u nízkoenergetických domů v A0 a pasivních domů.
Vlastnosti skel
Při výběru vhodného skla se kromě tepelné izolace informujte také o:
- zvukové izolaci (čím vyšší hodnota RW, tím okno propustí méně hluku),
- světelné propustnosti (čím vyšší hodnota TL, tím více světla se dostane do místnosti),
- solárním faktoru (čím vyšší g, tím se dostane dovnitř více tepla ze slunečního záření),
- vnější reflexi (jak se sklo „zrcadlí“).
TIP: Obecně není možné, aby byla vždy všechna čísla nejlepší. Pokud bude mít sklo lepší Ug, je pravděpodobné, že do místnosti propustí méně světla apod. Hledejte proto nejvhodnější kompromis.
Na sluneční straně domu byste měli k oknům doplnit vnější stínění, aby se vnitro nepřehřívalo. Riziko přehřívání interiéru můžete na jižní straně snížit také sklem s nižším solárním faktorem, což se však může projevit i na nižší světelné propustnosti skla (dovnitř se dostane méně světla).
Bezpečnostní skla
Potřebujete-li zvýšit bezpečnost oken, zamyslete se nad zasklením s bezpečnostní fólií (VSG).
Pokud jde o velká francouzská okna a v místnosti se budou často nacházet děti, zvýšíte jejich bezpečnost kalením jednotlivých skel (ESG). Zlepšíte tak jeho mechanickou odolnost a v případě poškození se rozbije na malé neostré částečky.
Kování oken
Existují různé druhy oken (fixní, otvíravě-sklopná, sklopná, sklopně-posuvná či zdvižně-posuvná) a každé vyžaduje jiné složení kování. Úlohou kvalitního kováníje zejména:
- zajistit plynulé a komfortní otvírání a zavírání oken,
- poskytnout adekvátní úroveň bezpečnosti,
- utěsnit okno před nepříznivým počasím.
Mezi největší výrobce kování patří Roto, Winkhaus, Siegenia, GU či MACO.
Panty kování mohou být viditelné nebo zcela skryté. Díky skrytému kování vynikne estetika okna a z interiéru je vidět pouze klika.
Montáž oken
Myslete na to, že vlastnosti i těch nejkvalitnějších oken mohou být degradovány nekvalitní montáží. Na montáž si vybírejte seriózní okenářskou firmu, která má dlouholetou historii a řádně vyškolené zaměstnance.
Vyberte si nová okna v 5 krocích
1. Na začátku si stanovte maximální sumu, kterou jste ochotni investovat.
2. Ujasněte si, jaké vlastnosti od nových oken požadujete.
3. Udělejte si průzkum a vyberte si několik známých výrobců oken, kteří mají historii a příznivé reference.
4. Ozvěte se jim s požadavkem na vypracování cenové kalkulace. Bude-li příliš nízká, zpozorněte.
5. Nebojte se ptát mnoho detailních otázek. Odpovědi vám prozradí, s jakou firmou máte co dočinění.
Přečtete si také články
Nový koncept vchodových dveří od Slovaktualu
Všestranně použitelné okno na trhu
- PR článek -