Venkovní žaluzie jsou dnes nejpoužívanějším exteriérovými stínícím prvkem a jejich využití je možné nejen k zastínění oken moderně pojatých rodinných domů, ale i administrativních či komerčních budov (kanceláře, školy apod.). Představují vhodnou alternativu k roletám a další stínící technice. Díky venkovním žaluziím máte možnost plynule regulovat intenzitu světla, které proniká do místnosti. Dokážou odstínit až 85% slunečního záření. Takováto účinná ochrana proti slunečním paprskům je pro bydlení a také pro práci velmi potřebná. Prostor, v němž se pohybujeme, tak zůstane příjemně chladný a zároveň bude dostatečně prosvětlený. V době moderního stavebnictví, kdy se snažíme co nejvíce omezit energetické zdroje, jsou venkovní žaluzie naprosto ideálním řešením zastínění.
Venkovní žaluzie nejsou na trhu žádnou novinkou, ale jejich výběr byl po dlouhou dobu velmi omezený. Barevná paleta lamel byla dříve velmi chudá a také materiály, z nichž byly žaluzie vyráběny, nevynikaly ani designem, ani užitnými vlastnostmi. Dnes už je vše jinak, trh nám nabízí velmi kvalitní venkovní žaluzie, které dokážou uspokojit i ty nejnáročnější zákazníky. Vybírat je možné z různých tvarů a lamel, vodících lišt a z pestrého barevného provedení komponentů. Venkovní žaluzie jsou tak výrazným doplňkem každé moderní stavby.
Foto: Maves
Proč zvolit venkovní žaluzie?
Svou konstrukcí jsou venkovní žaluzie totožné s klasickými interiérovými žaluziemi, jsou však mnohem robustnější. K jejich výhodám patří to, že nerezivějí a je tedy možné je bez problémů vystavit všem nepříznivým rozmarům počasí – i těm extrémním. Mají široké lamely, které zajišťují, aby nebyl do místnosti vpuštěn přímý intenzivní svit, zamezují přehřívání interiéru a postarají se o příjemné rozptýlení světla. Samozřejmě zabraňují i pohledu zvenčí a tím chrání naše soukromí. Regulace světla však není to jediné, čím venkovní žaluzie vynikají. Mají také skvělé tepelně izolační vlastnosti, což z nich dělá velmi úsporný prvek stavby. Poskytují tedy nejen dokonalou kontrolu nad světlem, ale také nad příjmem tepla v místnosti. Vzhledem k tomu, že tepelně izolují, pomáhají do jisté míry snižovat náklady za vytápění. Navíc snižují i hladinu venkovního hluku v interiéru. A nesmíme zapomenout zmínit jejich výraznou estetickou funkci.
Montáž a ovládání venkovních žaluzií
Venkovní žaluzie se dají namontovat třemi způsoby - na rám okna, do ostění (předem připraveného prostoru pod fasádou) nebo na fasádu. Ovládání žaluzií je možné klikou, šňůrou nebo elektropohonem. Z dlouhodobého hlediska je nejvýhodnější ovládání elektropohonem, které nejenže zaručuje žaluziím delší životnost, ale umožňuje také napojení různých druhů ovládací automatiky (reakce na vítr, slunce, teplo nebo čas). Díky tomu se venkovní žaluzie například po setmění, nebo v určitém čase samy od sebe stáhnout a chrání vaše soukromí před nežádoucími pohledy zvenčí.
Zbůsoby ovládání vekovních rolet - ovládání motorkem a klikou. Foto: Hella
Motorizované venkovní žaluzie je možné ovládat pomocí nástěnného ovladače, nebo dálkového ovladače. V případě nástěnného ovládání je ovladač s pohonem propojen kabelem, zatímco u rádiového řešení není instalace kabeláže potřebná, omezuje se pouze na přívod elektřiny k jednotlivým žaluziím. Tato varianta potěší zejména ty, kdo se rozhodli pro montáž venkovních žaluzií na již hotový dům. Tímto se vyhnou nepříjemnému sekání drážek do omítky pro umístění kabelů vedoucích k nástěnnému ovladači. Pomocí motorového pohonu se dají ovládat buďto jednotlivé žaluzie, nebo i skupiny žaluzií. Pro více venkovních žaluzií je vhodné použít centrální ovládání.
Montáž rolet je možná do otvoru, pod omítku nebo na fasádu. Foto: Maves
Typy lamel venkovních žaluzií
V současnosti je možné si vybrat z následujících několika typů venkovních žaluzií. Číslo v závorce udává šířku lamel.
Lamely C (Cetta 50, 65, 80) – žaluzie s lamelami ve tvaru písmene „C“ patří k nejrozšířenějším typům venkovních žaluzií. Na koncích lamel nemají záhyby a nejčastěji se montují v místech, která nejsou vystavována přílišnému působení větru. Lamely ve tvaru C jsou vedeny po stranách ve vodicích lištách, nebo jsou lamely žaluzie vedeny v ocelovém lanku. Horní profil s balem lamel je možné překrýt krycím plechem vyrobeným v zaomítacím provedení. Žaluzie Cetta vynikají precizním provedením a vysokou pohledovou kvalitou, je možné je využít nejen jako venkovní, ale také vnitřní žaluzie (Cetta 50).
Lamely S (Setta 65, 90) – venkovní žaluzie řady Setta jsou vybaveny lamelami ve tvaru písmene „S“ a představují špičku ve venkovním zastínění. Vynikají nejen účelností, ale také designem. Díky zakončení ve tvaru S vytváří v zavřeném stavu dokonale celistvou plochu. Tyto lamely se mohou pochlubit také termoregulačním efektem, který je dán gumou vlisovanou po celé délce lamely. Hliníkové vodící lišty zajišťují stabilitu venkovní žaluzie ve větru a fungují také jako podpůrný prvek pro zabezpečení domu proti vloupání.
Lamely Z (Zetta 70, 90) – žaluzie s lamelami ve tvaru písmene „Z“ mají lepší domykatelnost, než lamely ve tvaru C. Jde o technologicky nejvyspělejší venkovní okenní žaluzie v oblasti exteriérové stínící techniky, jsou velmi oblíbené pro svůj nadčasový design a luxusní provedení. Na své spodní straně jsou vybaveny těsněním, čímž se snižuje hlučnost při dovírání lamel i při nárazech větru a mají vysoký termoregulační efekt. Lamely jsou vedeny v hliníkových vodicích lištách, které jsou rovněž na své vnitřní straně vybaveny těsněním. Lamely jsou tak podpůrným prvkem pro zabezpečení domu proti vloupání. Horní profil společně s balem lamel je možné ukrýt pod krycí plech, který není problém vyrobit v zaomítacím provedení.
Zopakujme si tedy výhody a přednosti předokenních žaluzií:
- vysoký stupeň zastínění
- ideální pro zastínění velkých prostor
- termoregulační i ochranný efekt
- snižování hladiny venkovního hluku
- snadné ovládání klikou nebo motorem
- spolehlivost a dlouhodobá funkčnost
- dlouhá životnost
- snadná údržba
- nadčasový design
- jap -